Dnes je 25. 07. 2024

Jak vypadá podnikání budoucnosti?

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Zář 27th, 2018
0 komentářů
Jak vypadá podnikání budoucnosti?

Sterilní průmyslové prostory plnsé výkonných robotů či bezchybná produkce bez jediného zásahu člověka. To je jedna z vizí budoucnosti průmyslových firem v Česku, ke které by měl přispět především Průmysl 4.0. Odborníci o něm hovoří stále častěji, věnovat se mu bude také blížící se Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Přečtěte si, zda jsou inteligentní roboti, digitální dvojčata či virtuální realita zatím pouhá hudba budoucnosti nebo už jsou to běžně používané nástroje, které změní práci ve firmách tak, jak ji známe dnes.

Ačkoliv seriály a filmy často ukazují továrny a podniky blízké budoucnosti jako místa, kde už vládnou spíše roboti než lidé, do běžných provozů se může podívat jen málokdo. Jak tedy skutečně vypadá čtvrtá průmyslová revoluce v praxi? Odborníci se shodují, že je výroba dnes efektivnější a bezpečnější. Zároveň ale vyvracejí mýtus, že budou díky pokroku lidé brzy bez práce. „Občas se objeví nějaká úvaha nad tím, zda roboti nahradí lidskou sílu a zda lidé pracující dnes ve výrobě i službách skončí bez práce. Protože roboti jsou přece rychlejší, přesnější a nemusíte se bát, jestli neonemocní nebo neodjedou na dovolenou. Tak jednoduché to ale opravdu není. Lidem tedy pravděpodobně ubude stereotypní práce, na kterou se už dnes často nikdo nehlásí a která může být nahrazena stroji. Vzniknou ale zase jiné pracovní pozice. I na stroje musí někdo dohlížet,“ upozorňuje Jiří Prášil mladší, výkonný ředitel brněnského strojírenského koncernu ZKL.

Účetnictví v cloudu: Pro živnostníky jasná volba, řešení pro větší firmy je otázkou blízké budoucnosti

Moderní technologie šetří peníze a zvyšují bezpečnosti

Už dnes ale některé světové a české firmy využívají technologie, které laikovi zní jako ze sci-fi románů. Většina z nich pomáhá zvyšovat produktivitu, šetří náklady za chyby a časové prodlevy a zvyšuje bezpečnost práce. Jednou z těchto technologií jsou již zmínění roboti. Jedná se o takzvaní kolaborativní roboti vybavení určitou úrovní umělé inteligence – někdy se lze také setkat s pojmem koboti. Zatímco doposud se tak používaly spíše naprogramované manipulátory, které nejsou schopné spolupracovat s lidmi, kolaborativní roboti se díky využití umělé inteligence umí učit. Jsou tak univerzálnější a ve výsledku levnější. Přístroje jsou opatřeny sensory i kamerami. Díky tomu mohou vykonávat práce, jako je kontrola kvality, vyřazování vadných kusů zboží či balení produktů.

Genderově nevyrovnané pracovní týmy firmám škodí. Díky ženám lze zvýšit obrat i návratnost investic

Další technologií, která se v rámci Průmyslu 4.0 začíná prosazovat, je takzvaná aditivní výroba. Jedná se v podstatě o 3D tisk. Výrobci mohou díky ní jednoduše tisknout náhradní díly či prototypy. Využívání 3D tisku přitom může výrazně snížit čas na výrobu, náklady na dopravu i na zásobování. „Pokud jsou pobočky vybaveny stejným přístrojem, pak jim stačí zaslat si pouze data a potřebné součástky či návrhy vytisknou ihned na místě. Nemusí se tak vozit věci přes celou republiku či kontinent,“ doplňuje Jiří Prášil.

Virtuální realita mění podobu výroby i služeb

Podívat se telefonem na 3D model svého budoucího domu nebo si prohlédnout auto, které ještě neexistuje. Využití rozšířené reality se pravděpodobně v budoucnu dotkne i běžného života lidí. Už nyní některé stavební firmy a projektové kanceláře nabízejí možnost podívat se do budoucího domova či kanceláře. Zákazníci si také mohou díky aplikacím s rozšířenou realitou vyzkoušet, jak by třeba vypadala vybraná sedačka či světlo přímo v jejich obývacím pokoji. Široké uplatnění má technologie i ve výrobě. Digitalizace pracovního prostředí pomáhá ve zlepšování standardních pracovních postupů, údržbě či v logistických procesech.

Přenášet reálné objekty do virtuální podoby pak umožňují takzvaná digitální dvojčata. Výrobci si díky simulacím mohou vyzkoušet různé scénáře a změny, aniž by museli vynakládat peníze na prototypy a testování. Digitální dvojčata rovněž umožňují výrobcům optimalizovat jejich produkt ještě předtím, než je uveden do ostrého provozu. Díky tomu se tak minimalizují chyby a zároveň šetří náklady.

50 milionů korun do větrných elektráren v Evropě investuje strojírenský koncern ZKL

Aby bylo možné řídit stále digitalizovanější provozy, změnami procházejí i technologie pro správu sítí či nástroje pro zpracování velkých objemů dat. Organizace tak stále častěji přecházejí na takzvaný cloud computing a spravují velké objemy dat z otevřených systémů. To umožňuje okamžitou vícesměrnou komunikaci systémů a zařízení ve výrobě. „Ze sbíraných a vyhodnocovaných umí technologie předvídat i nejrůznější hrozby. Pomáhá to snižovat rizika výpadků a zvyšovat bezpečnost, což v době, kdy i chvilkové zastavení výrobní linky ve výrobní společnosti znamená obrovské finanční ztráty, je pro řadu firem naprosto zásadní,“ uzavírá Prášil.