Dnes je 2. 03. 2024

Zdravé spermie má jen 48 % Evropanů do 37 let, neplodný je i každý čtvrtý český pár

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Srp 26th, 2014
0 komentářů

V Česku se potýká s neplodností 20 ­až 25 % párů a podle posledních evropských výzkumů má plně zdravé a funkční spermie jen necelých 48 % mužů ve věku do 37 let. U více než 50 % párů tkví problém s početím na pánské straně, přitom muži o existenci komplikace často nemají ani tušení. V tomto článku proto představíme, jaká 3 základní vyšetření by měli neplodní muži absolvovat, aby mohli včas odhalit a odstranit problémy s početím.

Plodnost každého muže závisí na kvalitě, pohyblivosti a také počtu spermií. Dříve se udávalo, že by zdravý muž měl mít v jednom mililitru semene 80 až 120 milionů spermií, přičemž nejméně 50 % z nich by se mělo aktivně pohybovat směrem k vajíčku. Situace se však změnila a stanovená kritéria se pod vlivem řady faktorů zmírnila. V současné době je podle Světové zdravotnické organizace pro splnění normálního počtu pouze 15 milionů spermií na 1 ml, a přesto má přibližně 40 % světové mužské populace spermie narušené tak, že má problém s početím dítěte. Kvalita spermií hraje v mužské plodnosti nezastupitelnou a rozhodující roli,“ potvrzuje negativní trend Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která se zaměřuje na problematiku mužské neplodnosti.

Tělesné vyšetření sleduje sekundární pohlavní znaky a velikost varlat

Při potížích s početím se muži v první řadě podrobují celkovému tělesnému vyšetření. V rámci něj se lékaři zaměřují nejčastěji na velikost penisu, jeho zakřivení, a zvláště na umístění ústí močové trubice. Dále věnují pozornost přítomnosti varlat a jejich velikosti, přičemž normální je rozměr 4 x 3 cm s objemem vyšším než 20 mililitrů. U nadvarlat sledují lékaři zejména cystické rozšíření nebo jejich zatvrdnutí, které naznačuje možnost neprůchodnosti. V další fázi vyšetření věnují odborníci pozornost chámovodům a druhotným pohlavním znakům. Ty mohou prozrazovat vrozené nemoci, například eunuchoidní vzhled, nadbytek prolaktinu či estrogenů, a to například v podobě zvětšených prsou. Na závěr pak lékaři vyšetřují pacienta přes konečník, skrze nějž sledují velikost, tvar či ohraničení prostaty. V ideálním případě by měla být symetrická, o velikosti kaštanu se žlábkem uprostřed. Neměla by být bolestivá.

Spermiogram odhalí kvalitu a pohyblivost spermií

V další fázi testování muž obvykle podstupuje mikroskopické vyšetření semene, tedy spermiogram. Nejedná se o invazivní řešení, muž zde pouze odevzdá vzorek spermatu. Lékaři na jeho základě vyhodnotí kvalitu, tvar či pohyblivost spermií a hustotu ejakulátu. Pokud shledají vyhotovený spermiogram abnormálním, obvykle v první řadě radí upravit životní styl a zařadit do jídelníčku vhodné potraviny. Odborníci doporučují omezit kouření, pití alkoholu či předcházet zvyšování teploty varlat. Muži by také měli zvýšit příjem vitaminu E, C, zinku, kyseliny listové a zejména selenu. Ten totiž přispívá k normální tvorbě mužských pohlavních buněk. Pokud chtějí mít muži jistotu, že tělu dodávají vše potřebné v dostatečných denních dávkách, případně změnu k lepšímu urychlit, mohou se poohlédnout po preparátech typu Fertilan. Je však třeba mít na paměti, že se výsledný efekt projeví vždy nejdříve za 2,5 až 3 měsíce, což je přibližná doba zrání spermií.

Hormonální vyšetření se zaměřuje na koncentraci testosteronu

Hormonální vyšetření podstupují muži, kteří mají i po 3 a více měsících upravené životosprávy stále abnormální hodnoty spermiogramu. Jedná se zejména o osoby, které mají koncentraci spermií nižší než 10 milionů na 1 mililitr, muže s poruchou sexuálních funkcí nebo o ty, jejichž příznaky značí endokrinologické onemocnění. „V rámci hormonálního vyšetření se u mužů zaměřujeme na koncentraci testosteronu, luteinizačního hormonu, folikulostimulačního hormonu a prolaktinu, a také jejich vzájemný poměr. Na základě těchto informací můžeme dobře vyhodnotit, zda má neplodnost muže hormonální charakter, a kde konkrétní problém tkví. Poměrně často nacházíme zvýšenou koncentraci folikulostimulačního hormonu, tvořeného v hypofýze, která je symptomem závažných problémů se samotnou tvorbou spermií,“ objasňuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. Problémem je například i nadbytek estrogenů, které se často projevují problémy s erekcí. Hormonální porucha je však primární příčinou neplodnosti jen u méně než 3 % testovaných mužů.