Dnes je 25. 04. 2024

RHK Brno doporučuje pokutovat bezohledné řidiče kamionů na českých dálnicích

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 26th, 2018
0 komentářů
RHK Brno doporučuje pokutovat bezohledné řidiče kamionů na českých dálnicích

Regionální hospodářská komora Brno (RHKB) chce iniciovat změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Jejím výsledkem mají být pokuty pro bezohledné řidiče kamionů, kteří blokují české dálniční tahy. Komora dopisem vyzvala ministra dopravy Dana Ťoka, aby záměr podpořil. Podnětem komory se bude zabývat i policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle aktuální právní úpravy smí řidič kamionu na silnici o třech nebo více jízdních pruzích jet v levém pruhu jen tehdy, pokud je to nutné při objíždění, otáčení se nebo odbočování. Velké problémy řešili silničáři například v polovině ledna na dálnici D1 u Jihlavy, kde sněžení a hustý provoz vedl k nehodě zhruba třicítky aut, z čehož většinou šlo o kamiony. Dálnice byla zablokovaná na několik hodin.

Pravidla na českých dálnicích řada řidičů nedodržuje

Podle policie pravidla na českých dálnicích řada řidičů kamionů, zejména těch zahraničních, nedodržuje. „Problémy se objevují především v zimním provozu, kdy kamiony předjíždějí pomalá nebo už stojící vozidla. Ve stoupáních na dálnici vznikají kolony, které blokují plynulou dopravu nebo provoz na dálnici zastaví zcela,“ uvedl předseda představenstva Regionální hospodářské komory Brno Ladislav Chodák.

RHK Brno doporučuje vedení města budovat nádraží v odsunuté poloze, jde o levnější a rychlejší variantu

To potvrzuje i ředitel dopravní policie Tomáš Lerch, podle něhož řidiči kamionů svým chováním často vytvoří situaci, kvůli které je znemožněna zimní údržba silnic a dochází pak k neprůjezdnosti celé dálnice.

RHK Brno navrhuje změny zákona ministerstvu dopravy

Brněnská hospodářská komora ministerstvu dopravy navrhuje změny zákona, jež povedou k významným pokutám pro bezohledné řidiče. Podle Lercha by jiným řešením mohla být přechodná či místní úprava provozu na dálnicích. „Na rizikových místech a v rizikových časech nebo za konkrétních povětrnostních podmínek, jako je sníh a déšť, by úprava omezovala jízdu vybraných vozidel, respektive by pro provoz vybraných vozidel byl určen výhradně pravý jízdní pruh,“ uvedl Lerch s tím, že podobné regule již platí v zahraničí.

RHK Brno rozšířila svoje řady o 12 firem, nově sdružuje již 435 členů

Policie sama v loňském roce ministerstvu dopravy omezení předjíždění nákladních vozidel v blízkosti uzavírek na rekonstruované dálnici D1 navrhovala, ke změnám ale resort dopravy nepřistoupil.