Jak správně nabíjet baterii telefonu? Pozor na zastaralé mýty
Akumulátory jsou bezesporu jednou z nejdůležitějších součástí našich chytrých telefonů. K čemu je velká RAM, obrovská vnitřní paměť nebo osmijádrový procesor, když se baterie nečekaně vybije? O jejich nabíjení a výdrži koluje řada mýtů a polopravd. Pojďme se proto na některé z nich podívat.
Řada mýtů o nabíjení akumulátorů mobilních telefonů jde na vrub technologickému pokroku – jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už platit nemusí. Uživatelé však těžko zapomínají na něco, co pro ně bylo dlouhá léta každodenní nutností.
Od niklu a kadmia k lithiu
Prvními typem baterií, které mobilní telefony využívaly, byly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory. Na jednu stranu byly tyto akumulátory velmi efektivní, protože dosahovaly velkého počtu nabíjecích cyklů, na straně druhé však byly náchylné na výkyvy teplot a trpěly postupným vybíjením. Nástupcem Ni-Cd byl nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH). Výhodou oproti předchozímu typu baterie byla větší kapacita, i tento druh však trpěl na samovybíjení, ačkoliv již méně než jeho předchůdce.
Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem. Ty se dělí na dva druhy – lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol). Tyto akumulátory už netrpí efektem samovybíjení, jako jejich dva předchůdci, a značně se prodloužila také jejich životnost. U Li-Ion baterií je to asi 40% nárůst, u Li-Pol pak ještě více. V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení.
Nový akumulátor je potřeba několikrát vybít a zase nabít do plna
Jeden z tradičních mýtů se týká nových akumulátorů a jejich uvedení do provozu. Mnozí z těch, kdo mají zkušenosti s mobilními telefony už od dob nezničitelné Nokie 3310, vám řeknou, že je nutné novou baterii několikrát zcela vybít a pak nabít do plna. To platilo u akumulátorů s obsahem niklu, které se na svoji maximální kapacitu dostaly zhruba po třech až pěti takových cyklech. Cyklem se rozumí právě vybití baterie na 0 % kapacity a její následné nabití na 100 %.
„Li-Ion a Li-Pol akumulátory už takový iniciační proces nevyžadují. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment kvalitních baterií do mobilních přístrojů.
Nabíjejte vždy do plna
Další z mýtů se týká doby nabíjení akumulátoru. Podle něj je nejlepší nechávat akumulátor pokud možno skoro vybít a následně jej nabíjet na maximální kapacitu. Původ tohoto častého omylu lze vysledovat opět k Ni-Cd a Ni-MH akumulátorům. Tyto články totiž přímo vyžadovaly, aby se nabíjely pokud možno vždy do plna, jinak totiž hrozila ztráta kapacity.
Moderní Li-Ion a Li-Pol baterie už ale tímto nešvarem netrpí a vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity jim dokonce nesvědčí. Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent. Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat.
Nabíjení přes noc baterii neprospívá
Li-Ion a Li-Pol jsou takzvané chytré akumulátory. I když k jejich nabití na maximální kapacitu stačí zpravidla dvě až tři hodiny, připojení k síti po celou noc jim příliš nevadí – samy se přestanou nabíjet, jakmile dosáhnou sta procent. I tak je ale mýtus částečně pravdivý. Jak již totiž bylo řečeno, novým druhům baterií nabití do plna příliš nesvědčí, a proto, pokud chcete jejich životnost co nejvíce prodloužit, nabíjejte je raději přes den a častěji.
Pozor na teploty – extrémy akumulátorům nesvědčí
S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. „Mírné zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Měli bychom se ale vyvarovat činností, které mohou teplotu ještě zvýšit. Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář – ať už se nabíjí, nebo ne – nebo během parného léta za okno auta. Při nabíjení je též dobré vyndávat telefon z obalu, který sám o sobě teplo příliš dobře neodvádí,“ vysvětluje Radim Tlapák z BatteryShop.cz.
Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém. Jedna z nebezpečných zrádných rad, které se čas od času objeví na internetu, je vložit dosluhující baterii v igelitovém sáčku do mrazáku. Nemusíte to ani zkoušet, rovnou prozradíme, že tato metoda vede ke zničení baterie.