Dnes je 26. 04. 2024

Největším žroutům energie kraluje televize, hned za ní je lednička

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

Přístroje, které si lidé pořizují do domácnosti jako užitečné pomocníky nebo zdroj zábavy, zároveň nesou největší vinu za vysoké účty za energie, když pomineme náklady na vytápění. Lednička, pračka nebo televize patří svou spotřebou mezi největší žrouty elektřiny v domácnosti. Zvláště, pokud je lidé používají nehospodárně. Stačí přitom pár jednoduchých triků a účty za energie mohou klesnout až o stovky korun za měsíc.

Na prvním místě, co se týká spotřeby elektřiny, stojí televize. Zejména v posledních letech si domácnosti pořizují čím dál větší obrazovky, které poskytují kvalitní zvuk a obraz. Jenže tyto přístroje umí svou spotřebou elektřiny pořádně roztočit měřáky.

Spotřebiče s největší spotřebou elektrické energie v domácnosti:

  1. Televize
  2. Lednička
  3. Pračka
  4. Počítač
  5. Mrazák

Zdroj: ČSÚ

Televize puštěná celý den jako kulisa je v českých domácnostech častý zlozvyk. Odnaučit se ho a zapínat televizi pouze v případech, kdy chcete něco skutečně sledovat, se opravdu vyplatí,“ říká Miroslav Mikeš, specialista ze společnosti Národní energie.

Druhým největším žroutem elektřiny je lednička. Zvláště, pokud se jedná o spotřebič staršího data výroby. Desítky let staré přístroje, které je lidem líto vyhodit, jsou oproti moderním ledničkám a chladničkám velice nehospodárné. Za rok může rozdíl ve spotřebě mezi starým a novým úspornějším přístrojem odpovídat až třem tisícům korun.

Chladnička spotřebovává energii nepřetržitě, protože si uvnitř udržuje optimální teplotu. Omezte dlouhé „zírání“ jejích útrob, během kterého se dovnitř dostane teplý vzduch, který bude lednice muset opět vychladit. „Čím déle otevřená lednice je, tím víc energie bude potřeba na ochlazení. Ze stejného důvodu do lednice neukládejte ještě horké jídlo. Důležitou roli může hrát i umístění lednice v místnosti. Pokud bude stát hned vedle trouby nebo sporáku, bude pro ni udržování chladu daleko náročnější,“ vysvětluje odborník ze společnosti Národní energie Michael Diviš.

Sušičky už nepatří mezi největší žrouty. Navíc díky nim odpadá žehlení

Zvláště u domácností s malými dětmi je pračka v denním zápřahu. Proto se umístila na třetím místě přístrojů s největší spotřebou. Kromě elektřiny navíc spotřebovává i desítky litrů vody na jedno praní. Zapínejte proto pračku teprve, až bude naplněná. Každý přístroj má stanovené maximální množství prádla, to nepřekračujte, ale zase není důvod, proč zapínat pračku pro vyprání tří triček.

Čím dál více domácností využívá také sušičku prádla, o které se říká, že má obří spotřebu. To už také není úplně pravda. Hlučné sušičky vyráběné před dvaceti lety spotřebovávaly více než dvojnásobek energie než ty dnešní. Díky používání sušičky navíc není nutné velkou část prádla ani žehlit.

Na čtvrté příčce v žebříčku spotřeby elektrické energie v domácnostech je počítač, který funguje jako pracovní nástroj i zdroj zábavy. Mnohahodinový denní provoz se podepisuje na spotřebě energie výraznou měrou. „Dávejte si pozor na takzvané stand-by režimy. Platí to jak pro počítače, tak pro televizory i další přístroje. Na první pohled by se zdálo, že přepnutí do pohotovostního režimu vyjde na stejno jako vypnutí, ale ve skutečnosti přístroje v stand-by režimu stále spotřebovávají nezanedbatelné množství energie,“ uvádí Miroslav Mikeš.

Pětici největších energetických hříšníků uzavírá samostatně stojící mrazák. Jde o užitečný přístroj, který umožňuje skladování potravin po delší čas. Při správném požívání pomáhá šetřit výdaje za nákup potravin, protože domácnost může nakupovat například maso ve velkém a odebírat zásoby z mrazáku postupně podle potřeby.

Spotřebu u samostatných mrazáků zvyšují dva extrémy – když se otvírá často, i když se otvírá zřídka. Při častém otevírání uniká chladný vzduch a mrazák musí vynaložit energii na opětovné ochlazení. Navíc vzniká námraza, která snižuje výkon přístroje a navyšuje tak spotřebu. „Ideální ale není ani, když na mrazák úplně zapomenete a necháte ho běžet týdny či měsíce bez povšimnutí. Mrazák by se měl minimálně jednou za půl roku odmrazit, stejně tak, pokud tloušťka ledu dosáhne čtyř milimetrů. Také bychom si měli udržovat přehled, co v mrazáku je, abychom ho nenechávali zapnutý kvůli dvěma sáčkům s mraženou zeleninou,“ dodává Michael Diviš.

Komerční sdělení