Dnes je 8. 12. 2024

Firemní dluhopisy nemusíte nakupovat jen přes podílové fondy. I s nízkým kapitálem se k nim dostanete sami

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Dub 29th, 2021
0 komentářů

Oblíbené firemní dluhopisy, které oproti těm státním nabízejí mnohdy poměrně zajímavý úrok, není nutné nakupovat pouze prostřednictvím podílových fondů. I s nízkým kapitálkem v řádech jednotek až desítek tisíc korun se k nim lidé mohou dostat sami. Jen je třeba dobře vybírat a myslet i na diverzifikaci portfolia.

Firemní dluhopisy jsou de facto formou půjčky. Lidé si dluhopis vydaný firmou pořídí s tím, že po uplynutí stanovené doby – nejčastěji od dvou do pěti let – jim emitent vyplatí vypůjčenou částku včetně úroku. „U dluhopisů s rozumnou mírou rizika se jedná o výnos kolem 2-3 procent ročně, u těch rizikovějších pak i kolem 10 procent,“ říká Michael Diviš ze společnosti Infin.

Nákup firemních dluhopisů mají lidé nejčastěji spojený s dluhopisovými podílovými fondy. Ty hned po fondech peněžního trhu patří mezi nejméně rizikové. Dluhopisy jsou v určité míře zastoupeny i ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, obcemi i firmami. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu fondu se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou.

Jednou z výhod investice do podílových fondů je vysoká diverzifikace, což znamená, že jsou peníze spravované fondem rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Nespornou výhodou je také možnost investovat pravidelně velmi nízké částky nebo možnost podílové listy fondu kdykoli prodat. Zprostředkování investic do fondů nabízejí tuzemské banky, finančně poradenské společnosti i samostatní investiční poradci.

Lidé, kteří o investici volných prostředků do firemních dluhopisů uvažují, se ale nemusí spoléhat pouze na podílové fondy. „Dluhopisy firem lze nakoupit i samostatně. Pokud vás tato myšlenka láká, , zajímejte se především o to, komu půjčujete. Je vhodné dívat se po firmách, které již mají nějakou historii, kapitál a dobrou reputaci,“ popisuje Michael Diviš.

Výhodou individuálního nákupu je podle něj možnost pořídit si cenné papíry s relativně nízkými vstupními náklady. Jde o jednotky až desítky tisíc korun. Na své si tak přijdou ti neopatrnější investoři i ti odvážnější. „Nízké vstupní náklady navíc umožňují investorů diverzifikovat své portfolio a snížit tak případné riziko, že jedna z investic nevyjde,“dodává Michael Diviš.

Komerční sdělení