Dnes je 24. 07. 2024

Karavanem do kempu, nebo na divoko? Tipy, kam vyrazit a co si přibalit

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 13th, 2021
0 komentářů

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil karavaning s úderem pandemie. Dle statistiky Asociace kempování a karavaningu již letos v zimě vzrostly prodeje karavanů a „obytňáků“ o 200 %. Cestování v karavanu okouzlilo například i herečku Lucii Benešovou. V článku najdete nejen její tipy na krásné destinace pro karavanisty, ale také návod, jak se při kempování s karavanem i stanem chovat a jaké vybavení se vám může hodit.

I letošní sezónu letních dovolených bude většina Čechů trávit v republice. Podle průzkumu agentury STEM/MARK realizovaného letos v červnu pro MF Dnes zamíří do tuzemských destinací celých 57 % lidí, kteří dovolenou plánují. Důvodem bývá nejčastěji finanční úspora, strach z koronaviru, avšak mnoho lidí má prostě Česko ráda a chce poznávat domácí krásy. A k tomu je ideální dovolená v obytném voze. Pandemie a s ní spojené restrikce už loni odstartovala skutečný boom popularity karavanů a obytných vozů. Jen během letošní zimy stoupl jejich prodej dle statistik, které agentuře ČTK poskytla Asociace kempování a karavaningu, meziročně o 200 %, pronájem asi o 50 %.

Cestování v karavanu? Pohodlí a svoboda

Kouzlu karavaningu už před lety propadla například i oblíbená herečka Lucie Benešová. „Karavan rovná se svoboda, v podstatě máte takový svůj mobilní domek, který si navíc přesně podle sebe můžete vybavit. Je to takový náš druhý domov. Nemusíte mít nic zabookovaného, prostě udělá se hezky, vy máte dva dny volna, tak skočíte do karavanu a je vám jedno, jestli je někde hotel vyprodaný. A když dojedete na místo, a zjistíte, že se vám tam nelíbí, tak do pěti minut můžete být zase pryč. A to pohodlí! V karavanu je všechno připraveno, oblečení, hygiena, všechno pěkně schované ve skříňkách,“ říká herečka.

Pro milovníky kempování je tedy karavan pohodlnější a „luxusnější“ alternativou. Řada kempů již dnes nabízí místa pro obytné vozy a karavany, na nichž často poskytuje přípojky vody a elektřiny i výlevky pro chemická WC. Lidé, kteří preferují více soukromí a klidu a nevadí jim absence kempového zázemí, mohou zkusit vyrazit s karavanem takzvaně na divoko, tedy na přijatelná místa třeba někde na louce, u rybníka nebo u pláže. Pozor ale na to, že pro takové kempování s karavanem – ale i stanování –musíte mít vždy souhlas majitele pozemku, jinak se dostanete do rozporu se zákonem. Najít taková místa ale není nijak složité, slouží k tomu například různé mobilní aplikace nebo webové portály. V Česku je to jednoznačně aplikace a web bezKempu.

Při kempování na divoko dodržujte pravidla

Při kempování s karavanem na divoko je potřeba dodržovat i další nepsaná pravidla. Nikdy byste neměli dělat zbytečný hluk, rozdělávat oheň mimo vyhrazená místa či po sobě na místě zanechávat odpadky. Také nevylévejte chemické WC do přírody, ale vždy jen do k tomu určené výlevky, případně do jakéhokoliv WC v dosahu – na benzínce, do veřejného WC, případně můžete požádat obyvatele v okolí. Na večer pak vždy uklízejte veškeré vybavení, které přes den používáte. Nejenže tak udržujete uklizený vzhled okolí, ale rozhodně tak předcházíte i riziku krádeže. Obdobná pravidla samozřejmě platí i při stanování v přírodě. Pokud si chcete postavit stan, třeba i na jednu noc, je jediným legálním řešením obstarat si souhlas majitele pozemku. Přenocovat v přírodě jen na karimatce pod širákem nebo v takzvaném bivaku máte při patřičném chování právo i bez souhlasu, byť se velmi doporučuje si jej předem obstarat.

