Dnes je 24. 04. 2024

Firemní dluhopisy nabízí vyšší výnosy. Termínované vklady jsou zase bezpečnější. Které se hodí pro vás?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Dub 20th, 2021
0 komentářů

Přemýšlíte o investování nevyužívaných peněz? Vedle spořících účtů se nabízí další dvě alternativy. Dluhopisy i termínované vklady mají svá pro i proti. Vybírejte podle výnosů, které si od investice slibujete, ale i podle rizika, které jste ochotní podstoupit. Každý z těchto investičních nástrojů se hodí pro jiný typ investorů.

Termínované vklady jsou považovány za konzervativní a poměrně bezpečný způsob, jak nechat zhodnotit své finanční prostředky. Právě nízká rizikovost investice je jednou z největších výhod termínovaných vkladů. „Jelikož se jedná o bankovní produkt, podle zákona o bankách také podléhá pojištění. To pokrývá sto procent vložené částky, a to až do sta tisíc eur,“ upozorňuje Michael Diviš ze společnosti Infin.

Na rozdíl od spořících účtů nabízí termínované vklady také o něco vyšší výnosy. Ve srovnání s dluhopisy jsou ale stále poměrně nízké a v současné době nedokáží pokrýt inflaci. Spíš než pro investice společnosti jsou tak vhodnou volbou pro správu osobních financí. Je ale potřeba si uvědomit, že smluvenou dobu, nejčastěji v řádu let, se k těmto penězům nedostanete.

Výška případných sankcí v případě, že by chtěl investor své peníze zpět dříve, a stejně tak úroků je od začátku pevně stanovena konkrétními bankami, případně záložnami. Některé jako bonus poskytují možnost vybrání části peněž předčasně, u jiných klient může přejít o veškeré úroky. Aktuální nabídky jednotlivých bank a záložen je možné vyhledat na online srovnávačích.

Co se týče zdanění, u termínovaných vkladů musíme počítat se srážkovou sazbou ve výší 15 %. Daň strhává přímo instituce, která peníze spravuje. Získané příjmy tak není potřeb uvádět v daňovém přiznání.

Dluhopisy se vyplácí i s nízkými vstupními náklady

Druhou možností je investice do dluhopisů. Ty emitují banky, státy i obchodní korporace. V rámci vydání dluhopisů se právně jeho vydavatel zavazuje, že investorovi zaplatí jistinu i úroky v určitý termín. U dluhopisů, stejně jako u termínovaných vkladů se úrok daní srážkovou sazbou ve výši 15 % a na rozdíl od termínovaných vkladů je navíc možné je kdykoliv prodat.

„Investice se vyplácí už od několika desítek tisíc a nabízí poměrně vysoké výnosy. Státní dluhopisy bývají na rozdíl od firemních bezpečnější, většinou ale nabízí nižší výnos. U firemních dluhopisů je úrok běžně kolem 2-3 procent, dají se ale nalézt i firemní dluhopisy s výnosem kolem 10 procent. Výnosy jdou v tomto případě ruku v ruce s rizikovostí,“ dodává Michael Diviš.

Komerční sdělení