Investice nemusí být risk. Zúročit peníze lze i bezpečnými cestami
Naspořili jste finance a v nejbližší době neplánujete zvýšené výdaje? Peníze byste rádi investovali, ale bojíte se, abyste o ně při proměnlivé ekonomické situaci nepřišli? Investice dávno není jen výsadou dravých ekonomů. Nemůžete sice očekávat omračující výnos, peníze budou vydělávat pomalu a postupně, zato však bezpečně.
Dluhopisy a termínované vklady pro jednorázovou investici
Pro ty, kteří si nechtějí peníze odkládat postupně po menších částkách, a přesto hledají solidní způsob investice, jsou vhodnou variantou dluhopisy a termínované vklady. Obnos peněz se na ně vkládá jednorázově, začít se dá i s desítkami tisíc korun. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší je vložená částka, tím vyšší je závěrečné zhodnocení.
Z hlediska výnosu jsou zajímavé zejména firemní dluhopisy. „Úrok se běžně pohybuje kolem dvou až tří procent, přičemž rizikovější investice slibují až desetiprocentní zhodnocení. Dluhopisy se dají pořídit buď napřímo, nebo prostřednictvím dluhopisových podílových fondů. Na každý pád je vhodné portfolio diverzifikovat, tedy nevsázet vše na jednu kartu,“ říká Roman Outrata ze společnosti Infin.
Termínované vklady jsou pak považovány za konzervativní a bezpečný způsob investice. Vklady jsou ze zákona pojištěné, na druhou stranu výnos nebývá tak vysoký jako u dluhopisů a v současné době zpravidla nedokáže pokrýt inflaci. Peníze lze zpět vybrat až po určité lhůtě, je dobré si tedy předem zjistit penále za předčasný výběr pro případ, že budete prostředky nečekaně potřebovat.
Spoření nejen na byt
Oblíbenou variantou bezpečných investic je také stavební spoření. Investory k němu přitahuje především státní příspěvek, který k úrokům dostávají navíc. „Celkové zhodnocení tedy tvoří jak úroková sazba, tak státní podpora, která činí až deset procent ročně. Současně je ale maximální roční příspěvek dva tisíce korun. Abychom dosáhli na plnou částku, je optimální naspořit za rok alespoň dvacet tisíc korun,“ popisuje Roman Outrata.
Zisk ze stavebního spoření lze využít na libovolné účely. Podmínkou ale je, že klient si vložené peníze smí vybrat až po šesti letech. V opačném případě může jednak očekávat pokutu za předčasné vypovězení smlouvy – vždy záleží na podmínkách dané spořitelny –, a také přijde o celý státní příspěvek.
S penzijním připojištěním pomáhají i zaměstnavatelé
Další variantou, jak zhodnotit úspory za přispění státu, je pak penzijní připojištění. Výše příspěvku záleží stejně jako u stavebního spoření na výši měsíčních vkladů. Abychom dosáhli alespoň minimální podpory státu, která činí devadesát korun měsíčně, je potřeba, aby měsíční příspěvek účastníka dosahoval alespoň tří set korun. Nejvyšší možný příspěvek státu je 230 korun u vkladů od tisíce korun výš. Příspěvek na důchodové připojištění je také oblíbeným benefitem od zaměstnavatelů pro zaměstnance. Tady ale pozor, na příspěvky zaměstnavatele se státní podpora nevztahuje.
Komerční sdělení