Dnes je 27. 01. 2023

Jak poznat kvalitní úklidovou firmu? Řiďte se těmito základními tipy

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Zář 14th, 2016
0 komentářů

Pomoc s úklidem potřebuje občas každý, ať už pro nedostatek času, nebo zdravotní omezení. I přes to, že v českém prostředí panují stále ještě názory, že zaplatit si za úklid domácnosti je jen výsadou bohatých, úklidové služby jsou dnes dostupné všem lidem a nabízejí pravidelnou údržbu domácnosti i specializované práce. Při výběru firmy je však nutné dbát na několik zásadních věcí, jasno byste měli mít o ceně i o konkrétních činnostech, které budete požadovat. V následujícím článku vám proto přinášíme několik tipů, jak vybrat dobrou úklidovou firmu a nenaletět.

Tip č. 1: Ptejte se na reference i pojištění

Konkurence na trhu úklidových firem je obrovská. I přes bohatou nabídku ale nemusí být hledání ideální úklidové firmy jednoduché. Nejsnáze některou z firem vytipujete na základě doporučení známých, vyplatí se také hledat reference na internetu. „Důležité je najít firmu, jež nabízí všechny služby, které zákazník vyžaduje. V ideálním případě by společnost měla být schopna doložit svoji odbornost, délku praxe i konkrétní reference. Slušná úklidová firma je též ochotna nabídnout nezávislou konzultaci,“ říká Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která pomáhá seniorům služby potřebné pro chod domácnosti zajišťovat a díky zpětnému hodnocení provedené práce se snaží rozlišit kvalitní firmy od těch nekvalitních. Každý poskytovatel by navíc měl být řádně zapsán v živnostenském nebo obchodním rejstříku, úklidové firmy by rovněž měly být pojištěné proti případným způsobeným škodám.

Tip č. 2: Nebojte se dávat jasné pokyny

Výběr úklidové firmy i samotná domluva zakázky musí vždy vycházet z toho, co od služby vlastně očekáváte. Ujasněte si tak, zda chcete využít pravidelný drobný úklid domácnosti, nebo potřebujete jednorázovou pomoc s umytím oken či úklidem bytu po rekonstrukci. Odborníci dokonce doporučují, že ideální je zaměřit se během úklidu maximálně na 3 základní věci. Při objednávce tak jasně sdělte poskytovateli svoje priority. V případě, že domlouváte dlouhodobou spolupráci, se pak nebojte napsat konkrétní seznam s jednotlivými úkoly a jejich četností.

Myslete také na to, že k úklidu jsou potřeba nejrůznější čisticí prostředky. Úklidové firmy se proto předem zeptejte, zda je donáška přípravků v ceně služby, nebo zda máte čistidla zajistit sami. Pokud vám záleží na životním prostředí, pak si zvolte takovou firmu, která používá šetrné prostředky.

Tip č. 3: Cenu si ujasněte dopředu

Ceníky úklidových služeb se dají rozdělit na dva typy. Zatímco některé úklidové společnosti si účtují pevnou taxu za hodinu práce, jiné si nechávají platit za konkrétní úkol. I na to proto při výběru vhodné společnosti myslete. Cena za hodinu úklidu se u českých úklidových společností pohybuje okolo 150 korun. Za předpokladu, že úklid bytu s jednou ložnicí a koupelnou zabere zhruba 2,5 hodiny, vás tak jeden úklid vyjde na necelých 500 Kč v závislosti na míře znečištění bytu. Při náročnějších úkonech je však vhodnější smluvit se s poskytovatelem služby na konkrétní částce, kterou za úklid zaplatíte. Pokud si objednáváte nějaké služby, předem si vyžádejte přesný soupis a rozsah prací a chtějte dopředu znát cenu. Též se informujte, zda může být dodavatelem cena navýšena a za jakých podmínek,“ říká advokát Jan Mandát, který seniorům využívajícím služeb společnosti Senior Safe radí v oblasti práva.

Cena by ale dle odborníků neměla být jediným kritériem výběru úklidové služby. „Obzvláště starší lidé často ve snaze ušetřit zvolí firmu, jež nabízí na první pohled velmi výhodnou cenu služeb. V podmínkách společnosti ale mohou být nejrůznější dodatky, které výslednou cenu podstatně navýší. Typickým příkladem je cestovné, které si úklidová společnost může naúčtovat,“ varuje Tomáš Kunc a dodává, že veškeré smlouvy si je nutné před podpisem důkladně pročíst.

Tip č. 4: Archivujte dokumenty a neplaťte předem

Stejně jako u každé jiné služby máte i v případě úklidu právo na reklamaci. Zjednání nápravy nebo nároku na slevu ale uplatníte pouze, pokud máte všechny potřebné dokumenty. Smlouvu i veškeré faktury si proto pečlivě uschovávejte. Pokud firmu neznáte nebo s ní nemáte zkušenosti, volte spíše platbu až po skončení práce. Lépe se pak vyjednává při případných nedostatcích. Již uhrazené peníze se totiž dostávají zpět jen velmi těžko,“ dodává Mandát.