Dnes je 19. 03. 2024

PMS zabere ženám až 8 let života, řešit se přitom dá i bez hormonů

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvc 29th, 2014
0 komentářů

Premenstruační syndrom neboli PMS trápí každý měsíc zhruba 80 % žen v plodném věku. Téměř u 30 % z nich jsou však příznaky natolik závažné, že výrazně zasahují do jejich běžných denních aktivit. Výkyvy nálad, podrážděnost, napětí v prsou či migréna pak brání plnohodnotnému nasazení na pracovišti i odpočinku ve volném čase. Protože je PMS způsoben zejména nerovnováhou hormonů v těle ženy, je nejčastějším způsobem boje s ním užívání hormonální antikoncepce. Té se však stále více žen brání a odmítá ji užívat. Poradíme proto, jak lze zatočit s PMS přírodní cestou, bez užívání hormonů.

Velká část ženské populace chápe premenstruační syndrom jako nedílnou součást svého ženství a nesnaží se s ním nikterak bojovat. Jeho nepříjemné fyzické a psychické příznaky přece trvají „jenom“ týden v měsíci, který se dá vydržet. Ve skutečnosti se však jedná vcelku o 3 měsíce nepohody ročně, které pak v součtu představují 3 až 8 let výrazně zhoršené kvality reprodukčního období života ženy. Kdo se tak nechce o tento čas ochuzovat a přeje si prožít i čas před menstruací ve fyzické a psychické pohodě, může syndrom zmírnit či úplně eliminovat za pomoci několika jednoduchých kroků.

1. Užívejte vitamin B6, radí gynekolog

Jedním z nejsnazších a nejdostupnějších způsobů, jak se vypořádat s premenstruačními poruchami nehormonální cestou, je užívání vhodných vitamínů a minerálů. „V době před menstruací je dobré přijímat ve zvýšeném množství zejména vápník, hořčík, vitamin B6 nebo vitamin E. B6 totiž přispívá k regulaci hormonální aktivity a E zase chrání buňky před oxidativním stresem, což je děj doprovázející přirozené stárnutí organismu,“ říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan a doporučuje například doplněk stravy Sarapis Mensis. Vyhledávat by ženy měly také přírodní přípravky s obsahem niacinu, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a klidné psychice. „Důležité je však mít na paměti to, že úleva s doplňky stravy nepřichází hned. Užívání preparátů se projeví s největší pravděpodobností po několika týdnech či měsících, jakmile si tělo vytvoří jejich dostatečnou zásobu,“ dodává MUDr. Turčan.

2. Bylinkáři, vydejte se na louku nebo zahradu

Kdo věří v léčivou sílu přírody, může v ní nalézt rostliny, které zmírní premenstruační obtíže. Mezi takzvané ženské bylinky se řadí zejména třezalka tečkovaná, ploštičník nebo výtažek z jetele. Velmi účinným je také drmek obecný, který je schopen regulovat hladinu ženských hormonů, a užívá se tak ke zmírnění menstruačních potíží a příznaků spojených s dobou přechodu. Z těch nejznámějších bylinek ženám může posloužit šalvěj, kterou mohou sami pěstovat nebo natrhat ve volné přírodě. Obecně platí, že nejlépe fungují byliny čerstvě nasbírané. Při jejich sběru je však nutné dodržet několik základních pravidel. Je nutné je trhat za suchého a slunného počasí. Není tedy vhodné bylinky sbírat brzy ráno, kdy jsou ještě pokryté rosou. Natrhané části rostlin by se také neměly vkládat do igelitových sáčků, ale uložit ideálně do proutěného koše, případně do plátěné tašky. Při sbírání je důležité vyhnout se kontaktu bylin s obličejem.

3. Dejte si salát z brokolice, kapusty a špenátu

Životospráva a obsah jídelníčku jsou velmi mocné faktory, které mají schopnost ženský PMS zmírnit. Mezi blahodárně působící suroviny a plodiny se řadí zejména brokolice a kapusta. Ty obsahují vysoké množství vody a dodávají ženskému organismu v době před menstruací potřebné živiny. S hormonálním akné pak pomůže konzumace kapusty a špenátu, které obsahují vysoké množství vitaminu A. V jídelníčku by před menstruací neměl ženám chybět ani banán. Ten obsahuje melatonin, regulátor usínání a přirozeného rytmu lidského organismu.

4. Metoda Ludmily Mojžíšové

Pozitivní účinky mohou přinést i takzvané rehabilitační „cviky Ludmily Mojžíšové“. Jedná se o soustavu jednoduchých úkonů, které mají při dlouhodobém a pravidelném provozování schopnost pomoci s odblokováním páteře, žeber či třeba oblasti pánve, s odstraněním bolestí při pohlavním styku či s nepravidelností menstruace. Cvičit by se mělo dvakrát denně v pevném časovém režimu, soustředěně a nejdříve 2 hodiny po jídle. Výhodou sestavy je to, že tento systém cvičení je vhodný i pro osoby s onemocněním srdce či starší nebo hendikepované. Cvičí se i při neplodnosti, chronických bolestech a blokádách páteře.