Dnes je 13. 07. 2024

Máte chalupu s elektřinou? Neplaťte zbytečně navíc

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

V Česku je několik set tisíc chat a chalup, které jejich majitelé využívají k rekreaci. Velká část z nich je připojená k elektřině a může se pochlubit moderními spotřebiči. Výběrem špatného tarifu se však provoz chaty může prodražit a je k němu potřeba přistupovat obezřetně.

Málokdo se v dnešní době chce na chatě či chalupě vzdát pohodlí, které mu dopřávají moderní elektrické spotřebiče. Kromě osvětlení či sporáku tak v nich často najdeme i lednici, pračku, myčku nádobí či televizi a rádio. Jaký tarif pro odběr energie ale vybrat, aby se provoz chaty neprodražil?

 „V úvahu připadají dvě varianty. Tou první je klasická jednotarifní sazba D01d, druhou pak dvoutarifní sazba D61d určená právě pro chataře a chalupáře. V ní se platí od pátečního poledne do neděle 22 hodin nízký tarif a ve zbytku týdne tarif vysoký,“ říká Tomáš Musil, specialista společnosti Národní energie. 

Klíčové při volbě tarifu je přitom zejména to, jak často chatu využíváte. Pro čistě víkendové chataře je samozřejmě nejvýhodnější dvoutarifní sazba D61d. Pokud na chalupě býváte někdy i mimo víkendy, bude pro vás chatařská sazba stále výhodnější, protože odběr elektřiny se rozdělí mezi víkendy v nízkém tarifu a všední dny v tom vyšším.

„Pro ty, kdo pobývají na chatě prakticky celoročně, je pak rozhodně lepší jednotarifní sazba D01d. U té platí stejná cena v jakoukoli denní či noční dobu bez ohledu na den v týdnu. S dvoutarifní sazbou by sice o víkendu ušetřili, ale úspora by rozdíl ze všedních dní nesmazala,“ vysvětluje specialista společnosti Národní energie Roman Outrata

Volba správného tarifu je podle obou odborníků skutečně důležitá. „Setkáváme se s lidmi, kteří mají běžnou sazbu D01d, ale chatu využívají prakticky jen o víkendech. V takovém případě ročně prodělají i více než tisíc korun. Stejně tak tratí i ti, kteří mají zřízenou dvoutarifní sazbu, ale chatu často využívají právě ve všední dny,“ dodává Tomáš Musil.

Komerční sdělení