Dnes je 18. 04. 2024

Na co byste si měli umět odpovědět, než se pustíte do investování

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 22nd, 2021
0 komentářů

S rozvojem on-line platforem se investování do cenný papírů zpřístupnilo široké veřejnosti. Vidina snadných a vysokých výnosů se však pro nezkušené investory může změnit doslova v noční můru, při níž přijdou o většinu volného kapitálu. Každý, kdo uvažuje, že volné peníze vloží do některého z investičních nástrojů, by si před tím měl odpovědět na několik základních otázek. A ideálně se poradit s odborníkem.

Otázka 1: Proč chci investovat?

„Každý investor by si měl hned na začátku položit otázku, čeho chce investováním dosáhnout. Je důležité vědět, zda se jedná o okamžitý zisk, zajištění do budoucna či třeba jen ochrana financí před dopady inflace. Podle toho je pak možné stanovit konkrétní investiční strategii,“ říká Tomáš Musil ze společnosti Infin.

Otázka 2: Mohu si investování dovolit?

Důležitým faktorem je i střízlivé zhodnocení stavu financí a toho, zda si investování můžeme vůbec dovolit. Je třeba si říci, jaké máme k dispozici prostředky a jaké prostředky plánujeme pravidelně i nepravidelně investovat v budoucnu. Důležité je vědět i tom, zda se bez investovaných prostředků obejdeme – tedy zda máme vytvořenou dostatečnou finanční rezervu.

Otázka 3: Jaké očekávám zhodnocení?

Míra očekávaného zhodnocení je stěžejní pro určení toho, kam prostředky vložit. „Ten, kdo očekává zhodnocení lehce nad hranicí inflace, bude spíš volit konzervativnější investiční produkty jako termínované vklady a firemní dluhopisy, zatímco u vyšších výnosů se budeme bavit o agresivnější a rizikovější investiční strategii,“ vysvětluje Tomáš Musil.

Otázka 4: Kolik času jsem ochoten investování věnovat? Budu se na něm aktivně?

Dalším důležitým faktorem je čas. Profesionálové se investicím věnují prakticky non-stop, zároveň s tím se neustále vzdělávají a sledují trendy. Pokud se začínající investor chce svému portfoliu věnovat sám, měl by mít dostatek znalostí, ale i volného času. V opačném případě je podle Tomáše Musila vhodnější jít pasivní formou – vložená aktiva si nechat plně spravovat odborníky.

„Na zmíněné otázky si může každý odpovědět sám. Nejbezpečnější cestou pro začínající investory je však podle našich zkušeností obrátit se i na odborníka. Ten každému pomůže udělat si jasno v tom, jakým směrem se vydat, a spolehlivě odhadne, do jaké míry je bezpečné investovat sám a kdy naopak raději nechat správu portfolia na profesionálech,“ dodává specialista společnosti Infin.

Komerční sdělení