Dnes je 21. 12. 2024

5 mýtů o mužské plodnosti, které musejí být vyvráceny

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Říj 22nd, 2021
0 komentářů
Ohrozit zdraví vašeho dítěte může spolknutá, olíznutá nebo i nekvalitní baterie

Problémy s početím řeší mnoho párů a v některých případech je velmi problematické zjistit jejich příčinu. Neplodnost je totiž způsobena celou řadou faktorů. Co všechno ovlivňuje kvalitu spermií a lze vůbec problémům s plodností předcházet? O mužské neplodnosti koluje řada mýtů. V tomto článku vám přiblížíme některé z nich a spolu s renomovaným sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem vám prozradíme, co je na nich pravdy.

Mýtus 1: Neplodnost je problémem pouze žen.“

Co je pravda: V minulosti byly problémy s neplodností vnímány jako problém žen. To je však velký mýtus, který vyvrátila řada studií a výzkumů. „Problémy s neplodností jsou přibližně ve čtyřiceti procentech případů způsobeny mužem, problémy na straně ženy zjistí lékaři taktéž zhruba ve čtyřiceti procentech případů. Ve zbylých dvaceti procentech jsou problémy s početím způsobeny kombinací různých faktorů u obou partnerů. V některých případech se však i přes využití špičkových technologií nepodaří důvod neplodnosti zjistit,“ popisuje problematiku neplodnosti sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Mýtus 2: Problémům s neplodností není možné předcházet.“

Co je pravda: Negativní vliv na spermatogenezi má řada činitelů, které lze do jisté míry ovlivnit. Mužské zdraví ohrožuje například nošení mobilních telefonů v kapse, které neustále vysílají a přijímají signály. Obdobný vliv na plodnost má rovněž práce s notebookem nebo tabletem na klíně, ty navíc oblast genitálií zahřívají, čímž tvorbu spermií dále poškozují.

Sníženou plodnost způsobí rovněž další problematické návyky, za nimiž často stojí vysoké pracovní nároky, stres a zvýšená zátěž. Z tohoto důvodu jsou ohroženou skupinou zejména workoholici, kteří omezují spánek na minimum a bezprostředně před usnutím pracují na počítači. V důsledku toho je pak jejich spánek nekvalitní, neboť mozek není schopen vypnout a neustále pracuje. „Tvorba spermií je ovlivněná správnou hladinou hormonů, přičemž hlavní roli hraje testosteron. K jeho vzniku dochází zejména v noci a v brzkých ranních hodinách, tedy ve fázi hlubokého spánku, jehož však workoholici mají výrazně méně než muži, kteří zdravý životní styl dodržují. Muži by si tato rizika měli uvědomit a přizpůsobit tomu způsob práce s moderními technologiemi,“ varuje lékař.

Mýtus 3: Počet neplodných mužů v posledních letech stoupá.“

Co je pravda: „Ačkoliv problémy s neplodností řeší mnoho mužů, není pravdou, že by se kvalita spermií oproti minulému století výrazně zhoršila. Hodnoty, které vycházejí ze spermiogramů mužů ve věku kolem dvaceti let, jsou totiž téměř srovnatelné s těmi, které byly zjištěny u stejné věkové skupiny v polovině minulého století,“ popisuje MUDr. Pavel Turčan. V dnešní době však páry plánují založení rodiny v pozdějším věku a právě to může mít na kvalitu spermií vliv. V minulosti měli lidé děti běžně již kolem 20. roku věku, dnes není výjimkou, že muži řeší potíže s početím ve věku kolem 35 let, mnohdy až ve věku 50 let. Proto může docházet k mylnému dojmu, že počet mužů trpících neplodností roste.

Mýtus 4: Věk nemá na kvalitu spermií vliv.“

Co je pravda: I přesto, že jsou problémy s neplodností ve vyšším věku společností vnímány spíše ve spojitosti s ženami, také muži by se měli mít na pozoru. Takzvané biologické hodiny totiž tikají i jim, protože kvalita spermií s přibývajícím věkem výrazně klesá. „Je však velmi problematické jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy ke zhoršení spermiogramu dochází. Na plodnost působí mnoho faktorů, jako je například výživa, pohybová aktivita, životní styl, ale také genetická výbava. Kvalitu spermií ovlivňuje i stres, užívané léky či nemoci, které muž během svého života prodělal,“ vysvětluje renomovaný sexuolog. Nemá-li muž spermie dostatečně kvalitní, může být pro jeho partnerku otěhotnění velmi problematické až nemožné. A pokud se to podaří, s přibývajícím věkem existuje větší pravděpodobnost, že muži zplodí dítě s genetickou, chromozomální či vývojovou poruchou.

Výše uvedené faktory ale nejsou jediné, které tvorbu spermií negativně ovlivňují. Na plodnost působí také nadváha, kouření, alkohol či užívání steroidů a testosteronu, které mají podpořit růst svalové hmoty. V případě dlouhodobého užívání mohou tyto látky dokonce způsobit trvalou neplodnost.

Mýtus 5: Neplodnost se nedá léčit.“

Co je pravda: Na problémy s početím má vliv řada činitelů, které jsou popsány výše. A ačkoliv některé faktory nelze ovlivnit, určitým rizikům lze předcházet dodržováním zdravého životního stylu a dalších návyků. „Pokud muži zjistí jisté problémy s plodností, je potřeba upravit životní styl. Důležitý je zdravý a vyvážený jídelníček, dobré je zajistit tělu přísun vitamínů a dalších látek, které mají pozitivní vliv na tvorbu spermií. Pomoc lze v tomto ohledu hledat i u speciálních a kvalitních doplňků stravy,“ doporučuje MUDr. Pavel Turčan s tím, že pro muže je vhodný například přípravek Fertilan. Ten obsahuje potřebné minerály, vitamíny či mateří kašičku, které pomáhají k udržení normální hladiny testosteronu a posílení plodnosti. „Zároveň je důležité vyhýbat se stresu, dopřát si dostatek spánku a pohybu nejlépe na čerstvém vzduchu. Vyhýbání se alkoholu a kouření je samozřejmostí,“ uzavírá lékař.