Dnes je 23. 04. 2024

Začátek podnikání s nulovým know-how? Tyhle vychytávky vám pomohou

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Kvě 13th, 2019
0 komentářů

Dobrý nápad na podnikání je půlkou úspěchu. Nicméně idea není všechno. Pořád nám ještě zbývá ta druhá polovina – k udržitelnému byznysu vede totiž od myšlenky ještě poměrně dlouhá cesta. Na tu však naštěstí nemusíte být sami. Vybrali jsme ty nejlepší aktuální akcelerační programy, které vám zaručeně pomohou prokousat se prvními kroky podnikání v doprovodu ostřílených byznysmenů, a to i když tomu zpočátku vůbec nerozumíte. A některé vám dokonce dají možnost získat na rozjezd nejen know-how, ale i peníze.

Podle posledních dat ministerstva průmyslu byly v České republice v prvním kvartálu letošního roku více než 2 miliony podnikatelů, respektive podnikajících fyzických osob. Podnikání má totiž svoje výhody a jednou z těch největších je fakt, že můžete zhmotnit jakýkoliv nápad, ať už má „jen“ zajímavý byznys model, je nevšedně kreativní, nebo třeba dokonce disponuje společenským či ekologickým dopadem. Ale dá to zabrat. Nejčastějším zádrhelem je to, že autor nápadu nemá s podnikáním žádné zkušenosti. Snadno se tak stane, že nedokáže byznys rozjet nebo mu dojdou peníze dřív, než se vůbec do realizace svého plánu pustí. Tomu dokážou zabránit nejrůznější programy a akcelerátory, které vytvářejí bezpečný prostor, díky němuž nemusí být start podnikání tak riskantní. Výhodou je, že jsou akcelerátory k dispozici pro široké spektrum podnikatelsky uvažujících, od studentů až po seniory. Pro vstup do některých nejsou třeba žádné zkušenosti, mohou také působit jako jakýsi cvičný prostor, kde si lze s fundovanými byznysmeny ověřit, zda by byl o produkt nebo službu na trhu vůbec zájem.

Impact Hub Ideation

Nový program Impact Hub Ideation z dílny coworkingové a akcelerační sítě Impact Hub je vhodný pro všechny lidi jakéhokoliv věku ve fázi nápadu, tedy pro ty, kdo si chtějí ověřit, zda má jejich nápad smysl a je možné ho dál rozvinout ve skutečný byznys. Kdokoliv se do programu přihlásí, získá na dva měsíce pomocnou ruku zkušeného mentora, ale též možnost konzultovat s dalšími odborníky. Celkem projde osmi mentoringovými schůzkami a absolvuje tři hodiny s experty na různá témata, od marketingu po právo. Mentor tak může pomoci třeba vyřešit neznalost zákona, absenci finančního plánu nebo poradit, jak správně interpretovat brand, aby opravdu prodával. Kromě toho má přihlášený účastník jako bonus 20 hodin, které může strávit v inspirativním prostoru coworkingu kdekoliv na světě. Tam lze jak pracovat, tak i networkovat či navštěvovat členské akce. Dvouměsíční nabitý program šitý na míru stojí 9 500 Kč a nemá pevné termíny – probíhá individuálně během celého roku v Praze, Brně i Ostravě.

JIC Enter

JIC Enter je obdobného formátu jako zmíněný Impact Hub Ideation, ovšem tentokrát je cílený spíše na jižní Moravu. Probíhá pod hlavičkou Jihomoravského inovačního centra. Podle úvodní konzultace pomohou jeho mecenáši zjistit, v čem by mohl být váš nápad nebo projekt silný, a v čem naopak potřebuje posunout dál. Podle toho vám pak sestaví plán na míru – budete se pravidelně potkávat s experty a řešit s nimi konkrétní témata jako průzkum trhu, tým, investice nebo třeba finance. Program je kontinuální a jeho délka se přizpůsobuje dle domluvy, nejdéle však trvá šest měsíců. Za měsíční pomoc zaplatíte 1 500 Kč a v ceně máte opět využití coworkingových prostor.

Chytrá myšlenka

Pomoc s rozjezdem podnikání můžete využít také v Moravskoslezském kraji. Až do konce června se lze hlásit mimo jiné do akceleračního programu Chytrá myšlenka MSK 2019, který pomáhá rozvíjet lokální chytrá řešení. Vybraní účastníci projdou dvouměsíčním intenzivním podnikatelským tréninkem, nebude chybět servis zkušeného mentora a konzultantů, stejně jako workshopy a byznys podpora zdarma. Výsledné práce či projekty budou moci všichni účastníci představit nejen veřejnosti, ale i zástupcům města, kraje a odborům pro místní rozvoj. Zajímavostí oproti předchozím programům je, že tři nejinovativnější projekty si mezi sebe v závěru rozdělí částku až 300 000 Kč a budou mít snadnější cestu k implementaci svých návrhů do praxe.

xPORT na VŠE

Také podnikatelský akcelerátor VŠE pomáhá inovativním nápadům a startupům na jejich cestě k úspěchu. V programu B2B Incubation můžete se svým zajímavým podnikatelským nápadem a patřičným elánem strávit až rok. Získáte klasicky pevné místo v komunitě startupistů, kteří řeší stejné problémy, s týdenními mentorskými konzultacemi navrch. Jako bonus lze pracovat v prostorách podnikatelského akcelerátoru. Po vyplnění přihlášky se prezentuje nápad při one-to-one konzultaci s odborníkem na takzvaném Open House s tím, že výhodu přednosti mají studenti a zástupci VŠE či minimálně dvoučlenné týmy. V případě přijetí můžete nastoupit na zkušební měsíc zdarma, na který následně navazuje inkubační program. Jeho cena je pak stanovena na 4 000 Kč za měsíc a zahrnuje veškeré služby spojené s inkubací včetně jednoho místa v tamějším open space.

Starter Lipo.ink

Lipo.ink je první podnikatelský inkubátor v Libereckém kraji. A všem Liberečanům a lidem z okolí nabízí taktéž kontinuální podporu pro případný rozjezd zajímavé idey – konkrétně v programu Starter. Jestliže jste na úplném začátku, podpoří vás od počátečního podnikatelského záměru až k získání prvních platících zákazníků. Nabídka podpory je obdobná jako u předchozích, asi jedinou odlišností je požadavek na tým. Starter totiž není pro jednotlivce, ale pro minimálně 2 osoby, případně více.