Dnes je 3. 03. 2024

Jak se připravit na novou chatařskou sezónu? Zkontrolujte venkovní stav chaty, nezapomeňte na zabezpečení

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Dub 11th, 2016
0 komentářů

Rtuť teploměru se pomalu dostává k jarním teplotám a lidé přes víkendy vyrážejí na chaty, aby si své druhé domovy připravili na novou sezónu. Odzimování chaty přitom může být práce na celý víkend, někdy i na dva. Připravili jsme pro vás přehled věcí, které je třeba zkontrolovat, pokud se po zimních měsících na chatu vracíte. Důležité je například nevynechat zabezpečení, protože společně s chataři se na jaře do rekreačních oblastí vrací i zloději.

Zkontrolujte venkovní stav chaty

Jako první bychom měli věnovat pozornost stavu střechy, zdali ji neponičil silnější vítr, nebo nějaká zvířata. Dále bychom měli pokračovat s kontrolou vodovodního potrubí a s funkčností komína. Není nic nepříjemnějšího, než když si po celém dni stráveném úklidem sednete ke krbu nebo kamnům a místo večerní pohody máte uslzené oči od kouře a zadýmenou chatu.

Pročistěte vzduch

Nezapomeňte hned po příjezdu otevřít okna, ideálně na několik hodin, aby se vzduch pořádně pročistil. Pokud máte chatu u řeky, jezera nebo se vám v ní zkrátka drží vlhkost, nezapomeňte si otevřít okna i na půdě nebo ve sklepě. Důležité je také prohlédnout chatu kvůli plísním. Podívejte se pozorně na podlahy, pod postele i za lednici, zdali se tam plíseň nerozšířila nebo neusadil nějaký hmyz. Při odjezdu pak nezapomeňte všechna sklepní okna zavřít, i když jsou malá, pro zloděje to totiž podle policistů nebývá překážka, aby se do chaty dostali.

Postarejte se o efektivní vytápění

V brzkých jarních měsících je ještě nutné v chatě topit. Zvláště pokud se na ni vracíte už o březnových víkendech, mohou se takové pobyty prodražit, právě kvůli topení. Pokud máte stará okna, kterými uniká spousta energie, a nechcete je měnit, zajímavou úsporným opatřením mohou být rolety. „Předokenní rolety zadržují velké množství tepla a zajistí úsporu za vytápění v řádech desítek procent. Opravdu je to znatelný rozdíl, když si zatopíte večer a na noc zatáhnete rolety, druhý den je pak v domě nebo chatě i o několik stupňů tepleji,“ popisuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje na produkci předokenních rolet a venkovních žaluzií. „Rolety navíc chrání okna před silným deštěm, kroupami nebo silným větrem,“ dodává Valenta.

Nezapomeňte na zabezpečení

První jarní teploty lákají samozřejmě i k práci na zahrádce, proto mnozí začínají na chaty svážet sekačky, křovinořezy a další nářadí. Někteří lidé již předčasně na chaty stěhují i jízdní kola nebo kuchyňské vybavení. Podle expertů právě toto období, kdy víkendy nepřináší stabilní teploty a rekreanti se na chaty nevrací pravidelně, vybízí zloděje k vykrádání. Stále více Čechů proto investuje do kvalitního zabezpečení, které aktuálně nepředstavují pouze bytelné zámky. „Vzhledem k tomu, že pro čím dál více lidí se chata stává druhým domovem a mají v ní často uskladněné cenné věci, osazují své chaty častěji kvalitními dveřmi a garážovými vraty. Místo klasických vrat si navíc pořizují ta s automatickým ovládáním, která jsou speciálně zabezpečena proti mechanickému otevření,“ upozorňuje Lubomír Valenta s tím, že důmyslné zabezpečení v současnosti přinášejí i předokenní rolety, u kterých se dá nastavit automatická doba spuštění a vytažení i pokud nejste v chatě zrovna přítomni. Zlodějům pak není jasné, zda jsou majitelé přes týden na chatě nebo ne, pokud vidí střídavě vytažené a stažené rolety.

Užitečné tipy odborníků:

Co udělat? Před odjezdem z chaty se vždy snažte mít uklizený dvůr, osazené květináče anebo třeba napuštěné jezírko. To může být pro potencionální zloděje signál, že na chatu pravidelně jezdíte. Poproste třeba i sousedy, ať vám zahrádku trochu osvěží, pokud nebudete moct na delší dobu přijet.

Na co si dát pozor? Nenechávejte na dvoře žádné nářadí, lopaty, krumpáče nebo hrábě, mohou totiž sloužit jako pomůcky pro zloděje pro vniknutí do chaty.