Dnes je 15. 04. 2024

Jaká bude naše menopauza? O symptomech klimakteria napoví dřívější menstruace i PMS

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Srp 28th, 2020
0 komentářů

Průběh menopauzy je u každé ženy trochu jiný. U některých jsou doprovodné projevy jen mírné, jiné jimi doslova trpí. Věk nástupu přechodu může žena odhadnout podle své matky či babičky, genetika je totiž jedním z hlavních faktorů. Co se symptomů týče, nabízejí odborné výzkumy určité indicie. Nedávná studie například zjistila, že návaly horka a nočním pocením výrazně častěji trpí ženy, u nichž menstruace nastoupila v mladším věku. Symptomy jako návaly horka, deprese, snížené libido či nespavost rovněž více hrozí ženám potýkajícím se s PMS.

Do období přechodu dříve či později vstoupí každá žena, řada z nich jej ovšem vyhlíží s obavami. Ty jsou často spojené s typickými symptomy přechodu: nárůstem únavy, podrážděností, poklesem libida, návaly horka a nočním pocením, nespavostí, zhoršenou pamětí, nesoustředěností, výkyvy nálad či přibýváním na váze i zvýšenými zdravotními riziky. „Tyto projevy jsou s přechodem tradičně pojeny, neznamená to však, že postihují všechny ženy. Některé přechodem proplují bez výraznějších symptomů, jiné se potýkají s obzvlášť silnými a nepříjemnými symptomy. Je to velmi individuální,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Má žena šanci nějak dopředu odhadnout, jaká její menopauza bude?

O věku nástupu menopauzy napoví rodinná anamnéza

Menopauza, tedy poslední menstruace, dle statistik nastává průměrně kolem 51. roku života ženy. Začátek přechodu neboli klimakteria tak lze zpravidla očekávat kolem 45 let. Výjimečné ovšem nejsou ani případy, kdy se přechod ohlásí už po třicátých narozeninách nebo naopak až na prahu padesátky. Chce-li mít žena představu, kdy může přechod a menopauzu očekávat, měla by si zjistit, kdy do této životní fáze vstoupila její matka a babička, případně i sestra. Genetika je totiž v tomto ohledu velmi silným faktorem. Svůj vliv má ovšem i životní styl – studie prokázaly, že například kuřačky zažívají přechod dříve než nekuřačky. Riziko dřívější menopauzy zvyšují též některé zdravotní faktory, kupříkladu snížená činnost štítné žlázy či různé operace vaječníků.

Menstruace v 11 letech? V přechodu počítejte s návaly horka a pocením

Návaly horka jsou jedním z nejrozšířenějších příznaků klimakteria, podle průzkumu americké North American Menopause Society jimi trpí 75 % žen v přechodu. Podle nedávné studie provedené na vzorku 18 tisíc žen a uveřejněné v odborném žurnálu An International Journal of Obstetrics and Gynaecology ovšem na návaly horka a noční pocení až o polovinu častěji trpí ženy, které začaly menstruovat dříve, než je obvyklé, tedy v 11 a méně letech. U žen, u nichž nejenže menstruace nastoupila dříve, ale navíc se ve středních letech potýkaly s nadváhou či obezitou, pak riziko návalů horka a nočního pocení během přechodu narostlo dokonce dvojnásobně oproti ženám, které první měsíčky zažily ve 14 letech a během dospělosti si udržovaly normální váhu.

Vyšší riziko nepříjemných projevů hrozí ženám potýkajícím se s PMS

O průběhu menopauzy může rozhodovat i to, zda se žena během svých plodných let potýkala s premenstruačním syndromem (PMS). Podle studie z roku 2004 ženy, které PMS trápil, vykazovaly dvakrát častěji návaly horka, náhlé střídání nálad a také deprese. Zároveň byl u nich o polovinu častěji zjištěn pokles sexuální touhy a o 72 % více trpěly nespavostí. „Ženy trpící premenstruačním syndromem bývají citlivé na fluktuaci hormonů. A právě výkyvy v hormonální hladině stojí za příznaky přechodu,“ vysvětluje lékař Pavel Turčan.

S bouřlivým přechodem lze bojovat

Máte-li obavy, že váš přechod může probíhat bouřlivě, začněte se na něj připravovat co nejdříve. Ideální je skoncovat s kouřením, hlídat si optimální váhu, omezit kávu a vynechat alkohol, pravidelně se hýbat na čerstvém vzduchu, a především upravit jídelníček. „Výborným pomocníkem pro ženy blížící se ke klimakteriu jsou potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů, kupříkladu sója, cizrna nebo červený jetel, příznivý vliv má i mateří kašička. Vhodnou prevencí proti projevům přechodu je tak užívání doplňků stravy právě s obsahem těchto látek,“ doporučuje gynekolog a uvádí, že vhodný je například přípravek Sarapis Soja. Ten je bohatý na vitamíny, izoflavony či antioxidanty, čímž přispívá je snížení únavy, blahodárně působí na psychiku a rovněž reguluje hormonální aktivitu. Pamatujte též na to, že s obzvláště silnými příznaky přechodu může účinně pomoci hormonální terapie.