Dnes je 14. 12. 2024

Plánujete koupání v moři, lezení na skalách nebo cyklovýlet? Šperky raději odložte

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Čvn 19th, 2023
0 komentářů

Slunce, pláž, prosolené vlasy a dny plné aktivit, odpočinku a dobrého jídla. Léto je obdobím, kdy si většina lidí s chutí dopřává dovolenou s porcí nezapomenutelných zážitků. Ať už se těšíte na báječné dny u moře, výlety do hor, nebo na aktivní dovolenou na skalách, jedno je jisté – vaše oblíbené šperky budou pravděpodobně cestovat s vámi. A proto je důležité vědět, jak o ně v tomto ročním období pečovat a jak se vyhnout možným nástrahám, které by mohly jejich krásu ohrozit.

 

Celková péče o šperky v létě

 

Léto. Období studené zmrzliny, horkých slunečních paprsků, táboráků a moře. Zároveň také zvýšeného pocení, hrubého písku, slané vody, silného UV záření či fyzické námahy. Ani jedno z toho bohužel vaše šperky neocení. Z toho důvodu je zvláště důležité v období prázdnin šperky pravidelně čistit a ukládat na chladném a suchém místě. „Většina z nás se na léto těší a nad tím, jak moc v tomto období namáháme naše oblíbené šperky, příliš nepřemýšlíme. Přitom pobyt na ostrém slunci nebo ve vlhkém prostředí bazénů či u moře jim vůbec nesvědčí,“ upozorňuje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI. Na co si dát tedy pozor při pobytu u moře, na horách nebo při aktivní dovolené?

 

Léto u moře: Krásu šperků ohrožuje písek a slaná voda

 

Se slanou mořskou vodou a horkým jemným pískem si mnozí z nás spojují ty nejlepší letní zážitky. Pro naše šperky to však může být zcela jiný příběh. „Pokud plánujete celodenní pobyt na pláži, nezapomeňte své šperky odložit. Slaná voda, abrazivní písek a intenzivní sluneční paprsky mohou totiž na povrchu šperků způsobit škody,“ upozorňuje Dominika Šťovíčková. „Písek, který má schopnost dostat se do každého záhybu oděvu i lidského těla, totiž může jemný povrch šperku snadno poškrábat. Mořské soli pak mohou způsobovat korozi,“ Pokud však své šperky nechcete za žádnou cenu odložit, po návratu z pláže je alespoň pečlivě opláchněte čistou vodou a jemně osušte.

 

Pobyt v horách: pozor na vyšší UV záření a změny teplot

 

Řada lidí dá během letních prázdnin před pobytem u moře přednost aktivnímu odpočinku na horách. Pokud se řadíte mezi ně, mějte na paměti, že ve vyšších nadmořských výškách (a tím není myšlen výšlap na Říp) dochází k rychlým změnám teplot a zvyšuje se také intenzita UV záření. To je kombinace, za kterou vám šperky příliš nepoděkují. „Kombinace chladu a tepla může způsobit, že kovy a kameny ve špercích se budou přirozeně smršťovat a rozpínat. To může ve výsledku vést k poškození nebo dokonce ke ztrátě kamene,“ varuje Šťovíčková. Zvýšené UV záření může také způsobit vyblednutí barev a ztrátu lesku. Doporučuje se tedy v těchto podmínkách nosit šperky jen minimálně a v případě pobytu ve vyšších nadmořských výškách je raději uložit do obalu.

 

Aktivní dovolená: pot šperkům nesvědčí

 

Při jakékoliv fyzické aktivitě, jako je cyklistika, lezení po skalách nebo třeba běhání, je nejlepší šperky úplně odložit. Nejen, že pro vás mohou představovat bezpečnostní riziko, ale mohou se také poškodit. Pot a jiné tělní tekutiny, které se při fyzické námaze produkují ve zvýšené míře, mohou reagovat s kovy ve špercích a způsobit změnu barvy nebo korozní skvrny. Navíc, aktivní pohyb zvyšuje riziko, že se šperk někde zachytí a strhne, případně poškrábe. Pokud si však neumíte aktivní dovolenou bez svých oblíbených kousků představit, přibalte si s sebou také jemný hadřík a šperkovnici, kam vždy po náročném dni pečlivě očištěný šperk uložíte.