Dnes je 1. 03. 2024

Knedlo, zelo se sójou, mrkvové špagety nebo ovocné smoothie aneb Netradiční detoxikace

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Led 23rd, 2015
0 komentářů

S příchodem nového roku si většina lidí stanovuje různá předsevzetí. Mezi ta nejčastější se řadí zhubnout, sportovat a přestat kouřit. V celkovém ohledu to však znamená změnit svůj životní styl. Vhodným začátkem je proto detoxikace, která nastartuje organismus a tělo se zbaví škodlivých látek. V tomto článku se zaměříme na detoxikaci neobvyklým způsobem. Představíme si očistu organismu podle veganů, vitariánů a frutariánů.

Detox podle veganů

Oproti známému a dnes velmi rozšířenému vegetariánství je veganská forma stravování ještě o něco přísnější. Veganství je považováno za životní filozofii spočívající v odmítnutí konzumace živočišných produktů, tedy nejen masa, ale i mléčných výrobků a vajec. Vyznavači veganské stravy často odmítají i jakékoli jiné využívání zvířat k lidskému užitku. Mezi typické veganské potraviny, které nahrazují maso, patří pšeničná, rostlinná nebo sójová bílkovina. Mléko používají například mandlové, sójové, rýžové a další. V jídelníčku převládají luštěniny, ovoce, zelenina a semínka. Vyzkoušet můžete, jak chutná takové knedlo, zelo se sójovým masem nebo puding z chia semínek a rostlinného mléka.

Veganství patří k méně rizikovým formám stravování. Důležité však je dodržovat přísun látek, které veganům přirozeně chybí. Kromě doplňování bílkovin nesmí lidé zapomínat ani na minerály a vitamíny, které udržují tělo zdravé. „Lidský organismus začne postrádat omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro řadu životních funkcí. Klíčový je jejich význam pro správnou činnost mozku a snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Kromě ryb jsou ve vyšší míře přirozeným zdrojem této kyseliny také tofu, mandle, vlašské ořechy a rostlinné oleje z lněného semene a bezerukové řepky. Posílit správnou funkci srdce lze i formou kapslí s vysokým obsahem této látky,“ upozorňuje Klára Minczinger ze společnosti Generica.

Tip na sójové knedlo, zelo: Uvařené plátky rostlinného masa vložíme do zapékací mísy, přidáme rostlinné máslo, okořeníme kmínem, solí, pepřem a sójovou omáčkou a pečeme asi 40 minut.

Zkuste očistu raw stravou

Z veganského způsobu stravování vychází vitariánství nebo také raw strava. Předpokladem této stravy jsou syrové potraviny, které neprošly tepelnou úpravou nad 45° C. Vitariáni totiž sdílí názor, že syrová strava je plná aktivních enzymů, minerálů, vitaminů a kvalitních živin a tepelnou úpravou potravin dochází k jejich ničení. S ohledem na zdraví má tato strava výhody v podobě nižšího obsahu tuků, přidaných cukrů, sodíku a cholesterolu. Obsahuje též pozitivní látky jako draslík, hořčík, vlákninu a kyselinu listovou. Po omezenou dobu může být vitariánská strava aplikována pro odlehčení organismu. Mezi oblíbená vitariánská jídla patří mrkvové špagety nebo sushi ze slunečnicových semínek.

V dlouhodobějším měřítku se však vitariáni mohou setkávat s různými zdravotními problémy. Podobně jako u veganské stravy jim chybí důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Na lehkou váhu se nesmí brát ani nedostatek vitamínu B12, který vede od slabosti a únavy až k zvýšenému riziku onemocnění kardiovaskulárními chorobami. „Mezi nejlepší zdroje vitamínu B12 patří především maso, játra, vejce nebo mléko, a proto je pro vitariány nejjednodušší sáhnout po doplňcích stravy. Na trhu existují multivitamínové přípravky, které obsahují veškeré potřebné vitamíny skupiny B. Tělu tak přispívají k správnému fungování nervového systému, psychiky i imunitního systému,“ radí Klára Minczinger.

Tip na mrkvové špagety: Nastrouháme 5 mrkví na delší plátky, přidáme chia semínka a olivový olej a promícháme. „Špagety“ podáváme s omáčkou z česneku, kešu smetany, šťávy z citronu a oleje.

Odlehčete tělo frutariánstvím

Mezi nejpřísnější formy životního stylu z pohledu dovolené stravy patří frutariánství. Vyznavači této formy výživy se stravují výlučně dužnatým, šťavnatým ovocem, ořechy, semeny a některými druhy zeleniny. V jídelníčku u nich nenajdeme obiloviny a veškeré živočišné produkty. Frutariány se často stávají lidé, kteří dříve praktikovali syrovou či veganskou stravu, která z velké části ovoce zahrnuje. Za přechodem k tomuto životnímu stylu se však často skrývají také zdravotní, etické, náboženské, kulturní nebo ekonomické důvody s ohledem na životní prostředí.

Z dlouhodobého hlediska je frutariánství pro kvalitní život nevhodné. Tělu se nedostávají bílkoviny, minerální látky a prospěšné tuky. Naopak se zvyšuje příjem fruktózy, která negativně působí na slinivku břišní a přispívá k cukrovce. Z pohledu detoxikace lze ovšem frutariánskou stravu krátkodobě vyzkoušet. Mezi hlavní klady patří psychický pocit lehkosti, zlepšení dýchacího systému a fyzického zdraví včetně rychlejšího hojení ran. Vyzkoušejte například džusy, ovocné smoothie, saláty nebo různé druhy nesolených oříšků. Zkusit můžete i naklíčená semena čočky, munga nebo řeřichy. Tyto klíčky obsahují velké množství enzymů, esenciálních aminokyselin a velkou dávku vitaminu C.

Tip na ananasové smoothie s mátou: 1 ananas, 2 pomeranče, 1 grep, čerstvá máta, čerstvý zázvor. Ovoce odšťavníme a všechny ingredience rozmixujeme najemno.