Dnes je 25. 04. 2024

Zahradní (robotická) sekačka: 6 častých chyb v přípravě na jarní sezónu

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Bře 14th, 2023
0 komentářů
Robotická sekačka

Sekačky na trávu včetně těch robotických jsou dobrým nástrojem pro péči o zahradu. Před zahájením jarní sezóny je však potřeba předejít nejčastějším chybám při jejich údržbě. Proč u robotických sekaček dbát na čtení manuálu a správné nastavení času? Proč sekačku nečistit vodou a nepodcenit stav baterie? V článku přinášíme přehled šesti věcí, které v přípravě sekačky na novou sezónu rozhodně nedělat.

Zapomínat na péči o zahradní sekačku po zimě se nevyplácí. Má-li stroj dobře sloužit, je třeba se o něj starat, jinak se jeho životnost zkrátí, což s sebou přináší nemalé finanční výdaje. Robotická zahradní sekačka převezme sekání trávníku na celou sezónu, poděkovat ji za to můžete tím, že se budete řídit několika tipy, jak ji na sezónu připravit a zvýšit tak její životnost. Především je potřeba neopakovat časté chyby.

  1. Zapomenutý manuál

Před novou sezónou si je dobré znovu projít návod k obsluze. Neopatrné zacházení může zhoršit technický stav sekačky, případně mohou majitelé zanedbat základní bezpečnostní pravidla. Je možné, že jejich typ sekačky vyžaduje určitý druh údržby, na který zapomněli. „Opomíjení manuálu, a tudíž špatné zacházení se sekačkou může znamenat velké finanční výdaje, ať už za jednotlivé součásti sekačky, za profesionální servis, nebo dokonce za nový stroj,“ upozorňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí náhradní baterie do robotických sekaček, vysavačů či aku nářadí.

  1. Starý software i nesprávné datum

U robotické sekačky je nutné zkontrolovat její nastavení a případně aktualizovat software. Správná funkce sekačky na aktuálním softwaru totiž závisí. Majitel musí věnovat pozornost i aktuálnímu nastavení data a času, což je v nastavení nejdůležitější funkce. Zahradní sekačka pracuje v nastavených dnech a hodinách. Pokud na zahradě funguje i automatické zavlažování trávníku, je potřeba zajistit, aby se spouštělo v jiný čas než sekání trávy. Sekačka si totiž může myslet, že prší, a zahradu neposeče. Přesný čas sekání je důležitý také kvůli možnému výskytu dětí či domácích zvířat na zahradě. Přestože je vzdálenost okraje sekačky k břitům poměrně dostatečná, nedoporučuje se zahradní sekačku spouštět v denní dobu, kdy si na trávníku hrají.

  1. Nízká kapacita baterie

Kapacita baterie určuje průměrnou dobu práce sekačky. V robotických sekačkách jsou lithiové akumulátory, které po 500 nabíjecích cyklech svou kapacitu ztrácejí. Poté je čas na výměnu akumulátoru. „Hlavním signálem pro výměnu baterie je, že se sekačka častěji vrací do nabíjecí stanice. Kvůli tomu nezvládne posekat takovou rozlohu trávníku, kterou dříve zvládla bez problémů,“ vysvětluje Radim Tlapák z obchodu BatteryShop.cz, na němž majitelé robotických sekaček značky Gardena naleznou náhradní baterie. Pokud poměrně nový akumulátor po zimním spánku neslouží, pak se stala chyba ve skladování. „Baterie by se měla vždy skladovat v suché místnosti s pokojovou teplotou, ideálně nabitá a zcela mimo přístroj. Pokud byl akumulátor celou zimu v chladu, mohl se trvale poškodit. Potom bude opět nutná jeho výměna,“ dodává Tlapák.

 

  1. Tupé nože

Majitelé robotických sekaček často zapomínají na kontrolu ostrosti či poškození nožů. Před novou sezónou bývá obvykle vhodné nože vyměnit. Opotřebení nožů lze poznat tak, že se tráva trhá místo toho, aby se sekala. Majitelé modelů sekaček s nožovými lištami by zpravidla měli obměňovat nože jednou ročně, u modelů s nožovými čepelemi je nutné dbát na míru opotřebení – vyměňují se až několikrát do roka. Po kontrole nožů by mělo následovat promazání kol k maximalizaci vykonané práce ze získané energie. U jiných typů sekaček je dobré zkontrolovat a případně doplnit olej.

  1. Čištění vodou

Po zimě je důležité zkontrolovat čistotu zahradní sekačky. Obecně platí, že u všech typů sekaček je dobré dávat pozor na běžné chyby při čištění. Ve snaze o rychlé vyčištění stroje mnozí majitelé sáhnou po vysokotlakém vodním čističi, kterým postříkají vnější i vnitřní stranu stroje. To je však nežádoucí, protože voda může poškodit vnitřní součásti sekačky. „Lepším řešením je vyfoukání tlakovým vzduchem, dále je vhodné použít kartáč nebo vlhčený hadr a sekačku čistit při poloze na boku. V případě robotických sekaček navíc může voda trvale poškodit baterii přístroje,“ dodává Tlapák. Zároveň je u robotické sekačky potřeba zkontrolovat, zda nejsou nečistoty na nabíjecí stanici a kontaktních kabelech.

  1. Příliš vysoký trávník

Nedočkavci pouštějí robotickou sekačku na nepřipravený a vysoký trávník, to je ale chyba. Ideální výška trávy je totiž kolem čtyř centimetrů, pokud je porost vyšší, je třeba před sezónou vytáhnout klasickou sekačku. Dále je vhodné vyplnit díry v trávníku, přidat kůly k zahradním keřům, ořezat nebo zvednout příliš nízké převislé větve a rovněž zkontrolovat úzká místa, aby měla sekačka v každé situaci minimálně jeden metr široký průjezd. Díky této přípravě se robotická sekačka bude o trávník starat celou sezónu sama.