Dnes je 9. 12. 2022

Stavebnictví je na vzestupu, roste i poptávka po skladových halách pro různé segmenty podnikání

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Lis 26th, 2015
0 komentářů

Stavebnictví zažívá příznivé časy. Český statistický úřad eviduje u stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci ve 3. čtvrtletí roku 2015 nejvíce zakázek od roku 2013. Konkrétně je to více než 17 tisíc zakázek v hodnotě téměř 150 milionů korun, což je o 5 tisíc zakázek více než na počátku roku 2013. Poptávka vzrůstá i v sektoru výstavby průmyslových a zemědělských skladových hal, které poptávají nejčastěji zemědělci, stavební firmy, ale i jezdecké kluby.

Zemědělské skladové haly zažívají v Česku rozmach

Zejména v zimním období je pro zemědělce téměř nezbytností uschovat úrodu i stroje pro eliminování případných ztrát. Poptávka po skladových halách je proto největší právě před blížící se zimou. „Zemědělci si uvědomují, jaké finanční ztráty může tuhá zima přinést nepřipraveným. Kvalitní ocelové haly se dají díky prefabrikovaným systémům postavit relativně rychle a jednoduše bez nutnosti svařování přímo na místě,” vysvětlil Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která se zabývá výrobou skladových hal v Čechách, na Slovensku i v Rakousku. Skladové haly pro zemědělce musí splňovat mnoho parametrů. Prostory pro skladování sklizených produktů musí být suché, chráněné před nepříznivými vlivy, snadno větratelné a především vytvořené z kvalitních trvanlivých materiálů. Je mimo jiné potřeba zajistit, aby se v dané budově nenacházeli škůdci. Nutná je rovněž dostatečná izolace a ochrana uskladněného zboží před přímými slunečními paprsky. Konstrukce zemědělských skladových hal by měla umožňovat také pravidelné odstraňování prachu, dezinfekci, deratizaci a pravidelnou kontrolu zboží. V prostorách, kde se suší a uskladňuje seno či sláma, by měla být zajištěna dostatečná protipožární ochrana. Likvidace požárů budov se senem a slámou je totiž technicky velmi náročná. Pro takový výjezd je nutné nejen zajistit techniku, která dopraví vodu na místo požáru, ale navíc i stroj, kterým se bude vyvážet hořící materiál, jenž je nutné hasit na volném prostranství.

Skladové haly jsou vhodné také pro uskladnění strojů

Zima je obdobím, kdy stroje, jako například sněhová fréza, traktor s pluhem nebo kultivátor se zametacím zařízením, po dlouhé odmlce vyjíždějí ze skladů. Většina zemědělské techniky ale naopak zůstává několik měsíců nevyužita. Zemědělci, ale i jiní zadavatelé z různých průmyslových oborů proto poptávají skladové haly pro stroje kvůli předcházení poruch a snadnému přístupu k údržbě. „Poptávající skladových hal pro stroje si uvědomují, že prevence před poškozením techniky ušetří společnosti nemalé peníze. Výstavba skladové haly pro stroje vyjde v dlouhodobém časovém horizontu společnost výrazně lépe, než při častých opravách techniky způsobených nevhodným umístěním strojů,“ uvedl Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která vyrábí montované haly pro široké využití. Zároveň dodává, že poptávka po skladových halách přichází z nejrůznějších odvětví. „Nejpočetnější skupinu tvoří zemědělci, ale skladové haly jsou využitelné v ostatních segmentech podnikání. Často u nás haly poptávají také soukromé osoby, jezdecké kluby nebo průmyslové, logistické a developerské firmy.