Dnes je 16. 04. 2024

Fixace ceny energií, nebo smlouva na dobu neurčitou? Odborníci radí, jak se vyznat ve smlouvách

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Led 21st, 2021
0 komentářů

Fixovat ceny elektřiny či plynu na roční či víceleté období, nebo si ponechat volnost a volit smlouvu s dodavatelem energií na dobu neurčitou? To je otázka, kterou si klade řada tuzemských domácností, ale i zástupců podniků. Co obě varianty obnáší, vysvětlují odborníci ze společnosti Národní energie.

Spotřebitelé – ať už z řad majitelů domů a bytů, tak i tuzemských firem – v souvislosti s dodávkami energií zpravidla řeší dvě varianty smluv. „V prvé řadě je to smlouva na dobu neurčitou. V tomto případě mají spotřebitelé velkou míru volnosti a v případě, že se na trhu objeví výhodnější nabídka, mohou poměrně snadno přejít k jinému dodavateli. Je třeba počítat jen s dohodnutou výpovědní lhůtou. Na druhou stranu ale nejsou chráněni před zvyšováním cen,“ říká Michal Malaník, specialista ze společnosti Národní energie.

Typickým příkladem je podle něj spotřebitel se smlouvou na dodávky elektřiny nebo plynu na dobu neurčitou a s výpovědní lhůtou dva měsíce. Pokud se například v únoru rozhodne, že chce přejít k jinému dodavateli, v březnu a dubnu mu poběží výpovědní lhůta a energii od stávajícího dodavatele ještě odebere a zaplatí. V květnu již pak může odebírat elektřinu či plyn o jiného dodavatele.

Vedle smluv na dobu neurčitou pak stojí smlouvy sjednané na konkrétní období. „Nejčastěji se jedná o smlouvy na rok, dva nebo tři. V takovém případě si klient smlouvou fixuje cenu na dané období. To znamená, že je po celou dobu trvání smlouvy chráněný před případným zdražováním plymu nebo elektřiny,“ vysvětluje specialista společnosti Národní energie Miroslav Mikeš.

Včasnou fixací si spotřebitel energie v podstatě „předplatí“ na rok a více dopředu. Taková varianta je podle Miroslava Mikeše vhodná zejména v době, kdy se očekává růst ceny energií. „Rovněž ji využívají lidé, kteří chtějí jistotu na delší dobu. Odpadá jim navíc starost s pravidelným porovnáváním cen různých dodavatelů,“ dodává Michal Malaník.

V případě fixované ceny je tak pouze nutné hlídat si datum, kdy smlouva končí. Pokud by spotřebitel chtěl změnit dodavatele, je nutné ji s předstihem vypovědět, přičemž lhůty pro doručení výpovědi se mohou u různých dodavatelů lišit. V opačném případě se smlouva automaticky prodlouží, přičemž cena za energie se může změnit.

„Při sjednávání dodávek plynu či elektřiny dbáme vždy na to, aby naše smlouvy byly co nejpochopitelnější, bez skrytých fíglů a sankcí. V případě fixace ceny tak odběratel vždy přesně ví, kdy se smlouva prodlouží a kdy je potřeba ji případně vypovědět,“ dodává Miroslav Mikeš s tím, že v rámci cen se společnost Národní energie snaží vždy držet pod největšími firmami na trhu.

 

Komerční sdělení