Dnes je 17. 06. 2024

Domov jako ze žurnálu? Dlouhé záclony, vyladěné barvy, osobité doplňky, radí dekoratérka

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 11th, 2021
0 komentářů

Také jste se během pandemie vrhli na zvelebování svého domova? Zvýšit domácí pohodu se rozhodně hodí i s ohledem na nadcházející podzim. Jak docílit krásného interiéru jako od profesionála, a přitom nezruinovat rozpočet? Klíčem k úspěchu jsou textilní doplňky.

Léto je skvělým obdobím pro zútulňování našich domovů. „To se ostatně během celé pandemie koronaviru stalo velmi oblíbenou činností, lidé trávili doma hodně času a pro mnoho z nich hrál domov roli útočiště, ve kterém se potřebují cítit dobře. Češi tradičně vylepšují své domovy svépomocí, v posledních letech se však více obracejí i na bytové designéry a dekoratéry,“ uvádí Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí pestrou škálu bytového textilu a dalších dekorací pro útulný domov. Služby profesionálů ale nejsou nejlevnější. Prozradíme vám proto pár tipů, jak interiér vašeho domu či bytu proměnit jako pravý designér, a přesto snadno a s nízkými náklady.

Bez textilních doplňků nebude váš domov nikdy útulný

Vhodně zvolený bytový textil je v bytovém designu alfou a omegou. „Interiér, ať je zařízen jakkoliv dokonale a do detailu, nebude nikdy útulný, pokud v něm budou chybět textilní doplňky. Bez záclon, závěsů, polštářků, přehozů a dalšího textilu bude váš byt či dům působit studeně  a nezabydleně,“ říká dekoratérka Šárka Průšková, která se právě na bytový textil specializuje. „Vybírejte ale uvážlivě, špatně zvolenými textiliemi lze i sebedokonalejší koncept a vzhled interiéru pokazit. Dnes se naštěstí můžeme poměrně dobře inspirovat různými blogy a internetovými rádci. Pokud se ale na výběr opravdu necítíte, nebojte se obrátit na odborníka,“ dodává Průšková.

Laďte. A klidně i zdánlivě nesladitelné

Díky širokému výběru není dnes vůbec problém bytový textil v celé místnosti nebo rovnou celém interiéru (a potažmo i exteriéru) sladit. Dobře se kombinuje například koberec se závěsy, přehozy a polštářky. Opakující se prvek dodá interiéru sjednocující linku. Ladit můžete nejen barvy a odstíny, ale i vzory. To však neznamená, že se musíte takového sladění vždy striktně držet. Dnešní trendy totiž přejí i neotřelým kombinacím. „Co se týče barevnosti, dá se v zásadě říci, že každou barvu lze kombinovat s každou, důležitý je ale výběr odstínu. Řada lidí bývá překvapena, jak dobře si mohou sednout červená s oranžovou. Krásnou kombinací je pak třeba tyrkysová se žlutou – to je opravdu skvěle letní dvojka, stejně jako moře a slunce. Na každého pak dýchne atmosféra dovolené,“ dává tip Šárka Průšková.

Dopřejte domovu sezónní kabátek

Výměna bytového textilu je jedním z nejrychlejších a nejsnazších způsobů, jak interiér proměnit. Za prvé vám pomůže osvěžit vzhled starších kousků nábytku. Nejlepším příkladem jsou v tomto ohledu potahy na židle, obdobně ale poslouží třeba plédy na již unavené sedačce nebo ubrusy na starším stole. Pouhou obměnou textilních doplňků lze dokonce i zcela změnit styl, třeba skandinávský na boho nebo moderní na glamour. Svůj domov také můžete efektivně přizpůsobovat ročnímu období, ale klidně i jen své náladě. „Na jaře a v létě budou domovu slušet svěží barvy a květinové vzory, stejně jako jemné, vzdušné materiály. Celkově se hodí interiér odlehčit, pozor jen na přílišnou strohost. Na podzim a v zimě naopak nevadí, bude-li prostor působit těžčeji a hutněji. Právě díky určité těžkosti vás příjemně zabalí,“ uvádí Šárka Průšková.

