Dnes je 25. 04. 2024

Pět tipů na zajímavé investice v roce 2021

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Dub 28th, 2021
0 komentářů

Nechat ležet úspory na účtu, nebo dokonce zašité doma pod matrací je jako vyhazovat je bankovku po bankovce z okna na ulici. Takové úspory totiž zvolna ničí inflace, a aby neztrácely na hodnotě, či se ještě lépe zhodnocovaly, je třeba s nimi zacházet chytře. Do čeho se tedy vyplatí v roce 2021 investovat?

Cestou k uchování hodnoty úspor, nebo lépe jejich zhodnocení, je vhodně zvolená investice. Odborníci přitom radí nevsázet vše na jednu kartu, ale mít portfolio investic dostatečně diverzifikováno. V takovém případě totiž může být případný pokles v jedné jeho části kompenzován výnosem v jiné.

Dluhopisy

Část investičního portfolia je možné vložit do dluhopisů. „Firemní dluhopisy nabízejí na rozdíl od těch státních lepší výnosy, které se pohybují kolem 2-4 procent, ale v případě těch rizikovějších až kolem deseti procent. Vstupní investice se přitom pohybují řádově v desítkách tisíc korun a nakupovat lze jak napřímo, tak prostřednictvím dluhopisových podílových fondů,“ popisuje Michael Diviš ze společnosti Infin.

Termínované vklady

Termínované vklady jsou variantou, kterou si vybírají zejména konzervativnější investoři. Riziko ztráty prostředků je sice minimální, na druhou stranu se úroky při pětiletém vkladu u banky pohybují jen kolem jednoho procenta. Vyšší úročení, kolem dvou procent, je pak u družstevních záložen, kde je však třeba počítat s desetiprocentní investicí do kapitálu kampeličky.

U tohoto druhu investice je ideální nechat peníze na účtu ležet celou sjednanou dobu. Dřívější výběry prostředků jsou totiž často výrazně sankcionovány.

Peer-to-peer půjčky

Pro půjčky dnes už lidé nechodí jen do bank či k jejich nebankovním poskytovatelům. Na trhu se nově objevují i peer-to-peer platformy, které zprostředkují půjčku mezi zájemcem o úvěr a investorem, kterým je soukromá osoba s volnými financemi. Tímto způsobem se dá běžně získat výnos kolem 10 procent ročně.

Nemovitosti

Nemovitosti jsou pro uložení volných financí dlouhodobě výhodnou volbou, a to i přesto, že jejich ceny v posledních letech strmě rostly. „Vzhledem k dlouhodobě vysokým cenám nemovitostí v Česku je tato investice vhodná zejména pro lidi, kteří mají k dispozici větší finanční částky. Lze dosáhnout zhodnocení vložených peněz o tři až pět procent ročně. Nemovitosti, zvláště v dobré lokalitě, jsou navíc velmi dobrým uchovatelem hodnoty a jejich cena může ještě růst,“ říká Michael Diviš.

U nemovitostí k pronájmu se dlouhodobě vyplácí koupit zejména byty o velikosti 2+kk a 2+1, které lze pronajmout jak jednotlivcům, tak i mladým párům. U větších bytů je buď nutné soustředit se spíše na studenty, nebo počítat s nižším výnosem a pronajmout je rodině.

Kryptoměny

Virtuální měny neboli kryptoměny jsou bez nadsázky fenoménem posledních let. Po vlajkové lodi Bitcoinu, který se vyšplhal do astronomických výšin, se jich vyrojila velká spousta. Vzhledem k tomu, že jejich růst a případný pád lze jen těžko předpovídat, je podle odborníků investice do virtuálních měn vhodná zejména pro ty, jimž nevadí poměrně rizikový profil. Na druhou stranu může jít i jen o zábavný doplněk ostatních investic, protože není třeba kupovat celé virtuální mince, ale vložit do nich lze i jen pár stokorun.

Komerční sdělení