Dnes je 1. 03. 2024

Zrychlený růst českého stavebnictví se promítá i do projekčních zakázek. Trendem je hledání úspor v plášti budovy

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Zář 19th, 2019
0 komentářů

Podle poslední kvartální analýzy českého stavebnictví by tuzemský projektový trh měl letos meziročně vzrůst o 4,9 procenta. Příznivý vývoj potvrzují i někteří projektanti. Mezi současné hlavní trendy u projektové přípravy přitom uvádějí maximalizaci úspor u pláště budovy, poptávku po domech s minimálními provozními náklady a také častější využívání informačního modelování budov (BIM). Zároveň u staveb varují před extrémně drahými řešeními mimo dohledovou návratnost.

Podzim je podle řady projektantů ideálním období pro zahájení projektové přípravy. Zatímco v zimních měsících mohou investoři své úsilí věnovat do přípravy projektu, se začátkem jara se v ideálním případě může začít s hrubou stavbou. „Většinou se začátek projektové přípravy odvíjí od termínu, ve který chce začít investor stavět. Nejčastěji to bývá na jaře nebo na podzim,“ řekl Pavel Kahoun z projekční kanceláře K4.

Projekční kanceláře mohou v současnosti těžit také z dobré kondice tuzemského stavebnictví. To podle posledních dat Českého statistického úřadu zrychlilo v červenci růst na 6,5 procenta. Příznivá je také předpověď společnosti CEEC Research, podle které projektový trh v letošním roce meziročně naroste o 4,9 procenta, z hlediska tržeb projektových společnosti by se pak mělo jednat o nárůst 4,4 procenta.

Takový vývoj potvrzují i někteří projektanti. „V posledních několika letech evidujeme nárůst počtu projekčních zakázek, nejinak tomu je tedy i v letošním roce. Stojí za tím vyšší poptávka ze strany klientů, stavebnictví se nachází v konjunktuře, což je patrné také na aktivitě stavebních firem,“ uvedl Kahoun. Neplatí to však úplně plošně. „Poptávka je v našem případě konstantní a nekoreluje s obecnými trendy ve stavebnictví. Je to dáno zejména tím, že oslovujeme úzké spektrum klientů, a výkyvy v poptávce tak téměř nepociťujeme,“ sdělil Petr Houdek ze společnosti Top-architekt ateliér.

Úsporná řešení s rozumnou návratností

Z hlediska trendů u projekčních zakázek lze v současnosti pozorovat zejména snahu o hledání úspor v obálce budovy. „Konkrétně v úsporách energie na vytápění a chlazení, které jdou ovlivnit vlastnostmi obvodového pláště. Právě zacílení na kvalitu obvodového pláště a izolačních trojskel nás vede k uvedenému závěru,“ řekl Kahoun.

Podle Jana Malysze ze společnosti Lomax lze větší důraz na tepelně-izolační vlastnosti pláště stavby pozorovat napříč celým trhem. „Investoři i uživatelé zohledňují tento faktor častěji než v minulosti, snaží se ho přitom řešit komplexně a neberou v potaz pouze dílčí aspekty. Konkrétně to znamená, že zatímco dříve byla hlavní snaha o minimalizaci úniků tepla skrz okna, dnes hrají výraznou roli i další části pláště – od vchodových dveří až po garážová vrata. Právě garáž může být z hlediska tepelných ztrát jedním z nejnáchylnějších míst stavby,“ doplnil.

Dalším současným trendem projekčních zakázek je podle odborníků poptávka po domech s minimálními provozními náklady. Podle Houdka si však spousta lidí vůbec neuvědomuje, že high-endová řešení s naprosto minimálními náklady na provoz jsou často zcela mimo dohlednou návratnost. „Takto do stavby uloží doslova statisíce zcela zbytečně a bez šance na návratnost. Ekologická a úsporná stavba musí tyto atributy splňovat komplexně, nikoliv jen z jednoho úhlu pohledu,“ doplnil.

Rostoucí popularita BIM

Kromě důrazu na úspory energií se v poslední době podle Kahouna rozšiřuje také projektování za pomocí 3D modelů BIM. Jejich výhodou je snadné vytvoření vizualizací, větší šance objevit problémová místa a zejména lepší koordinace zpracovatele profesních částí. Snižuje se tím časová náročnost projektu, každou změnu a její vliv navíc projektant vidí okamžitě.

Trend větší obliby BIM potvrzuje i Jan Malysz ze společnosti Lomax. „Setkáváme se s tímto řešením čím dál častěji. V roce 2015, kdy jsme jako první výrobce garážových vrat a stínicí techniky v Česku vytvořili knihovnu našich produktů, to byly jen jednotky projektů. Jejich počet se však každým rokem zvyšuje. Věříme proto, že BIM bude za pár let minimálně v soukromé sféře standardem,“ sdělil.

U jednotlivých projektů se výrazně liší zejména délka samotné přípravy. Například jednodušší stavby na místech připravených pro novou zástavbu mohou být vyprojektovány i za 2 měsíce, u běžného rodinného domu se projektová příprava pohybuje v rozmezí 6 do 12 měsíců. „U luxusnějších vil se může komplexní příprava natáhnout i na 1,5 roku,“ doplnil Houdek. Platí pravidlo, že čím složitější a rozsáhlejší stavba je, tím se lhůty mohou prodlužovat. „Stavby, které svojí hodnotou přesahují miliardu korun se tak projektují v průměru i dva roky,“ uzavřel Kahoun.