Dnes je 3. 10. 2023

Koronavirus se výrazně promítl do cen energií. Kvůli nižší spotřebě není prostor pro jejich růst

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

Pandemie koronaviru v roce 2020 výrazně snížila ceny plynu i elektřiny. V porovnání s jeho začátkem došlo po propuknutí koronavirové krize v březnu jak u elektřiny, tak u plynu k poklesu cen o dvacet procent. V současné době se cena elektřiny pohybuje těsně nad padesáti eury/MWh, u plynu je okolo dvou a půl amerického dolaru za MMBtu. Významný nárůst cen energií se v roce 2021 nepředpokládá.

Podíváme-li se na vývoj ceny plynu na burze do doby před vypuknutím koronavirové pandemie, je patrné, že cena klesala již od konce roku 2019. Proto není správné tvrdit, že za poklesem je pouze covid-19. Mezi další faktory, které ovlivnily ceny plynu směrem dolů, patří nárůst konkurence na evropském trhu především v souvislosti s novým plynovodem Nord Stream, mírné zimy i plné zásobníky.

S příchodem druhé koronavirové vlny se ceny za plyn začaly vracet do cenových hladin, ve kterých byly v roce 2019. „Na začátku listopadu se cena plynu pohybovala na úrovni 3,4 amerického dolaru, avšak poté zase klesla až na dnešních 2,5 dolaru. I vzhledem k tomu, že spotřeba nebude v následujících měsících dramaticky růst a plynu je teď na trhu přebytek, nepředpokládáme, že by zákazníci museli sáhnout hlouběji do kapsy,“ ujišťuje Michael Diviš, specialista tuzemského dodavatele energií Národní energie.

Zdroj: kurzy.cz

Cena elektřiny rostla v posledních měsících rychleji, výhled je ale příznivý

Vývoj cen elektřiny se v posledních měsících dostal zpět na hodnoty ze začátku roku 2019. Její cena se po období poklesu trvajícím od října 2019 do listopadu 2020 opět vyšplhala na necelých 53 eur/MWh. O mnoho výše by ale cena elektřiny stoupnout neměla. 

Vývoj cen elektřiny na burze se promítá do cen dodavatelů až se zpožděním. Dodávky pro letošní rok mají dodavatelé již kompletně pokryté loňskými nákupy, a proto je velmi nepravděpodobné, že by lidé museli v nejbližších měsících platit za elektřinu více než dosud. Je dokonce možné, že dodavatelské firmy nabídnou svým zákazníkům různé akce nebo slevy, které naopak finální částku na faktuře ještě sníží,“ doplňuje Roman Outrata ze společnosti Národní energie.

Zdroj: kurzy.cz

Komerční sdělění