Dnes je 31. 01. 2023

Záněty močových cest dokážou potrápit i v létě. Pozor na mokré plavky a dehydrataci

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Srp 19th, 2015
0 komentářů

Zánět močových cest, uroinfekce, močová infekce. Několik různých názvů pro jednu velmi nepříjemnou záležitost. Zejména pak pro ženy, které toto onemocnění mnohdy prodělávají opakovaně. Každou třetí ženu urologický zánět potrápí za život několikrát. Řada z nich však nemá tušení, že záněty nejsou jen přímým důsledkem prochlazení, ale jejich původci jsou bakterie. Jak se infekce močových cest projevují, léčí a jak jim můžete nejlépe předejít?

Příčinou uroinfekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, až v 80 procentech případů se jedná o bakterii Escherichia coli, která sídlí v tlustém střevě. I přes dodržování hygienických opatření může občas dojít k vycestování bakterie z konečníku do močové trubice a tudy dále do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále namnoží, může způsobit zánět močových cest. Potížemi s močovým měchýřem trpí nejčastěji ženy, jelikož konečník a močová trubice jsou velmi blízko u sebe a bakterie musejí překonat jen malou vzdálenost, aby se dostaly do močových cest. Muži mají navíc močovou trubici delší než ženy, a bakterie tak u nich často nedorazí až do měchýře, kde by se mohly rozmnožit a způsobit další infekci.

Nenechte zánět přejít do ledvin

Uroinfekce jsou zpravidla provázeny nepříjemným pálením při močení, které může přecházet až v řezavé pocity. Výjimkou není ani zvýšená teplota, bolesti v podbřišku a v oblasti močové trubice. Někdy se v moči může objevit krev, která se do ní dostane podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře. Pokud se bolesti přesunou do bederní oblasti, nastoupí horečka a červeně zbarvená moč, nastává nejvyšší čas vyhledat lékaře. Neléčený zánět močových cest se může dostat až do ledvin a v takovém případě je zpravidla nutná hospitalizace v nemocnici.

Pít, pít a ještě jednou pít

Pokud vyhledáte pomoc lékaře, u rozvinutého zánětu močových cest vám s největší pravděpodobností nasadí antibiotickou léčbu. Organismus v každém případě zásobujte dostatkem tekutin. „Zvýšeného příjmu tekutin byste měli dbát především v letním období, kdy je vaše tělo vystaveno vysokým teplotám a nadměrnému pocení. Dospělý člověk by měl denně vypít zhruba dva až tři litry tekutin denně, což samozřejmě závisí na stylu života i tělesné hmotnosti. Nejvhodnějšími nápoji jsou pak neperlivá voda a neslazené ovocné či bylinkové čaje. Ideálně se vyhněte pití kávy či alkoholu, které organismus odvodňují,“ radí specialistka PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica. Velké části žen se záněty močových cest bohužel vracejí, někdy i několikrát do roka. V takovém případě je nezbytné vyšetření na urologii i gynekologii. Je totiž zapotřebí vyloučit a případně doléčit gynekologické záněty, které mohou druhotně způsobovat záněty močových cest.

Základem je hygiena, pomoct mohou i brusinky

Preventivním krokem číslo jedna je dostatečná hygiena intimních partií a pravidelný pitný režim. Je nutno moč nezadržovat a pravidelně měchýř vyprazdňovat. Doplňkovou prevencí proti zánětu močových cest se mohou stát produkty obsahující výtažek z brusinek, především doplňky stravy se standardizovaným obsahem proanthokyanidinů. „Účinné látky v brusinkových extraktech hrají roli v prevenci infekcí močových cest tak, že zabraňují přilnutí bakterií na stěny močových cest. Doplňky stravy s brusinkami lze sehnat v lékárnách bez předpisu a zařadit je tak jako první pomoc do cestovních lékárniček,“ upřesňuje Klára Minczinger ze společnosti Generica, která nabízí kapsle s obsahem živých kultur a extraktem získávaným z brusinek.

Prochladnutí nehrozí jen v zimě

V létě se i přes vysoké teploty vzduchu mohou kamenem úrazu stát třeba mokré plavky. Ideální prostředí pro rozvoj infekce močových cest se vytváří například při dlouhém pobytu v mokrých plavkách během dovolených. V kombinaci s lehkým prochlazením, vzniklým během chladnějšího večera, může onemocnění propuknout v řádu několika hodin a zkazit tak celou dovolenou. Po koupání se tedy raději převlečte do suchého oblečení. Bezprostředně po zánětu není koupání v přírodě či veřejných bazénech vhodné, jedině v čisté vodě, která není příliš studená.