Rok 2022 na klinice Repromeda: léčba za pomoci umělé inteligence i úhrada odběru vajíček onkologickým pacientkám
Brněnská reprodukční klinika Repromeda každoročně přistupuje k celé řadě modernizací a metod, které zdokonalují léčbu neplodnosti a zvyšují její úspěšnost. Rok 2022 nebude výjimkou. Od ledna navíc v reprodukční medicíně platí nový systém úhrad zdravotních pojišťoven, který mimo jiné rozšíří možnosti pro onkologické pacientky. Kromě této novinky hodlá Repromeda letos do léčby neplodnosti zapojit umělou inteligenci a v plánu je také vyšetřování celého lidského exomu.
PANDA odhalí celý exom, umělá inteligence pomůže s výběrem embryí
V roce 2018 byl na klinice Repromeda vyvinut prediktivní screeningový genetický test PANDA Infertility, který slouží k odhalení čtyř v Evropě nejčastějších monogenních onemocnění[1]. Od té doby je postupně vylepšován, vloni zavedená verze PANDA Carrier již takových nemocí odhalí až 110. V současnosti odborníci na klinice intenzivně pracují na panelu, jenž dokáže analyzovat celý lidský exom, tedy všechny geny v těle. „Takový test pak opět výrazně rozšíří řady pacientů, u nichž dovedeme objasnit příčinu neplodnosti, což lékařům zásadně usnadní stanovení efektivní a úspěšné léčby,“ popisuje unikátní nástroj ředitelka reprodukční kliniky Repromeda MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. Jeho uvedení odhaduje lékařka na druhou polovinu roku 2022.
Šance na početí u párů, které by ještě před pár lety vlastní miminko pravděpodobně nemohli mít, zvýší také další novinka, kterou Repromeda v roce 2022 hodlá zařadit mezi standardně využívané metody. Jedná se o automatizovaný systém CATI (Cognitive Automation of Time-lapse Images), jenž umožňuje sledovat, hodnotit a následně vybírat embrya pomocí umělé inteligence. Napomáhá tak zvýšit efektivitu preimplantačně-genetických metod a pravděpodobnost úspěšného početí, a naopak snižuje riziko spontánního potratu či narození postiženého dítěte.
„CATI automaticky zpracovává embryologická i pacientská data získaná v průběhu léčby neplodnosti. Výsledkem těchto analýz je objektivní vyhodnocení rizik terapie, stanovení prognózy, a dokonce i navržení cenově výhodných léčebných postupů na míru,“ vysvětluje autor systému CATI MVDr. Daniel Hlinka, Ph.D., který v současné době na klinice Repromeda působí jako samostatný vědecký pracovník.
Úhrada umělého oplodnění do 40 let a zmrazení vajíček pro nemocné zdarma
Od 1. ledna 2022 začaly pro pacienty reprodukčních klinik platit hned dvě pozitivní změny v úhradách zdravotních pojišťoven.
První změna úhrad je pozitivní zprávou zejména pro páry, které rodičovství odkládaly nebo se jim nedostalo včasné a potřebné péče v rámci probíhající léčby. „U nás na klinice počítáme s tím, že ženy, které v nejbližších měsících oslaví čtyřicáté narozeniny, budou na konzultace zvány tak, aby se jejich léčba stihla včas,“ doplňuje Kateřina Veselá. Léčbu neplodnosti mohou ženy podstoupit i po 40. roce života, tu jim však zdravotní pojištění nepokryje.
Pojišťovny nově také finančně pomohou onkologickým pacientkám. Léčebné metody jako chemoterapie a radioterapie totiž negativně ovlivňují počet či kvalitu zárodečných buněk a často vyústí v neplodnost. Přitom zejména u mladých pacientek je zcela na místě řešit možnost mít po vyléčení vlastní potomky. „Před zahájením onkologické léčby proto pacientkám i pacientům dlouhodobě doporučujeme využít metodu zvanou social freezing, tedy preventivní zamražení vajíček nebo spermií. Nový systém úhrad jim rozhodně usnadní již tak složitou životní situaci,“ komentuje změnu lékařka.
[1] cystická fibróza, syndrom fragilního X chromozomu, SMA a hluchota