Jak mít přehled o spotřebě energie v domácnosti? Wattmetr je nenápadný, ale užitečný pomocník
Když se řekne „přístroj na měření elektřiny“, většině lidí se bezpochyby vybaví elektroměr. Ten dodavatelé energií využívají k přímému změření množství spotřebované energie. Existuje ale také měření pro přehled odběratele o spotřebě elektřiny v domácnosti mnohem praktičtější – za pomocí takzvaného wattmetru. Jak takový přístroj funguje, v čem se od elektroměru liší a proč je jeho používání v domácnosti výhodné?
Wattmetr je zpravidla nenápadná krabička s několika tlačítky, digitálním displejem, zdířkou a vidlicí pro zapojení mezi spotřebič a zásuvku. Je běžně k dostání u prodejců elektrického nebo technického zboží a nestojí více než pár stokorun. V domácnosti a menších prostorách přitom dokáže docela dost financí ušetřit.
„Elektroměry jsou instalovány na rozhraní sítě distributora elektřiny a odběratele a na základě jeho měření je účtována spotřebovaná elektrická energie. Jsou odkázány na manipulaci elektrikářem-odborníkem. Oproti tomu wattmetry jsou užitečné pro toho, kdo potřebuje okamžitě zjistit spotřebu jednotlivých spotřebičů ve své domácnosti či kanceláři. Jsou nenáročné na ovládání a po pečlivém přečtení návodu je bez problémů dokáže obsloužit každý,“ vysvětluje Michal Karabina, specialista ze společnosti Národní energie.
Wattmetr po zapojení mezi zásuvku a spotřebič změří nejen aktuální spotřebu, ale dokáže stanovit i spotřebu energie v čase. Některé pak při zadání ceny za kilowatt dokáží využívání energie změřit přímo v korunách, čímž poskytnou okamžitý přehled o tom, kolik provoz daného spotřebiče stojí, nebo kalkulovat emise CO2 za spotřebovanou energii. Takové souhrnné informace mohou přispět k odhalení skrytých „žroutů“ elektřiny a ke snížení nákladů za energie.
„Při nákupu wattmetru je vhodné zvážit požadovaný rozsah měření a maximální příkon – čím vyšší, tím je obvykle přístroj dražší. I když cena přístroje není obecně nijak závratná, není dobré sahat po těch nejlevnějších kouscích ze supermarketu. I zde totiž platí přímá úměra ceny a kvality, takové zařízení poskytne pravděpodobně pouze orientační, nicneříkající hodnoty,“ uzavírá odborník ze společnosti Národní energie Michal Malaník.
Komerční sdělení