Řekněte ne krátkým záclonám

Co však dekoratérka nedoporučuje, je držet se dělení záclon na letní a zimní. „Dříve se obecně doporučovalo dávat přes léto, tedy mimo topnou sezónu, na okna dlouhé záclony – letní – a v zimě pak kvůli topení umístěnému pod okny přejít na záclony krátké – zimní. To je dnes už přežitek. Do moderních interiérů se v každém ročním období hodí dlouhé záclony. Jsou elegantní, zvětšují prostor, dělají jej útulný. To, že nejsou vhodné kvůli topení, je mýtus. Dnes už si lze vybrat z gramáží záclon, kterými teplo snadno prostoupí. A pokud toto zlobí, existují magnety, jimiž můžeme záclonu během topné sezóny zvednout nad topení. Krátkou záclonu volte skutečně jen tehdy, když je pod oknem pracovní stůl nebo kuchyňská linka,“ radí Průšková.

Dekorace vybírejte sobě na míru

Co se týče dekorací, vybírejte takové, které umocní dojem z interiéru, zároveň však budou souznít s vaší osobností. Nevolte jich zbytečně mnoho – přece jen je potřeba myslet i na praktičnost pro běžný úklid. Funkci dekorace mohou zastat i užitkové předměty, třeba designové křeslo, dekorativní obaly na květináče, vázy, nástěnné hodiny, designové aroma difuzéry nebo lampy.

Dekoracemi nejčastěji zdobíme obývací pokoj, kde trávíme čas s celou rodinou a vodíme si sem návštěvy, opomínat bychom je ale neměli ani v privátních prostorech, jako je ložnice. „Na ložnice lidé občas zapomínají, přitom právě ty jsou našimi ‚oázami klidu‘ a hezké předměty, které se nám líbí, mají pro nás osobní hodnotu nebo nás uklidňují, do nich patří,“ připomíná Šárka Průšková.

A pozor, krásnou dekoraci nyní můžete i vyhrát! Stačí se zapojit do soutěže #AstoreoPromena, jejíž druhé kolo probíhá až do 31. 8. na facebookovém profilu e-shopu Astoreo. Stačí, když do komentáře pod soutěžní příspěvek napíšete, jakým kouskem z Astorea byste si rádi vylepšili svůj domov a proč.

Dekoratérské patero Šárky Průškové

1) Základem útulného domova je vhodně zvolený bytový textil.

2) Nepoužívejte zbytečně moc barev, dbejte na jejich sladění.

3) Nábytek by měl mít neutrální odstíny, aby bylo možné použít barevné dekorace.

4) Nekombinujte více než dvě barvy dřeva.

5) Před aktuálními trendy upřednostněte svoji osobnost. Je to váš domov, buďte originální.

Šárka Průšková je bytová dekoratérka a designérka s více než 10 lety zkušeností v oboru. Specializuje se zejména na bytový textil. Svým klientům pomáhá vnést do interiérů originalitu, osobitost a pověstné teplo domova. Je jednatelkou oceňovaného pardubického studia Marilan a nově také jednou z tváří e-shopu Astoreo.

Domov jako od designéra, a přitom za hubičku

Potah na židli

Potahy na židle jsou takový malý zázrak, který s atmosférou domova dokáže velké věci. Poničené židle schovají a dodají jim punc novoty. Můžete je obměnit dle libosti, a domovu tak dopřát sezónní kabátek nebo i zcela jiný styl. Tyto kvalitní a vysoce elastické potahy v několika barevných provedeních padnou jako ulité mnoha typům židlí. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 299 Kč

Okenní závěs na kroužky

Částečně průsvitný okenní závěs v jemných pastelových barvách projasní a zútulní každý domov. Ušit je z kvalitního a odolného 100% polyesteru, narážecí kroužky jsou kovové. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 429 Kč

Nástěnné hodiny Mandala

Velké hodiny ze dřeva a kovu s dekorem uklidňující mandaly se stanou nepřehlédnutelnou dominantou každé stěny. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 999 Kč

Váza origami

Elegantní váza v nadčasovém vzhledu dodá interiéru skvělou atmosféru. Je z vysoce kvalitní keramiky a využijete ji pro sušené, umělé i čerstvé řezané květiny. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 119 Kč