Dovolená znamená pro tělo velkou fyzickou zátěž, po návratu doplňte vitaminy
Letní dovolenou si obvykle spojujeme s odpočinkem, užíváním koníčků a pobytem venku. Přesto pro naše tělo často znamená významnější zátěž než navyklý pracovní režim. Právě venkovní sporty či relaxace u moře mohou vedle obvykle zmiňovaného posílení imunity přinést také mnohé zdravotní neduhy. Především celodenní pobyt na přímém slunci organismu velice škodí. Jak se vyrovnat s problémy, které může letní dovolená přinést, komentuje odborník na zdravou výživu.
Letní dovolená je tradičně považována za možnost posílit se jak na těle, tak na duchu. V mnohých případech je tomu ale právě naopak. Lenošení u moře či aktivní dovolená na horách sice prospívá naší psychice, ale také vyčerpává organismus po všech stránkách. Ostré slunce namáhá pokožku, vlasy či nehty, cizokrajná strava může potrápit trávení a z vodních radovánek si mnohá žena přiveze nehezké záněty. Po dovolené je pak třeba tělu dodat chybějící živiny.
Krátce po návratu domů bychom se proto měli zaměřit především na zásobování těla omega 3 tuky. Jejich dostatečné množství v těle pomáhá organismu vyrovnávat se se stresem, který po dovolené obyčejně nastává. Na boj proti ekzémům, alergiím či jiným kožním neduhům, které si můžeme z dovolené přivést, pomáhá především omega 3 kyselina alfa linolenová označovaná jako ALA. Tato kyselina se také podílí na přenosu kyslíku přes buněčné membrány, což znamená, že přispívá k udržování vitality organismu.
Zdrojem omega 3 mastné kyseliny alfa linolenové je především lněný olej. Po jeho užívání se svaly i po větší námaze či cvičení regenerují mnohem rychleji. Také díky tomu tuto kyselinu často potřebují sportovně aktivní jedinci, aby rychleji odbourávali kyselinu mléčnou a zlepšil se jim krevní oběh. To určitě doceníme po aktivně prožité dovolené. Kyselina alfa linolenová také napomáhá proti zánětům, kožním problémům, třepení nehtů a vlasů, což jsou někdy nevyžádané dopady delšího pobytu u moře.
Dalšími omega 3 mastnými kyselinami jsou kyselina stearidonová, kyselina eikosapentaenová či kyselina docosahexaenová. Ty najdeme v oleji z černého rybízu či tradičně v rybím oleji. Kromě fyzického zdraví nám omega 3 mastné kyseliny pomohou také s návratem do tvrdé pracovní reality po psychické stránce, jelikož jejich dostatečné množství v krvi pomáhá zabraňovat vzniku depresí. Abychom se po dovolené cítili fit po všech stránkách, můžeme přidávat lněný oleje do jídla či pití. Má lehkou ořechovou chuť, takže se skvěle hodí například ke grilované zelenině či do míchaných nápojů. Sám by však neměl být tepelně upravován, aby nedošlo k poškození obsažených cenných látek.
Ideální je pak kombinovat omega 3 mastné kyseliny s dalšími vitamíny, tím dopřejeme tělu kompletní regeneraci. Základem by měly být vitamíny B, A, C a E, dále pak zinek, železo a draslík. Po návratu domů bychom do stravy měli zařadit hlavně celozrnné pečivo, dostatek masa a sezónní zeleniny. Dostatek vitamínů v kombinaci s esenciálními kyselinami nás vrátí zpět do top formy, a návrat do práce pro nás tak bude mnohem jednodušší.
Autorem komentáře je Ing. Luděk Šarman, který má dvacetiletou praxi v oboru chemie. Zároveň je výkonným ředitelem společnosti Walramcom.