Dnes je 19. 03. 2024

Jak v zimě chránit chatu před zloději i vodou

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Lis 19th, 2019
0 komentářů

Vlastnictví víkendových chat a chalup je českým fenoménem. Přes zimu se ale z těchto rekreačních objektů stává lákavý terč zlodějů. Základem ochrany proti vloupání jsou bezpečné dveře a okna, pomoci mohou i moderní technologie. Nejen kvůli zlodějům, ale i riziku vytopení chaty tajícím sněhem nebo prasklým potrubím, se vyplatí také pojištění.

Chatu, chalupu či jiný rekreační objekt vlastní přibližně každý pátý Čech. Většinou jde o sezónní objekt, a tedy častý cíl zlodějů. Loni evidovala policie přes 1 300 případů vloupání do víkendových chat. Zloděje podle policie láká právě skutečnost, že jsou chaty značnou část roku neobydlené. Jak tedy chatu správně a bezpečně připravit na „zimní spánek“?

Zvažte pojištění. Ochrání nejen před zloději

Prvním a nejsnadnějším krokem je ochránit chatu kvalitním pojištěním, které lze vyřídit i online. „Pojistku proti zlodějům i vandalismu lze sjednat jak na samotnou nemovitost, tak na vybavení uvnitř. Vzhledem k většímu riziku vykradení, právě kvůli časté nepřítomnosti majitele, je potřeba počítat s o něco vyšší cenou než u pojištění domu,“ uvádí Nela Maťašeje, tisková mluvčí Direct pojišťovny. Aby pojišťovna pojistné plnění při krádeži přiznala, je ale nezbytné alespoň základní zabezpečení chaty.

Nejslabší místo? Okna

Zatímco dobrý zámek na dveřích je samozřejmost, na okna lidé často zapomínají. Ochranu poskytnou vnitřní dřevěné okenice, mříže nebo předokenní rolety se speciálními pružinami proti mechanickému zdvihnutí. Nenápadnou, ale mnohdy účinnou ochranou jsou bezpečnostní folie proti rozbití skla. Dveřní zámek by měl mít také bezpečnostní vložku a ochranu proti vysazení pantů. Bezpečnostní dveře zkušení zloději většinou poznají, což je samo o sobě může od vloupání odradit.

Zapojte moderní technologie

U dráže vybavených chat investujte do elektronické ochrany. Sady kamer, alarmů a čidel ovládané chytrým telefonem díky nové síti internetu věcí nepotřebují Wi-fi ani elektřinu. Tuto technologii používají i unikátní pohybová čidla Direct Echo. „Čidla vydrží bez nabíjení a údržby až sedm let provozu. Díky nanopásce nebo suchému zipu drží kdekoliv a ovládají se velmi snadno pomocí aplikace z chytrého telefonu. Čidlo reaguje na pohyb předmětu, na kterém je uchyceno, ideální je tedy právě pro okna nebo dveře,“ vysvětluje Maťašeje.

Nenechávejte objekt opuštěný. Pobývat tam můžete i jen „naoko“

U sezónních chat zloději spoléhají na to, že majitel objekt celou zimu nenavštíví. Efektivní tak je i pouhá simulace pobytu. Kromě namátkových kontrol je dobré kolem chaty odklízet sníh, s čímž si můžete navzájem vypomoci s okolními chataři. Pokud máte v chatě elektřinu, můžete propojit světlo či rádio s časovačem, který zařízení v pravidelných intervalech spustí, a simulovat tak svoji přítomnost.

Chatu sami „vybílete“. Zabezpečte i zahradní techniku

Škody po krádeži minimalizujete, pokud na zimu z objektu odvezete cennější vybavení. Pozornost věnujte i garáži a kůlně. Právě na tyto objekty chataři zapomínají, nářadí, sekačky či grily přitom představují lákavou kořist. Pokud objemnější vybavení není jak odvézt, zabezpečte je zemním zámkem. Cennější předměty by rozhodně neměly být viditelné zvenčí okny či jinými průhledy.

Když je nepřítelem voda

Kromě návštěvy zlodějů jsou jedny z nejčastějších problémů ty spojené s vodou. Do chaty může zatéct kvůli sněhu na střeše, vnitřní rozvody vody zase lehce poškodí mráz. Před zazimováním raději vypusťte vodu z vodovodního systému, uzavřete přívody a odčerpejte vodu z toalety i topení. Zůstává-li přívod otevřený nebo hrozí-li vytopení zvenčí, pomohou opět ochranná čidla. Vodní čidlo Direct Echo místo pohybu detekuje přítomnost vody a okamžitě vás upozorní zprávou na mobil.