Dnes je 27. 11. 2024

Kontroly na letištích se zpřísňují, lidé by měli před dovolenou myslet i na stav baterie v mobilu

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvn 22nd, 2015
0 komentářů

Lidé by měli před cestou na dovolenou pamatovat na kapacitu baterií ve svých mobilech. Na letišti jim to usnadní situaci. Bezpečnostní předpisy se stále zpřísňují a v případě, že cestující přijdou před kontrolu s vybitým mobilem, musejí počítat s komplikacemi v podobě podrobné prohlídky. Pracovníci ostrahy totiž mohou vyzvat cestující k zapnutí elektronických zařízení, která si berou na palubu. Tím prokážou, že opravdu slouží svému účelu a vyloučí se tak možnost teroristického útoku.

Pracovníci tuzemských letišť věnují zvýšenou pozornost prohlídce elektronických zařízení. Je to dáno charakterem těchto přístrojů a zároveň stále rostoucím výskytem mobilních telefonů, tabletů a notebooků v zavazadlech cestujících. „Před bezpečnostní kontrolou je nutné veškerou větší elektroniku z kabinového zavazadla vyndat do přepravky k samostatné kontrole mimo zavazadlo. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že u těchto zařízení mohou probíhat podrobnější ruční prohlídky nebo prohlídky detektory výbušnin,“ upozornila Marika JanouškováLetiště Václava Havla Praha.

Důvodem kontroly funkčnosti mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení je ověření nezávadnosti přístroje. „V případě nemožnosti spuštění je třeba připravit se na mnohem podrobnější kontrolu, nicméně samo o sobě toto není automatickým důvodem k vyloučení z přepravy,“ vysvětlila Janoušková. Možnosti dobití mobilních přístrojů v prostorách letiště jsou však omezené. „Výdrž baterie u moderních přístrojů s množstvím energeticky náročných funkcí není při běžném používání delší než 24 hodin. Přitom právě při cestování elektronické pomocníky využíváme ve větší míře, ať už k ukrácení času při čekání nebo k práci, hrozí tak větší riziko úplného vybití,“ sdělil Radim Tlapák, ředitel předního tuzemského e-shopu s bateriemi BatteryShop.cz a doporučil, že pro tyto situace je vhodné se vybavit externí baterií, která poslouží jako záložní zdroj energie a je možné s ní nabít všechny typy přístrojů.

Některé státy podle odborníků na leteckou dopravu zpřísnily pravidla dokonce natolik, že zařízení, která nelze na stanovišti zapnout ani dobít, nejsou pro přepravu v kabinovém zavazadle přípustná. Týká se to například USA a Velké Británie. Zástupci českých letišť proto doporučují mít zařízení vždy dobité tak, aby bylo schopné zapnutí a ověření funkčnosti. „Co se týká doporučení pro převoz elektroniky, tak stále platí, že elektronika musí být vyjmuta z kabinového zavazadla cestujícího těsně před kontrolou a podrobena kontrole samostatně. Je to nejrychlejší a nejefektivnější. A ještě jedno doporučení: nenechávat drahou elektroniku v zavazadle, které je následně uloženo v nákladovém prostoru letadla, ale to platí pouze z důvodu možné krádeže,“ uvedla Michaela Kubešová, tisková mluvčí letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Dobrá příprava elektronických zařízení a kontrola baterií je důležitá zejména v letním období, kdy jsou tuzemská letiště více vytížena. Zdržení v podobě podrobné bezpečnostní kontroly by pak mohlo znamenat i ohrožení odletu na plánovaný letní pobyt. Právě cesta letadlem je nejčastější způsob přepravy Čechů na dovolenou. Podle statistik cestovní agentury Invia preferuje letecké zájezdy 70 % českých turistů. Létají nejčastěji do Řecka a Turecka.