Dnes je 25. 05. 2024

Zelené školy odevzdaly k recyklaci téměř 30 tun elektra. Nejvíce vysbíraly školy na jižní Moravě

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvn 23rd, 2016
0 komentářů

Školní rok se blíží k závěru a 371 školám zapojeným do projektu Zelená škola se dosud podařilo vysbírat téměř 30 tisíc kilogramů vysloužilých elektrospotřebičů. Nejčastěji se odevzdávaly osobní počítače, monitory a další výpočetní technika. Nejaktivnějšími sběrači se staly školy v Jihomoravském kraji, odkud se odvezlo celkem 7,5 tuny elektra.

Podle aktuálních statistik skupiny REMA bylo v rámci projektu Zelená škola, který se zaměřuje na sběr baterií a drobného elektroodpadu ve školách, v letošním školním roce doposud vysbíráno téměř 30 tun vysloužilého elektra. „Nejvíce se letos na školách odevzdávaly osobní počítače a CRT monitory, poté následovaly televizory, tiskárny a kopírky,“ upřesnil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která zajišťuje zpětný odběr elektra a baterií a je iniciátorem projektu Zelená škola.

Nejaktivnějšími sběrači se v letošním školním roce staly školy v Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Jenom v těchto školách bylo vysbíráno téměř 17 tun vyřazených elektrospotřebičů. „Očekáváme, že celkové číslo vybraného elektroodpadu ve školách napříč republikou ještě vzroste. Před koncem školního roku a také během prázdnin nastává úklid a školy se ve velkém zbavují starých nepotřebných zařízení,“ doplnil Vandrovec.

Nejvíce Zelených škol zapojených do projektu lze aktuálně nalézt v Praze, odkud je 21 % zapojených institucí, a v Moravskoslezském kraji, kde se nachází 18 % zapojených škol. Jihomoravský a Ústecký kraj mají shodně 10,5 % zelených škol. Pětina škol zařazených v programu také využívá ekologické vzdělávací programy zaměřené na téma recyklace. „Zatímco děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol se o recyklaci učí hrou pomocí pexesa a omalovánek, žákům na druhém stupni základních a v nižších ročnících středních škol je určen speciální program Zelená škola, jehož cílem je poskytnout ucelené informace k tématu elektroodpadu,“ upřesnil David Vandrovec.

Projekt Zelená škola funguje už pátým rokem a jeho cílem je motivovat žáky mateřských, základních a středních škol k ekologickému chování. Aktuálně zahrnuje 371 škol s celkovým počtem 444 sběrných míst. V participujících školách jsou celoročně umístěny sběrné boxy na drobné elektro a baterie. Žákům, učitelům i rodičům je tak dostupná snadná recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií bez nutnosti cesty do sběrného dvora či na speciální místo zpětného odběru. Jejich pravidelný svoz a následné předání k ekologickému zpracování je v rámci projektu Zelená škola poskytováno zdarma.