Dnes je 29. 03. 2024

5 rad, jak ušetřit na energiích v zimě

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Led 21st, 2021
0 komentářů

Zimní měsíce představují pro naše peněženky výrazně vyšší zátěž, a to v podobě výdajů za energie. Spotřeba elektřiny i plynu v zimě roste až o 75 % oproti zbytku roku. Energeticky náročné je topení, osvětlení i ohřev teplé vody. Díky chytrým krokům lze však výrazně ušetřit.

Nejnáročnější na spotřebu je vytápění. Důležité je tedy eliminovat tepelné ztráty. Pomůže výměna oken i zateplení rodinných či bytových domů. V obou případech jde o náročné investice, které se vyplatí až v dlouhodobém horizontu. Ušetřit lze ale už tuto zimu díky jednoduchým opatřením.

  1. Hlídejte teplotu v místnostech

Základem je mít přehled o tom, na kolik stupňů Celsia jsou jednotlivé místnosti vytápěny. „Snížením teploty o jediný stupeň je možné ušetřit až šest procent nákladů na energie. Proto se vyplatí, teploty hlídat. Obecně se doporučuje teplota v domácnosti okolo 21°C. Toto pravidlo však neplatí pro všechny prostory bytu či domu. Zatímco v koupelně je příjemné zvýšit teplotu na 23°C, v ložnici pro spánek je optimálních 19°C. Chladněji může být i v chodbách, v méně obývaných prostorách je proto dobré snížit teplotu na 17°C,“ doporučuje specialista společnosti Národní energie Tomáš Musil. Na noc nebo na dobu, kdy je domácnost prázdná, je vhodné omezit vytápění ve všech místnostech. Nikdy však topení nevypínejte úplně. Opětovné vyhřátí na optimální teplotu totiž představuje velkou spotřebu energie.

  1. Odhalte možné úniky tepla

Před každou zimou pečlivě projděte svůj dům či byt a prozkoumejte možné průduchy a škvíry, kudy může teplo z domácnosti unikat. Největší ztráty mohou představovat neutěsněná okna či dveře, a to až na úrovni 40 %. Pokud tedy nemáte možnost okna a dveře vyměnit za nové, pak je jednoduché je utěsnit. Pomohou také těžké závěsy či předokenní rolety. Špatně odizolované mohou být i půdní či sklepní prostory, odkud může do obytných místností proudit studený vzduch. Při kontrole se zaměřte i na radiátory, jestli nejsou nevhodně zahrazeny nábytkem či zakryté záclonami. V zimě by totiž průchodu tepla do místnosti nemělo nic bránit.

  1. Pořiďte úsporné osvětlení

Zima znamená i krátké a tmavé dny a přináší tak nutnost více svítit. I osvětlení lze však optimalizovat. Samozřejmostí je nenechávat rozsvíceno v místnostech, ve kterých se nenacházíte. Základem je také přejít v celé domácnosti na úsporné žárovky, které oproti těm klasickým mají čtyřnásobně nižší spotřebu. Některé LED žárovky mají dokonce až sedmkrát menší spotřebu a násobně vyšší životnost, proto i přes vyšší pořizovací náklady přinášejí výraznou úsporu. Kromě hlavního zdroje světla můžeme do domácnosti pořídit i více úsporných bodových lampiček. Pokud si například jen čteme, tak nemusí být osvětlená celá místnost, ale stačí nám přímý zdroj světla.

  1. Vanu nahraďte rychlou sprchou

Zatímco v létě nám stačí rychlá studená sprcha, v zimě si rádi užíváme pobyt v teplé lázni. Tím nám ale přirozeně rychle roste i útrata nejen za spotřebu vody, ale i za její ohřev. Proto na to nezapomínejte při vstupu do koupelny. Plnou horkou vanu nahraďte sprchou a ušetřete tak zhruba 30 % na ohřevu teplé vody. Náklady na ohřev snížíte i pořízením modernějšího bojleru. Chytré ohřívače totiž umí upravit teplotu vody dle potřeb domácnosti.

  1. Zjistěte, zda nemůžete platit méně

Právě zima, která přináší velké výdaje na energiích, je tou správnou dobou, kdy si vyhodnotit, zda můžeme za energie ušetřit. Kromě výše uvedených kroků může úsporu přinést i jen změna dodavatele. „Z našich zkušeností víme, že lidé mají s dodavateli energií dlouholeté smlouvy, které jsou pro ně již dávno nevýhodné. Přesto z různých důvodů u dodavatelů zůstávají,“ popisuje Michal Karabina, odborník společnosti Národní energie. „Přitom my držíme ceny pod cenami dominant na českém trhu. Jsme schopni tak našim zákazníkům uspořit nemalé peníze,“ dodává Karabina.

 

Komerční sdělení