Dnes je 21. 09. 2023

Jak mít přehled o spotřebě energie v domácnosti? Wattmetr je nenápadný, ale užitečný pomocník

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

Když se řekne „přístroj na měření elektřiny“, většině lidí se bezpochyby vybaví elektroměr. Ten dodavatelé energií využívají k přímému změření množství spotřebované energie. Existuje ale také měření pro přehled odběratele o spotřebě elektřiny v domácnosti mnohem praktičtější – za pomocí takzvaného wattmetru. Jak takový přístroj funguje, v čem se od elektroměru liší a proč je jeho používání v domácnosti výhodné? 

Wattmetr je zpravidla nenápadná krabička s několika tlačítky, digitálním displejem, zdířkou a vidlicí pro zapojení mezi spotřebič a zásuvku. Je běžně k dostání u prodejců elektrického nebo technického zboží a nestojí více než pár stokorun. V domácnosti a menších prostorách přitom dokáže docela dost financí ušetřit.

„Elektroměry jsou instalovány na rozhraní sítě distributora elektřiny a odběratele a na základě jeho měření je účtována spotřebovaná elektrická energie. Jsou odkázány na manipulaci elektrikářem-odborníkem. Oproti tomu wattmetry jsou užitečné pro toho, kdo potřebuje okamžitě zjistit spotřebu jednotlivých spotřebičů ve své domácnosti či kanceláři. Jsou nenáročné na ovládání a po pečlivém přečtení návodu je bez problémů dokáže obsloužit každý,“ vysvětluje Michal Karabina, specialista ze společnosti Národní energie. 

Wattmetr po zapojení mezi zásuvku a spotřebič změří nejen aktuální spotřebu, ale dokáže stanovit i spotřebu energie v čase. Některé pak při zadání ceny za kilowatt dokáží využívání energie změřit přímo v korunách, čímž poskytnou okamžitý přehled o tom, kolik provoz daného spotřebiče stojí, nebo kalkulovat emise CO2 za spotřebovanou energii. Takové souhrnné informace mohou přispět k odhalení skrytých „žroutů“ elektřiny a ke snížení nákladů za energie.

„Při nákupu wattmetru je vhodné zvážit požadovaný rozsah měření a maximální příkon – čím vyšší, tím je obvykle přístroj dražší. I když cena přístroje není obecně nijak závratná, není dobré sahat po těch nejlevnějších kouscích ze supermarketu. I zde totiž platí přímá úměra ceny a kvality, takové zařízení poskytne pravděpodobně pouze orientační, nicneříkající hodnoty,“ uzavírá odborník ze společnosti Národní energie Michal Malaník.

Komerční sdělení