Dnes je 22. 12. 2024

Jak se zbavit rybích kostí? Pozornost věnujte výběru ryby i porcování

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Pro 12th, 2016
0 komentářů

Česko je ráj rybářů. Typický jídelníček českého strávníka však přesto dle odborníků na výživu obsahuje podprůměrné množství rybího masa. Mnoho lidí od konzumace ryb odradí drobné kostičky, které musejí z jídla vybírat. I kostem se ale můžete vyhnout. Stačí volit správné druhy ryb nebo si dát záležet na jejich kostění. Užitečné tipy, jak se v jednotlivých druzích ryb orientovat a jak při jejich přípravě postupovat, přinášíme v následujícím  článku.

Není ryba jako ryba

Ani v případě, že máte z rybích kostí při jídle obavy, se ryb nemusíte vzdávat. V českých vodách totiž naleznete celou řadu sladkovodních ryb, které jsou vhodné na vaření i konzumaci. Mník nebo sumec například neobsahují téměř žádné mezisvalové kůstky. Mezi nejméně kostnaté pak patří ryby z čeledi okounovitých. Okoun má průměrně asi jen 25 jednoduchých kostí, také při konzumaci candáta narazíte jen na malé množství mezisvalových kůstek. Kaprovité ryby naopak patří k více kostnatým druhům. Kapr obecný obsahuje průměrně kolem stovky menších i větších kůstek, které se často nepříjemně rozvětvují. Vůbec největší počet kostí poté najdete v rybách dravých. Cejn, štika i bolen jich mají přes stovku.

Při výběru vhodné ryby vám ale bude užitečná nejen informace o počtu kostí, ale i o jejich druhu a umístění. Zatímco štika i jiní dravci obsahují zejména kosti jednoduché a silné, pstruh, lín i jiné kaprovité ryby mají naopak spíše měkké vlasové kůstky, které se mohou při konzumaci těžko hledat. Rozdílné je i rozmístění kostí. „V případě dravců se většina kostí nachází u hlavy, kaprovité ryby mají naopak nejvíce kůstek v ocasní části,“ upozorňuje Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee. Malým dětem nebo náročným strávníkům tak podávejte vždy ty části ryby, u kterých je riziko výskytu kostí minimální.

Na podkovy zapomeňte

Zbavit se všech kostí je u některých druhů ryb takřka nemožné. Správné naporcování ryby vám ovšem může významně pomoci. Častou chybou, kterou se Češi obzvláště při úpravě vánočního kapra dopouštějí, je porcování ryby na podkovy. „Krájení ryby na podkovy je častou chybou českých kuchařů. Rybí kosti totiž nerostou rovně dolů, v tomto případě tak dojde k jejich překrájení a v mase zůstanou nepříjemné úlomky, které mohou způsobit komplikace,“ vysvětluje Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee.

Odborníci tak doporučují rybu spíše vyfiletovat. To totiž s trochou cviku a ostrým nožem nemusí být až tak složité. Před samotným porcováním je ideální zbavit rybu všech šupin. Následně ji pod přední ploutví zařízněte, veďte řez podél páteře a vytvořte filet. Záležet si dejte především na tom, aby řez přesně kopíroval páteř ryby tak, aby na kostech nezůstaly kousky masa. Nakonec seřízněte břišní kosti. Vnitřní kosti, které naleznete v hotovém filetu, poté odstraňte pinzetou.

Na kost v krku platí chléb i citron

Ačkoliv to může být překvapivé, zapíchnutá kost v krku není o svátcích to, co záchranáře zaměstnává nejvíce. Častěji řeší například řezné rány, popáleniny nebo komplikace spojené s přejídáním. Přesto při konzumaci ryb doporučují zvýšenou opatrnost. Ohroženi jsou zejména starší lidé s pohyblivým chrupem, kteří mohou kůstku při jídle přehlédnout. V případě, že se ani přes největší péči komplikace v podobě zapíchnuté rybí kůstky v krku nevyhnete, zkuste využít jednu z doporučovaných babských rad. Rybí kost, která uvízla v jazyku nebo těsně za jeho kořenem můžete zkusit zajíst kouskem chleba nebo syrové brambory. Pomoci může též kousek citronu či trocha octa, která by měla rybí kost změkčit. Pokud však cítíte kůstku hlouběji v jícnu, nezdržujte se a vyhledejte lékařskou pomoc.