Dnes je 29. 03. 2024

Dluhopisy nabízejí vysoké výnosy, termínované vklady zase minimální míru rizika. Které se hodí pro vás?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Zář 7th, 2020
0 komentářů

Přemýšlíte o investování nevyužívaných peněz? Vedle spořicích účtů se nabízejí další dvě alternativy. Dluhopisy i termínované vklady mají svá pro i proti. Vybírejte podle výnosů, které si od investice slibujete, ale i podle rizika, které jste ochotní podstoupit. Každý z těchto investičních nástrojů se hodí pro jiný typ investorů.

Jistota na hranici inflace

Termínované vklady jsou považovány za konzervativní a poměrně bezpečný způsob, jak nechat zhodnotit své finanční prostředky. Právě nízká rizikovost investice je jednou z jejich největších výhod. „Vklady jsou ze zákona pojištěné. Toto pojištění pokrývá sto procent vložené částky, a to až do sta tisíc eur,“ upozorňuje Michal Diviš ze společnosti High Corporation.

Na rozdíl od spořicích účtů nabízejí termínované vklady o něco vyšší výnosy. Ty jsou spojené s dobou, na kterou chce klient své finance investovat. „Čím déle bude mít banka či kampelička peníze k dispozici, tím vyšší úrok klient dostane. Je ale třeba počítat s tím, že až do sjednaného termínu se k penězům nedostane. Pokud by si je přesto vyžádal, musí počítat s vysokými sankcemi,“ doplňuje Michal Diviš.

Výška případných sankcí a stejně tak úroků je od začátku pevně stanovena konkrétními bankami, případně záložnami. Některé jako bonus poskytují možnost vybrání části peněz předčasně, u jiných klient může v tomto případě přijít o veškeré úroky. Aktuální nabídky jednotlivých bank a záložen je možné vyhledat na online srovnávačích.

Co se týče zdanění, u termínovaných vkladů musíme počítat se srážkovou sazbou ve výši 15 %. Daň strhává přímo instituce, která peníze spravuje. Získané příjmy tak není potřeba uvádět v daňovém přiznání. Podobně to platí i u dalších finančních produktů, například u stavebního spoření.

Dluhopisy se vyplácejí i s nízkými vstupními náklady

Druhou častou možností, kam volné prostředky vložit, je investice do dluhopisů. Ty emitují banky, státy i obchodní korporace. Jedná se fakticky o formu úvěru, kdy se v rámci vydání dluhopisů vydavatel zavazuje, že investorovi zaplatí jistinu i úroky v určitém termínu.

U dluhopisů, stejně jako u termínovaných vkladů, se úrok daní 15% srážkovou sazbou. Investice do nich se vyplácí už od několika desítek tisíc a nabízí poměrně vysoké výnosy. Na rozdíl od termínovaných vkladů je navíc možné je kdykoliv prodat prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. Peníze z prodeje na burze pak můžete mít k dispozici během několika dnů.

Obzvláště důležitý je výběr emitenta, do něhož se rozhodnete investovat, zvláště pokud nakupujete dluhopisy samostatně, a ne jako součást podílových fondů. Zákonné pojištění vkladů se na ně totiž nevztahuje. Jednotlivé dluhopisy se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou. „Státní dluhopisy bývají na rozdíl od firemních bezpečnější. Většinou ale nabízejí nižší výnos,“ popisuje Michal Diviš.

Na českém trhu je nabídka firemních dluhopisů poměrně vysoká. „Výnosy jdou v tomto případě ruku v ruce s rizikovostí. Pokud chcete snížit riziko, že firmě podnikatelský záměr nevyjde a nebude schopná peníze vrátit, vybírejte firmy s vlastním kapitálem a dobrou reputací, které už mají nějaké úspěšné projekty za sebou,“ radí Michal Diviš.

 

Komerční sdělení