Dnes je 31. 01. 2023

Míra úspor českých domácností klesla. Přesto Česko v rámci EU vyniká šetřivostí

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Říj 20th, 2016
0 komentářů

Míra úspor domácností v České republice klesla v prvním čtvrtletí roku 2016 na 9,39 %, což je ve srovnání s posledním kvartálem roku 2015 o necelé 4 % méně. I přesto jsou Češi šetrní a umí spořit. Dokládají to aktuální statistiky Evropské komise, dle kterých se v českých domácnostech spotřebuje nejméně elektřiny v Evropě, ale i konzervativní přístup české populace k financím.

Podle nejnovějších dat Eurostatu, které publikoval server Tradingeconomics.com, klesla v prvním čtvrtletí roku 2016 oproti předchozímu kvartálu míra úspor českých domácností o necelá 4 %. Zatímco v posledním kvartálu roku 2015 míra úspor činila 13,26 %, v prvním kvartálu letošního roku se snížila na 9,39 %. I přesto si drží Česká republika v rámci EU prvenství v celkové spotřebě energie. Podle nejnovější zprávy Evropské komise o vývoji ve spotřebě a úsporách energií mezi roky 2000 až 2014 spotřebuje průměrná česká domácnost ročně bez započítání vytápění, klimatizace a ohřevu vody 1 398 kilowatthodin elektřiny, což je nejméně ze všech států Evropské unie. Podíl energetické spotřeby domácností na celkové spotřebě energie v tuzemsku klesl v průběhu let 2005 – 2013 na 11,6 % a dostal se pod průměr Evropské unie.

Vysvětlení, proč se český národ chová šetrně, může být podle expertů několik. Jedním z nich je například konzervativní postoj české populace k finančním záležitostem, který se projevuje vyšší mírou úspor domácností. „Češi ušetří asi 12 % ze svých ročních disponibilních příjmů, což je procentuálně víc než v zemích na východ od nás, ale méně než kupříkladu obyvatelé Francie, Německa či Belgie. Solidní míra úspor domácností je jedním z projevů konzervativního přístupu k financím. Dalšími projevy jsou kupříkladu opatrnost při zadlužování a nechuť k riziku při zhodnocování úspor,“ potvrdil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Dalším důvodem může být fakt, že Češi více investují do úsporných opatření. Kromě toho, že v posledních letech nakupují energeticky úsporné spotřebiče, stále častěji se v rámci rekonstrukcí zaměřují na výměnu oken, dveří či garážových vrat.Lidé si uvědomují, že nejvíce energie se spotřebuje na vytápění, proto investují do úsporných prvků, které výrazně snižují úniky tepla a tím i náklady. Mezi ně patří i kvalitní zateplená garážová vrata nebo vhodná stínicí technika,“ řekl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky. „Předokenní rolety mají výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zatímco v letním období účinně zabraňují přehřívaní interiéru a přináší tak úsporu při klimatizování budov, v zimě se přidává opačný tepelněizolační efekt,“ dodal Valenta s tím, že celkový účinek stínicí techniky zefektivňují elektrické pohony.