Dnes je 14. 12. 2024

Jaké jsou rozdíly mezi firemními dluhopisy? A do kterých z nich byste měli investovat?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů

Zajímavou příležitostí, jak lze zhodnotit vlastní finanční prostředky a nenechat je znehodnotit inflací, může být investice do dluhopisů. Mezi lidmi mají největší oblibu státní a firemní dluhopisy, které se liší výnosem i mírou rizika.

Dluhopisy jsou cenné papíry, který zavazují jejich emitenty – tedy vydavatele – vyplatit majiteli v předem dohodnutém termínu dlužnou částku, která je však navýšená o smluvené úroky. De facto se tak jedná o půjčku, která slouží k tomu, aby vybraná společnost získala finance na svůj provoz či realizaci předem naplánovaných projektů.

Mezi nejčastější emitenty patří obchodní korporace či jednotlivé státy. Každý z těchto subjektů má svá specifika. „Státní obligace s sebou nesou nižší riziko, ale také nižší výnosnost. Dluhopisy firem naopak dokážou investorům nabídnout vyšší úrok – ovšem za cenu výraznějšího rizika,“ vysvětluje Michal Diviš ze společnosti High Corporation Invest.

 

 

 

 

 

 

 

Zatímco velké finanční instituce, jako jsou pojišťovny, banky či cizí státy, nejčastěji využívají státní dluhopisy, u drobných investorů jsou oblíbené spořicí státní dluhopisy. Ty více lákají konzervativnější jednotlivce, kteří vidí jejich výhodu v jistějším výnosu a větší stabilitě.

Dalším rozdílem mezi těmito dvěma typy dluhopisů je to, že státní dluhopisy jsou oproti firemním obligacím osvobozeny od daní z příjmu. Jejich nízké úrokové sazby však často nedokážou pokrýt inflaci. U korporátních dluhopisů lze naopak investovat i do dluhopisů s výnosy mezi 5 až 10 procenty ročně. Kvůli vyšší rizikovosti však není rozumné půjčovat své peníze do jedné firmy.

V případě, že investor uvažuje o zhodnocení objemu svých financí, ale zároveň se obává většího rizika, je nejvhodnějším řešením správně diverzifikované portfolio. Zatímco státní dluhopisy ve vybraných portfoliích zaručují poměrně jistý výnos s nižším úrokem, s firemními obligacemi se pojí vyšší riziko, ale jejich výnosnost vkladu může být mnohem vyšší. Nejlepším řešením je proto správně si sestavit portfolio investic, a to z toho důvodu, že investování všech financí do jednoho subjektu se nemusí vyplatit,“ říká Michal Diviš. 

Komerční sdělení