Dnes je 21. 12. 2024

Zájem o investování u Čechů stále roste. Řada z nich však stále nechává své peníze napospas inflaci

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů

Oproti západním zemím se Češi staví k investování svých financí spíše konzervativně a ušetřené peníze často vkládají na spořicí účty. Téměř čtvrtina českých občanů svoje úspory nechává propadnout inflaci. Trend se však postupně mění a o investování se zajímá stále více lidí. Například za posledních devět let se objem financí v domácích podílových fondech ztrojnásobil.

Z dostupných údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že se v době koronavirové pandemie výrazně zvýšil podíl úspor běžné české domácnosti. Po zaplacení výdajů nezbytných pro běžný chod domácnosti zbývá rodině přibližně 18,5 procent platu. Na druhou stranu však velký objem naspořených financí lidé často ukládají na běžné účty, nebo je mají uschované v hotovosti. Zde však dochází k tomu, že se výše naspořených peněz postupně snižuje vlivem inflace, která jenom v loňském roce opět narostla a dosáhla tak hodnoty 3,2 procenta.

Spoření inflaci přibrzdí, ale neporazí

Ačkoliv jsou běžné spořicí účty spojeny s řadou nevýhod, jsou však stále lepší variantou pro uložení naspořených financí než domácí trezor. Běžné účty sice nedokážou inflaci plně přemoci, zvládnou ji ale alespoň přibrzdit. Jejich úroky však bývají zpravidla nízké – dosahují maximálně půl procenta. Tyto spořicí účty ale mají také své výhody – lidé na ně mohou naspořené peníze kdykoliv vložit, ale také (v závislosti na stanovených podmínkách) úspory vybrat.

Další možnou variantou investování peněz jsou stavební spoření či termínované vklady, které pro investory nejsou tolik flexibilní. Stavební spoření je ideální možností v případě, kdy lidé plně využívají státního příspěvku. V takovém případě se zhodnocení pohybuje až kolem tří procent. Naopak u termínovaných vkladů se úrok pohybuje přibližně kolem jednoho procenta. To ovšem platí v případě, pokud si sjednáte vklad na delší časový horizont. Výše zhodnocení totiž závisí právě na délce vkladu.

Investice jako cesta k větším výnosům

Ačkoliv jsou čeští občané v oblasti investic stále poměrně konzervativní, v posledních letech se důvěra lidí v investice začíná zvyšovat. V současnosti investuje přibližně 38 procent obyvatelstva, přičemž největší skupinou investujících jsou mladí muži.

Nejčastější cestou k investování do dluhopisů je skrze různé podílové fondy. Není však výjimkou, že investor nakoupí dluhopisy samostatně. „Velkou výhodou je samostatného nákupu dluhopisů je možnost ušetřit na vstupních nákladech, čehož lze později využít při takzvané diverzifikaci portfolia. Ta je klíčová pro snížení rizika ztráty hodnoty různých investic,“ říká Musil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě různých typů dluhopisů jsou v posledních letech mezi investory populární také kryptoměny, drahé kovy nebo peer-to-peer půjčky, tedy půjčování peněz lidem od lidí skrze různé zprostředkovatele a online nástroje. Z hlediska dlouhodobého horizontu jsou podle Musila jistotou investice do nemovitostí. „Nabízejí poměrně velkou jistotu růstu a také stability investice. Z těchto investic však plynou i jisté nevýhody, a to například starost spojená se správou majetku. Investice do nemovitostí však vyžaduje poměrně velký finanční obnos, což může být pro řadu lidí problematické,“ doplňuje.

Komerční sdělení