Dnes je 24. 02. 2024

Prodejny potravin musí kvůli novým podmínkám plošně přijímat elektronické stravenky. Často o tom netuší

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Bře 18th, 2021
0 komentářů

Na řadu tuzemských obchodníků padla v posledních týdnech povinnost přijímat všechny druhy platebních karet. Týká se to nově i elektronických stravenek. Změna se udála i přesto, že obrovské množství prodejců o ní nebylo dopředu informováno. Malí čeští obchodníci tak často musí odvádět obrovské provize stravenkovým společnostem, aniž by tušili, jak se bránit. Jedním z řešení je zaslání písemné žádosti bance.

Loňské zavedení stravenkového paušálu se ukazuje jako správný krok. Při poskytování příspěvku na stravu již není nutné odvádět provize zahraničním společnostem. Lze předpokládat, že k paušálu se v budoucnu uchýlí také stát v rámci úspor a přestane stravenkové firmy podporovat. Nově by tak na peněžní příspěvek na stravu dosáhli i státní zaměstnanci. V návaznosti na tento vývoj se nyní lze setkat s novou praxí ze strany stravenkových společností.

Problém se týká smlouvy o akceptaci bankovních karet. Tu s bankou uzavírá každý obchodník, který disponuje terminálem na platební karty. Platí přitom, že podmínky smlouvy se – podobně jako u řady jiných – pravidelně aktualizují. V jedné z posledních aktualizací se přitom objevila podmínka, že každý obchodník musí přijímat jakékoliv platební karty. Tedy i ty stravenkové. Obchodníci přitom na tuto změnu nebyli nikým dopředu upozorněni. Pokud ale chtějí akceptovat platební karty, smlouvu musí podepsat.

Prodejna nemá šanci cokoliv ovlivnit, zejména s ohledem na výši provizí. Obchodník platbu elektronickou stravenkou často ani – například při placení chytrým telefonem – nepozná. Zákazník platí kartou, ovšem prodejně je odečtena několikanásobně vyšší provize než při použití klasické debetní karty. 

Jakmile jsme tedy zjistili, jakým způsobem na nás nové podmínky dopadají, okamžitě jsme hledali cestu, jak se z povinnosti akceptace stravenek vyvázat. V našem případě bylo možné zaslat písemnou žádost bance o tom, že jakékoliv platební karty akceptovat nechceme. Učinit jsme tak ale mohli až po podpisu nových smluvních podmínek. Ve finále naštěstí bylo možné na náš požadavek přistoupit. Zůstává nicméně otázkou, zda lze tento problém řešit podobně i u jiných bank. Případně jestli tato možnost u nich vůbec existuje. Obecně každopádně odhadujeme, že řada zejména menších obchodníků o nové povinnosti přijímat jakékoliv platební karty absolutně netuší. 

Dříve platilo, že přijímání stravenek vždy řešil s konkrétní prodejnou obchodní zástupce a ke všemu byla nutná zvláštní smlouva. To nyní odpadá a stravenkové společnosti tak mohou profitovat z toho, že obchodníci často nevědomky souhlasí s přijímáním všech druhů platebních karet. Sami prodejci pak kvůli tomu tratí, aniž by tušili o způsobech, jak se bránit. Nenápadné upravování podmínek může přitom být zejména pro tuzemské obchodníky, kteří jsou už tak existenčně ohroženi, posledním důvodem k uzavření prodejny.