Pomoc slunečního záření, LED svítidla či automatizace domácnosti – jak v zimě ušetřit za osvětlení v interiéru?
Meziroční nárůst cen elektřiny se i přes její zastropování dotýká celé řady domácností. Velkým výdajem je přitom v blížícím se období kratšího slunečního svitu osvětlení. Jak nejen v letošním roce na této položce ušetřit? Ve kterou denní dobu lidé nejvíce opomíjejí světlo z exteriéru? Jak může pomoci propojení stínicí techniky a umělého domácího osvětlení? A jaká zdravotní rizika se mohou pojit s nedostatečným osvětlením v interiéru? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Se zkracujícími se dny, příchodem zimního času a s vysokými cenami elektřiny se dostává do popředí otázka efektivního a ekonomického osvětlení domácnosti. Hrozba vyšších účtů za energie by však neměla znamenat konec svícení, negativním důsledkem totiž může být vliv na lidské zdraví. Ostatně nedostatek světla například při čtení může vést k vyčerpání očí, únavě či pocitu suchých očí z důvodu špatného ostření a nedostatečného mrkání.
Cestou je tak zejména optimalizace svítidel ve smyslu přechodu k úspornějším zdrojům. V řadě domácností jsou totiž ještě stále funkční klasické 75 W žárovky, které jsou atraktivní pro svoji nízkou pořizovací cenu, jejich následná spotřeba je ale z hlediska nákladů násobně vyšší než u moderních alternativ. Při výměně za úsporné 15 W žárovky to ve finále – při počtu svítidel v domácnosti – znamená ušetřené tisíce korun ročně. Ještě lépe jsou pak na tom LED žárovky, které z hlediska ročních výdajů ušetří oproti úsporným zářivkám další třetinu nákladů, a to při srovnatelné pořizovací ceně.
Optimalizace při západu a východu slunce
Účinným způsobem, jak bojovat v období častějšího svícení s vyššími cenami elektřiny, je i efektivnější využívání světla z exteriéru. Podle odborníků je v tomto směru klíčový zejména odpolední západ slunce. „Řada uživatelů rozsvěcuje světla výrazně dříve, než je nutné. Většinou když mají pocit, že se začíná stmívat a nedostatek světla by je mohl omezovat v některých činnostech. Často přitom mohou mít pouze špatně polohované lamely rolet či žaluzií, do místnosti tak dopadá méně světla, než by mohlo. Někdy je to případ i velmi oblačných dnů,“ řekl Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se věnuje produkci automatizovaného venkovního stínění.
Přitom podle něj platí, že při větším roztažení lamel či jejich úplném vytažení může do interiéru pronikat světla dostatek, a to i o několik desítek minut déle oproti původnímu stavu. „Samozřejmě aniž by bylo nutné svítit. Pokud lidé zbytečně přisvěcují každý den, v nákladech za elektřinu se to při současných vyšších cenách projeví. Pomoci v těchto případech může zejména automatizace stínění, kdy čidla na venkovních žaluziích či roletách vyhodnocují, v jaké poloze by měly lamely venkovních žaluzií vzhledem k denní době být,“doplnil Petr Přichystal.
Propojení stínění a osvětlení
Na podobném principu lze pak fungování osvětlení nastavit i v brzkých ranních hodinách, kdy se lidé bez umělého světla v domácnosti neobejdou. „S východem slunce ale často se zhasnutím otálejí. Pokud jim pomůže automatická stínicí technika, mohou záhy zjistit, že světla z exteriéru je již v domácnosti dostatek a zhasnutí světelnému komfortu neuškodí,“ uvedl Petr Přichystal s tím, že v ranních hodinách se často stává i to, že vlivem nárůstu intenzity slunečních paprsků ztrácí na výraznosti domácí osvětlení.
„Lidé ho tak zapomenou vypnout a domácí světlo svítí až do jejich návratu z práce. Podobné situace se ale dějí i při příchodu do práce v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě svícení v místnosti nutné. V takových případech člověk světlo nezhasne často kvůli pracovnímu vytížení. Pokud je však osvětlení napojené na chytrý systém i například se žaluziemi, je tento problém eliminován, neboť systém světla automaticky vypne,“ doplnil Petr Přichystal s tím, že toto řešení se v současnosti začíná u domácností těšit větší oblibě, zejména v případě novostaveb, častěji ho pak preferují mladší zákazníci.
Dostatek světla v domácnosti však nezajistí pouze sluneční paprsky. Zejména v období okolo zimního slunovratu se délka slunečního svitu pohybuje jen kolem 8 hodin, po zbytek dne je tedy přítomnost umělého světla nezbytná. Nejjednodušším a často i nejekonomičtějším řešením bývá v takovém případě umístění jednoho hlavního světla do středu místnosti, což zpravidla eliminuje riziko, že by byl prostor zbytečně osvětlován dalšími zdroji, které by zvyšovaly spotřebu energie. Mezi místnosti, kam centrální světlo jednoznačně patří, lze řadit jídelnu, toaletu, ložnici či obývací pokoj. Je dobré brát ohled rovněž na strop, neboť čím je vyšší, tím větší světlo bude potřeba.