Zimní vrásky? Hydratujte hloubkově a pozor na přetopené místnosti
V zimě, i s příchodem prvního oteplení, ovlivňuje pleť velké množství nepříznivých faktorů. Vlhkost vzduchu je nižší, často se střídají teploty a povětrnostní podmínky. Tím trpí nejen naše zdraví, ale také pokožka, která může pálit, ztrácet postupně svou hydrataci a také pružnost. Linie okolo očí a rtů se důsledkem toho začnou prohlubovat a vznikají tzv. zimní vrásky. Pokud však dodržujeme správnou péči, jejich rozvoji lze zamezit či jejich viditelnost alespoň efektivně potlačit.
Zimní vrásky se mohou na obličeji ženy objevit doslova přes noc. I přestože ještě před spaním se pleť jeví naprosto v pořádku, chladné a suché podmínky působící na pokožku ji mohou rychle dehydratovat a měnit její strukturu. Drobné vrásky okolo očí se začnou viditelněji prohlubovat. Boj proti zimním vráskám je však o něco snazší než proti těm genetickým. „Doporučována je pravidelná fyzická činnost jako svižná chůze, běh, jízda na kole či jakákoliv aktivita, díky které se člověk začne potit. Krev se tak dostane i do oběhu tváře, ta se následně prokrví a vypne. Stačí třicet minut cvičení, nezbytné je však následně doplnit tekutiny a pokožku správnými přípravky hydratovat,“ radí v boji se zimními vráskami doktor Tomáš Kampe, působící jako odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty, která se zabývá i vývojem krémů proti vráskám. Hydratační přípravky však nepůsobí na pokožku stejně v létě i v zimě, proto je třeba je pečlivě vybírat a uzpůsobit péči ročnímu období.
Pleť nemůžeme hydratovat pouze z vnějšku, vláha se musí dostat do hloubkové vrstvy, takzvané škáry. Ta je složena z kolagenu, který bez dostatečné výživy ztrácí své vlastnosti dodávající kůži pevnost. Přes zimu kolagenová vlákna ještě více narušují dlouhé horké koupele, které vyčerpávají z kůže tolik potřebné přírodní oleje a vzniká její takzvaně pomačkaný a šupinatý vzhled. I kvůli těmto vnějším vlivům se postupně začínají tvořit vrásky. Kůže člověka nestárne na všech místech stejně rychle, náchylnější je například oční okolí, kde je kůže velice citlivá a pokožka se postupně ve všech vrstvách ztenčuje.
Cigarety a nevhodná strava urychlují vznik vrásek
Vlhkost vzduchu je v zimě nižší než v létě, což má nepříznivý vliv nejen na naše zdraví, ale i na pokožku. Přetopené místnosti v bytech tomu rozhodně nenapomáhají, ideální relativní vlhkost by se měla pohybovat mezi 45-65 procenty. Pokud je hodnota nižší, je dobré zvážit umístění zvlhčovače. Stejně jako naše tělo i kolagen v pokožce potřebuje vodu, kterou odebírá i ze vzduchu. Chceme-li tedy zvýšit jeho produkci a zamezit rychlému a náhlému rozvoji vrásek, je třeba nepříznivé podmínky regulovat. Hydratace je důležitá pro všechny typy pleti. V zimě je vhodné zaměřit se především na přípravky obsahující větší podíl tukových látek, oleje dokáží vlhkost v pokožce uzavřít, aby nedocházelo k jejím ztrátám.
První vrásky se u žen objevují již kolem třicátého roku života. „Nejprve dochází k rozvoji záhybů neboli jemných vrásek, které je možné odstranit pomocí vypnutí kůže. Vznikají právě z důvodu zhoršujících se vlastností elastických vláken v pokožce. Okolí očí a krku je náchylné především ke vzniku vrytých vrásek, které zdůrazňují běžné znaky pleti. Posledním typem jsou rýhovité hluboké vrásky, zakládající se už od dětství díky mimice,“ popsal různé typy vrásek Kampe. Na třetí typ vrásek má velký vliv životospráva člověka. I správně zvolená strava může být v boji proti vráskám nápomocná. Aby tělo dobře fungovalo, potřebuje široké spektrum tuků. Zdravé nezbytné tuky jsou obsaženy například v avokádu, rybách, kokosovém oleji či oleji z lněného semínka. Každá z buněk těla je obalena tukovou ochrannou membránou, která pokud se rozruší a tuk není z čeho brát, pokožka ztrácí hydrataci a schopnost správně fungovat. Poškození buněk a vzniku vrásek mohou zabránit i polyfenoly, obsažené především v bílém nebo zeleném čaji. Působí jako důležitý antioxidant, který dokáže zachytit volné radikály. Ty vytváří například nikotin, uvolňující se při kouření cigaret. Kvůli tomuto zlozvyku se snižuje prokrvení pokožky a dochází k jejímu rychlejšímu stárnutí. Vhodné antioxidanty je možné přijímat i ve formě doplňků, například prostřednictvím zinku, selenu či vitaminů A, C, E.