Praktické a funkční vybavení je základ

Kempování, ať už ve stanu, či karavanu, se za poslední desetiletí velmi proměnilo. Lidé si jej chtějí užít v pohodlí, a tak si pořizují čím dál více praktického vybavení a vychytávek. „Moderní kempování se dnes často neobejde bez funkčního skládacího nábytku, který i kdekoliv na louce poskytne komfort jako na terase u domu. Posezení u táboráku střídá posezení u grilu, přičemž lze dnes pořídit i velmi skladné a snadno přenosné grily, které i přes malé rozměry poskytnou dokonalý grilovací zážitek,“ říká Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí pestrou škálu pomocníků nejen pro letní dovolené. Dostupné a oblíbené jsou také různé vychytávky na solární energii – koneckonců řada současných karavanů má fotovoltaiku nainstalovanou přímo na střeše, a tak se může obejít i bez elektrické přípojky –, například solární nabíječky, lampy či přenosné solární sprchy. Pro opravdové nadšence jsou pak dostupné třeba i přímo solární energií poháněné vařiče, grily, lednice nebo i kávovary.

Tipy Lucie Benešové, kam vyrazit s karavanem

Česko: Jelikož mám moc ráda francouzskou Provence, je pro mě jasnou volbou moravská Pálava. Taková jižanská atmosféra ve středu Evropy, sluncem zalité vinice, levandulová políčka, romantické vinné sklípky…

Slovensko: Pokud jste ještě nebyli u Liptovské Mary, vřele doporučuji! Místní kempy jsou na vysoké úrovni a můžete si užít překrásnou krajinu, koupání, vodní sporty, výlety do okolí. Každý si přijde na své!

Itálie: Toskánsko s městskými skvosty jako Florencie nebo Livorno je jasnou volbou pro každého, kdo má rád historii Itálie, ale i nádherné pláže – pískové i oblázkové, upravené i ryze přírodní. A nezapomeňte ochutnat pravou toskánskou kuchyni. Je taková venkovská, na nic si nehraje, zato ale staví na výrazných chutích a opravdu poctivých surovinách.

 

Na zahradu, do kempu i do přírody

 

Grilovací souprava v kufříku

Mějte grilovací pomocníky vždy po ruce. Praktická souprava obsahuje obracečku, vidličku, mašlovačku, 4 jehly na špízy a kleště. Díky praktickému nerezovému kufříku si je můžete brát kamkoliv s sebou. Koupíte na Astoreo.cz.

 

Cena: 649 Kč

Odkaz na produkt zde.

 

Zahradní gril s víkem

Tento kulatý gril s víkem oceníte nejen na zahradě, ale třeba i v kempu nebo při cestách obytným vozem. S průměrem 39 cm, výškou 42 cm a hmotností 2,5 kg je snadno přenosný a dostatečně skladný. Koupíte na Astoreo.cz.

 

Cena: 799 Kč

Odkaz na produkt zde.

 

 

 

Kempingová sada 4+1

Dnes už při kempování nejste odkázáni na sezení na dece nebo kládě u ohniště. Díky této dokonale skladné sadě budete mít na svých cestách vždy při ruce stůl a 4 židle. Stolek je z hliníku, židle z oceli s nosností 100 kg. Vše je skládací a lze složit do kufříku o rozměrech 62 x 7,5 x 63 cm pro snadné přenášení. Koupíte na Astoreo.cz.

 

Cena: 1 099 Kč

Odkaz na produkt zde.

Plážový slunečník

Schovejte se před žhavým sluncem pod tento stylový plážový slunečník. Kovová tyč je zakončená hrotem, takže jej stačí zapíchnout do země. Průměr 230 cm, výška 212 cm. Koupíte na Astoreo.cz.

 

Cena: 299 Kč

Odkaz na produkt zde.

 

 

 

 

Zdroj: astoreo.cz