Dnes je 27. 12. 2024

IT vzdělání od základů. Kurzy Engeto již úspěšně absolvovalo více než dvanáct a půl tisíce studentů

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Úno 28th, 2023
0 komentářů

Když projekt Engeto v roce 2013 vznikal, jeho zakladatelé chtěli vybudovat platformu, na níž budou klientům nabízet online kurzy angličtiny. Postupem času se záměr změnil a v roce 2016 se z Engeta, díky díře na IT trhu, stala etablovaná společnost s meziročním růstem až 30 procent, u které získalo potřebné IT vzdělání již více než dvanáct a půl tisíce lidí. A to vše bez jakékoliv investice.

Co stojí za úspěchem firmy, jejíž studenti dnes díky vzdělávacím kurzům pracují na lukrativních IT pozicích ve společnostech jako Škoda auto, KBC, Apple, Porsche nebo ČEZ? „Povedlo se nám trefit díru na trhu. Jako jediní v České republice máme vlastní výukovou platformu. Vyvíjíme ji interně, je v češtině a člověk si nemusí nic instalovat, aby se mohl učit IT. Studenti si vše zkoušejí přímo v rozhraní portálu pomocí automatizovaných testů a okamžitě vědí, jestli mají kód správně nebo ne. To je oproti konkurenci obrovská výhoda,“ přibližuje Marian Hurta, jeden ze dvou zakladatelů společnosti Engeto a v současnosti její CEO.

Druhým partnerem, který se na vzniku Engeta podílel, je Filip Holec, v současnosti CTO společnosti. Oba původem Slováci dříve pracovali v IT prostředí. Hurta ve společnosti IBM jako recruiter, Holec v Red Hatu jako programátor. „Tehdy jsme vlastně spojili zkušenosti z naší praxe. Zjistili jsme, že v drtivé většině firem je akutní nedostatek pracovníků s alespoň elementární znalostí IT. Proto jsme postupně začali měnit koncept a z Engeta se stala firma nabízející IT vzdělání, tolik potřebné takřka pro každou větší firmu,“ říká Holec.

Pravidelný nárůst obratu bez počátečních investic

Engeto od svého vzniku v roce 2016 pravidelně navyšuje obrat, a to meziročně o 20 až 30 procent. V řeči celých čísel to v roce 2022 znamenalo obrat přes jedenáct milionů korun. Pro rok 2023 firma počítá s obratem vyšším patnácti milionů korun. „A to vše bez jakékoliv externí investice nebo dotace. Investici v nejbližší budoucnosti se ale nebráníme, chceme totiž expandovat do zahraničí a vyvíjíme nový produkt, který bude dobře škálovatelný,“ doplňuje Hurta.

Dlouhodobě nejpopulárnějším IT kurzem je Python Akademie. V roce 2022 otevřelo Engeto také Front-end Developer Akademii (JavaScript, HTML, CSS), kde jsou počty přihlášených studentů rovněž velmi vysoké. Cena této akademie je 21 990 korun, studenti studují 200 a více hodin a celý kurz trvá tři až šest měsíců. Studenti si kromě akademií mohou zvolit i jednoměsíční školení za 7 590 korun, s časovou náročností 40 a více hodin. Všechny Akademie jsou zakončeny certifikací a závěrečným praktickým projektem, jímž se mohou studenti následně prezentovat u potenciálního zaměstnavatele. Zájemcům je rovněž k dispozici zmíněná e-learningová platforma, která slouží jako podpora pro studenty kurzů s lektorem, ale i samostatně pro samouky formou předplatného. Roční předplatné stojí 5 990 korun, tříměsíční výuka vyjde na 2 490 korun.

Uplatnění po dokončení kurzů je velmi rozmanité. „Naši absolventi, kteří dříve působili v oborech, kde se k IT ani nepřiblížili, dnes pracují ve specializovaných IT firmách, v marketingu nebo například ve státní sféře. Jde o pozice od juniorních programátorů a testerů přes datové analytiky až po linuxové administrátory,“ uvádí Holec.

S výukou může začít úplně každý

A jak samotná výuka probíhá? S Engetem v současnosti spolupracuje více než padesát lektorů. „Vzhledem k tomu, že rosteme, stále se snažíme hledat lektory nové. Není to totiž jen o výuce, ale i o opravování projektů, komunikaci se studenty, konzultacích a dalších činnostech. Navíc i přesto, že je více než osmdesát procent našich studentů ze segmentu B2C, pětinu našeho času věnujeme i firmám, přičemž péče o ně je kapacitně náročnější,“ popisuje Hurta a přidává podrobnosti k výuce: „Soustředíme se na to, aby s našimi kurzy mohl začít od nuly naprosto každý. Potřeba je jen notebook a pořádná chuť se učit. Studenty čeká dvanáct online webinářů s lektorem po třech hodinách.“

Počet zájemců o studium meziročně roste o dvacet až třicet procent

Na každé hodině lektoři z Engeta nejdříve představí nový koncept a teorii. Nasbírané informace si poté studenti procvičí v připraveném prostředí – vše online, z pohodlí domova. Pokud si chce student z kurzu odnést maximum, samostudium mu průměrně zabere ještě asi deset hodin týdně navíc.

„Naším hlavním cílem je vytvářet kurzy, které budou dostupné pro širokou veřejnost. Zároveň ale účastníci očekávají vysoký standard a my se musíme kvalitou odlišit od kurzů, jež jsou zdarma nebo za pár stovek. Proto máme vlastní vývojový i designérský tým. Ten je sice nákladný, avšak zaručuje tu nejvyšší kvalitu,“ uzavírá Hurta s tím, že počet zájemců o studium meziročně roste zhruba o stejný počet procentních bodů jako obrat celé společnosti, tedy o dvacet až třicet procent.