Dnes je 7. 10. 2024

Přelom v léčbě aft. Výzkumníci pracují na náplasti, která se v ústech změní na gel

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Srp 19th, 2020
0 komentářů

Problémy s aftami má podle odborníků každý čtvrtý člověk. Bolestivé ranky se objevují v ústech a vadí tak při jídle, pití i mluvení. Jejich přesná příčina ani spolehlivý způsob léčby se dosud výzkumníkům nepodařilo odhalit. Dostupné gely a mastičky pouze zmírňují příznaky, a dokud afty samy nezmizí, je nemožné se jich zbavit. Česká biotechnologická firma Contipro nyní vyvíjí inovativní prostředek, který na ránu dobře přilne, a tak uleví od bolesti a zároveň urychlí léčbu.

Aftózní stomatitida, zjednodušeně afty, je zánět v ústní dutině, který se projevuje formou zarudlých puchýřů v oblasti rtů, dásní nebo na vnitřní straně tváří. Po prasknutí se puchýřek mění na vřídek. Výskyt aft v běžné populaci odhadují odborníci na přibližně 25 %. Podle odborníků z Univerzity v Brescii se člověk náchylný na afty s nimi v mírné formě setká třikrát až šestkrát za rok. Pokud se vracejí častěji, jde o chronické onemocnění.

Na vině bývá stres nebo špatné stravování

Spouštěčem aft bývá špatné stravování a s ním spojený nedostatek vitamínů (zejména B12 a B9), alergie na potraviny, stres, dieta či hormonální poruchy. Vznik aft může nastartovat i tvrdé a ostré jídlo jako například ořechy a chipsy, které způsobí poranění ústní dutiny.

Lékaři s aftami spojují také zubní pasty s obsahem laurylsulfátu, což je látka zvyšující pěnivost a zároveň vysoušející ústní dutinu, čímž narušuje její ochrannou vrstvu. Na afty trpí i lidé, kteří mají zvyk kousat si rty či vnitřek úst. V neposlední řadě je náchylnost k aftám daná geneticky.

V mírné nebo vážnější formě

V praxi se stomatologové setkávají s třemi formami aft. Nejčastější je jejich méně závažná forma, která postihuje přibližně 85 % pacientů. Afty se v tomto případě nacházejí v přední části úst, jsou malé a kulaté, ne větší než 5 milimetrů a trvá zhruba 7 až 14 dní, dokud úplně nezmizí bez zanechání jizvy. Závažnější forma se vyskytuje u 10 až 15 % pacientů. Afty jsou hlubší a dosahují průměru přibližně 10 milimetrů. Trvá 6 týdnů, v některých případech až několik měsíců, než se zahojí, přičemž po sobě zanechávají jizvy.

Poslední forma aft je způsobená virem herpes a má podobu shluku drobných puchýřů. Vzhledem je podobná spíše méně závažné formě a mizí po 14 dnech bez zanechání jizvy, je však přenosná a nakažlivá. Stomatologové považují pro předcházení aftám za velmi důležitou prevenci. Tou je správná ústní hygiena, pravidelné čištění zubů měkkým kartáčkem, jemnými zubními pastami a používání antimikrobiálních ústních vod.

Současné přípravky afty neléčí

Když se afty objeví, pacienti mají možnost sáhnout pouze po gelech či mastičkách, které tlumí doprovodné příznaky jako pálení a bolest, avšak nepodporují léčbu samotných aft. Jejich další nevýhodou je konzistence. „Na českém ani slovenském trhu není k dispozici žádný produkt v pevné formě, jenž by se aplikoval na aftu, zůstal tam, a tím omezil citlivost, a zároveň podporoval léčbu. Lze dohledat různé výplachové roztoky, které slouží k desinfekci, ale hojení nepodporují. Nebo se může jednat o gelové prostředky, které by měly po aplikaci na aftu vytvořit film a snížit tak její citlivost. Ty jsou však poměrně tekuté, takže v místě aplikace nevydrží a pacient je do několika minut spolkne,“ říká Veronika Štěpánková, odborná pracovnice výzkumu a vývoje v biotechnologické firmě Contipro, která již 30 let působí v oblasti kosmetiky a medicíny. Společnost z Dolní Dobrouče se rozhodla využít své klíčové poznatky a přinést na trh inovativní produkt na podporu léčby aft.

Náplast, která se v ústech postupně rozpustí

Vědci z Contipro se zaměřili na vytvoření prostředku v pevné formě, který krátce po aplikaci zgelovatí. Na místě vředu dokáže setrvat od 30 minut do 2 hodin, přičemž pacientovi umožňuje přijímat tekutiny i potravu a současně podporuje hojení. Unikátní šestiúhelníkový patch (z anglického označení pro náplast) obsahuje kyselinu hyaluronovou a antiseptikum oktenidin.

Právě ve výrobě kyseliny hyaluronové se společnost Contipro řadí mezi světové špičky a dodává ji do celého světa. „Kyselina hyaluronová má za úlohu podpořit hojení různých poranění, včetně aft. Také má anestetické účinky, takže by měla mírně tlumit bolest. Oktenidin pomáhá místo aplikace vyčistit – mikroflóra dutiny ústní je bohatá na mikroorganismy a spodina afty bývá proto často infikována bakteriemi, které zesilují zánětlivou reakci,“ vysvětluje Štěpánková. Kromě léčby aft si speciální patch poradí i s léčbou odřenin od zubního strojku či poranění po kousnutí se do úst.

Bolest při poraněních ústní dutiny totiž vzniká z důvodu dráždění odhalených nervových zakončení. Patch dokáže přímému kontaktu zranění s potravou či tekutinou zabránit a bolest výrazně ztlumit. Pro lepší představu by se dal patch přirovnat k houbovitému materiálu – měkký, ohebný a bez ostrých hran. Díky tomu zvládne pacient jeho aplikaci i sám doma.