Dnes je 24. 11. 2024

Poruchy spánku tíží až 45 % lidí na světě. Zklidnit tělo pomohou přírodní tinktury i bylinné koupele

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Bře 13th, 2017
0 komentářů

Spánkem strávíme přibližně třetinu života. Pokud není kvalitní a pravidelný, může zanechat negativní stopy na našem zdraví i celkové pohodě. Problémy se spánkem ale nejsou ničím výjimečným, postihují až 45 % lidí po celém světě. Důležitost zdravého spaní každoročně připomíná Světový den spánku, který letos připadá na 17. března. Při poruchách spánku pomáhají i vybrané byliny, které podporují zklidnění organismu.

Nespavostí trpí 30 až 45 % dospělých

Ačkoliv je spánek přirozenou lidskou potřebou, řadu z nás v noci budí spánkové poruchy, které mohou mít v dlouhodobém horizontu negativní vliv na zdraví a psychickou stabilitu. Studie Světové organizace spánkové medicíny ukázaly, že nespavostí trpí 30 až 45 % dospělých lidí. Poruchy spánku mohou člověka potrápit krátkodobě, kdy většinou zmizí do týdne, někdy však přetrvávají i v řádu měsíců či let, a je tedy potřeba problému věnovat zvýšenou pozornost. Příčin můžeme najít hned celou řadu. Mezi nejčastější faktory patří stres, bolest, nemoci, nedostatek fyzické aktivity či vliv prostředí, ve kterém se pohybujeme a usínáme.

Nespavost vede k srdečním chorobám, pomůže tinktura z kozlíku

Navzdory tomu, že jsou spánkové poruchy rozšířené, málokdo jim věnuje náležitou pozornost. Nekvalitní spánek však nemá následky jen druhý den, kdy se cítíme unavení, ztrácíme síly a zhoršuje se nám koncentrace, paměť i nálada. Může vést i k vážnějším zdravotním komplikacím, jako jsou kardiovaskulární choroby, cévní mozkové příhody nebo diabetes.

Centrum obtíží se často nachází v nervovém systému, ale jsou i další situace, které ovlivňují kvalitu spánku. „Jednou z příčin problémů se spánkem je například podrážděný žlučník, jehož akupunkturní dráha ovlivňuje usínání i celkový spánek. V takovém případě můžeme z bylinek využít ostropestřec, měsíček, schizandru či pupeny jalovce a žita. Problémy se spánkem vznikají i v době klimakteria, kdy je potřeba harmonizovat hormonální systém. Je spousta bylinných prostředků, které mohou pomoci, například jeřáb ptačí, lékořice, maliník a měsíček. Mezi další byliny, které celkově zlepšují navození spánku i jeho průběh, patří odedávna využívaný kozlík lékařský, třezalka, bakopa a šišák bajkalský,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Zklidňující bylinné koupele fungují jako aromaterapie

Ke zlepšení celkové duševní pohody a udržování psychické rovnováhy lze užívat také bylinnou kúru z pupenů lípy, která vykazuje blahodárný vliv na organismus. Kromě zklidnění nervů a podpory spánku se používá i k posílení imunitního systému či podpoře dýchání a trávení. Lípa je v kombinaci s pupenovými výtažky břízy, třezalky a vrbky vhodná i k léčbě depresí a v boji proti stresu. Obojí totiž patří mezi časté nepřátele plnohodnotného spánku.

Pro relaxaci si můžeme dopřát také přírodní koupele či spreje, které obsahují směs bylin podporující zklidnění organismu. „Směs třezalky, levandule, meduňky, pelargonie, chmelu, mučenky, řimbaby a rozmarýnu v koupeli umožní uklidnit tělo, zvládnout stres a nabudit organismus ke správnému fungování. Bylinná směs také příjemně voní. Díky tomu účinkuje jako aromaterapie. Na cestách je možné mít ji při sobě ve formě spreje,“ vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.