Dnes je 2. 02. 2023

Zrušení roamingových poplatků může vést ke zvyšování cen volání v Česku, varují odborníci

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvn 30th, 2014
0 komentářů

Plán Evropské unie zrušit do konce roku 2015 roamingové poplatky v členských zemích by mohl mít podle odborníků řadu skrytých důsledků, které se mohou projevit s časovým odstupem. Experti upozorňují na možné riziko kartelizace odvětví či třeba stagnace investic do rozvoje sítí. Poukazují však rovněž na hrozbu zvyšování cen volání a datových tarifů v tuzemsku, kterými by čeští operátoři ztráty z roamingových poplatků mohli kompenzovat.

Přesný dopad navrhované regulace nelze podle odborníků předem určit. Je však možné, že pokles výnosů roamingových služeb si budou operátoři vynahrazovat z jiných poskytovaných služeb. Jednat se může o zakonzervování, případně zvýšení cen paušálních tarifů či minutových sazeb, snížení nebo stagnaci růstu datových limitů či třeba menší investice do rozvoje sítí. Na druhé straně podle nich může zrušení roamingových cen přinést rozvoj v úrovni konkurence při poskytování mobilních služeb.

Bezprostředním dopadem bude snížení výnosů a potažmo zisku všech mobilních operátorů poskytujících služby roamingu. Samozřejmě se tak nabízí možnost, že dojde například k navýšení cen či změně parametrů u aktuálně poskytovaných služeb v Česku, případně k zastavení investic do budování sítí. Je však velmi těžké odhadnout přesnou reakci takto postižených subjektů a také to, kam přesně bude úprava směřovat,” objasnil Pavel Šubrt z Českého telekomunikačního úřadu. „Téma roamingu je aktuálně řešeno zejména v politické rovině. Prozatím tedy ještě nejsou jasně definována pravidla, jak bude ve skutečnosti volání v cizině fungovat. Je tedy například možné, že nakonec náklady na volání v cizině ponese zákazník a dojde pouze ke změně formy účtování,” nastínil možnou budoucnost Pavel Černoch z nezávislé srovnávací společnosti Tarifomat. „V širším hledisku s přihlédnutím k celému trhu zde však každopádně existuje například reálná hrozba kartelizace telekomunikačního odvětví,” doplnil Černoch.

Zrušení roamingových poplatků se však může na druhé straně v pozitivním světle projevit kupříkladu v nákladech a účetnictví celé řady českých společností. Jedná se zejména o instituce, které mají své pobočky či zaměstnance v zahraničí, případně pak o ty, které v rámci pracovního procesu se zahraničními zeměmi ve zvýšené míře komunikují. „Až 40 % námi nabízených lokalit se nachází v zahraničí. Jelikož při obchodních aktivitách trávíme v rámci EU významnou část času, poplatky za roaming jsme vždy v nákladech značně cítili,” potvrdil Karel Pospíšilík ze specializovaného pobytového portálu Slevoteka.cz. Roční úsporu při zrušení roamingových poplatků odhaduji za rok až v rámci desítek tisíc korun,dodal Pospíšilík s tím, že průměrná měsíční částka za volání ze zahraniční u nich za poslední 2 roky neustále rostla.