Dnes je 18. 04. 2024

3 rady, jak ušetřit na energiích v létě

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

Přestože léto není na spotřebu energie náročné jako zimní měsíce, i tak se dá jednoduchými kroky výrazně ušetřit. V teplém počasí je nejdůležitější chytře používat lednici a klimatizaci, které nám sice poskytují příjemné ochlazení, ale představují největší žrouty energie v domácnosti. Následující článek poradí, na co v létě nezapomínat, abychom zbytečně neplatili za energie.

  1. Pečujte o lednici

Asi nejvyužívanějším domácím spotřebičem v horkém létě je lednice. Její časté užívání znamená ale i vyšší spotřebu elektrické energie. Proto je třeba v letních měsících myslet na zvýšenou péči právě o chladničku, aby nás nepříjemně nepřekvapil vysoký účet za elektřinu. Především je důležité pravidelně odstraňovat námrazu z lednice i mrazáku. „I několik milimetrů námrazy zvyšuje spotřebu energie spotřebiče, a to až dvojnásobně,“ upozorňuje specialista společnosti Národní energie Tomáš Musil.

„Kromě námrazy hlídejte i teplotu v ledničce. Je zbytečné běžné potraviny chladit na pět a méně stupňů Celsia. Zcela stačí sedm či osm stupňů, aby byly potraviny v lednici chráněny. Navíc zvýšením teploty výrazně ušetříte za elektřinu,“ radí Tomáš Musil.

Lednička by měla být umístěna ideálně v chladnější části domu či bytu, neměla by být u zdroje tepla nebo u okna, kde jsou vysoké teploty kvůli dopadajícím paprskům. I vyšší teploty v okolí ledničky totiž zvyšují její spotřebu.

  1. Klimatizaci používejte efektivně

Energeticky nejnáročnější je používání klimatizací, výkonných větráků či jiných spotřebičů ochlazujících vzduch. Proto by jejich užívání mělo být smysluplné a efektivní. Klimatizace a další přístroje nepoužívejte celodenně, ale pouze v určitých úsecích.

Při zapnuté klimatizace je třeba uzavřít okna a nevětrat, aby ochlazený vzduch z místnosti neunikal a zároveň nepřicházel ten horký venkovní. Teplota nastavená na klimatizaci by měla být o pět, maximálně o sedm stupňů Celsia nižší než ta venkovní,“ vysvětluje Michal Karabina, odborník společnosti Národní energie.

Důležité je si uvědomit, že klimatizace pouze ochlazuje vzduch, ale nevětrá. Proto je vhodné klimatizaci kombinovat s klasickým větráním, které provádějte pouze v noci, kdy se venkovní teploty snižují. Ke snížení teplot přes den pomáhá i stínění pomocí žaluzií, rolet či závěsů. Existují také speciální folie na okno, které částečně odrážejí sluneční paprsky.

  1. Hledejte další úspory

Udělejte si před létem inventuru spotřebičů a přemýšlejte, kde můžete v horkých měsících ušetřit. Vhodné je například snížit ohřev teplé vody, protože stejně nejspíše více oceníte chladivou sprchu a teplá voda tak zbytečně zůstává nevyužitá. Omezte využívání sušičky, v létě prádlo na vzduchu uschne bleskově a nehrozí zvýšená vlhkost v místnostech z jeho sušení.

V létě je také delší dobu světlo, proto pokud máte nastavené automatické zapínání osvětlení, můžete oddálit jeho start. Ušetřit se dá i na energiích v kuchyni, když nahradíte klasické vaření na sporáku a v troubě venkovním grilováním. Pokud odjíždíte na dovolenou či jen na chalupu, nezapomínejte vypojit spotřebiče z elektrických zásuvek, protože i přístroje ve stand-by režimu spotřebovávají energii. Navíc odpojením ze sítě chrníte přístroje před zkratováním v případě, že by uhodil blesk z letních bouřek.

 

Komerční sdělení