Dnes je 20. 07. 2024

Vytápění elektřinou není nutně dražší než plynem. Výhodou jsou i nižší pořizovací náklady

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

Náklady na vytápění patří u každé domácnosti k těm významnějším položkám. Dlouhé roky se přitom traduje, že topit plynem je o dost levnější, než je tomu u elektřiny. Podle odborníků ale ne nutně. Zejména u nových domů s nižší energetickou náročností to může být právě naopak. 

Z hlediska průměrných cen za odebranou kilowatthodinu je na první pohled výrazně levnější plyn. U domu s elektrickým vytápěním je však možné si požádat o zvýhodněný tarif D45d, který cenu srazí níže. V případě moderních nemovitostí s nízkou energetickou náročností a tím i menší potřebou topení pak rozdíl v celkových platbách za teplo již není tak výrazný. 

I tak na první pohled stále vychází levněji vytápět dům plynem. Při pohledu na celkové náklady na provoz nemovitosti však může být elektřina nakonec levnější. „Výhoda využívání elektřiny se neprojevuje přímo na ceně za samotné vytápění. Díky zvýhodněnému tarifu D45d totiž levnější energii využíváte na provoz ostatních spotřebičů. To znamená celoroční levnější provoz pračky, lednice, myčky nádobí, televize a dalších přístrojů,“ říká Miroslav Mikeš, specialista společnosti Národní energie. 

Jak odborník dodává, samozřejmě ne každému se finančně vyplatí topení elektřinou. Zmíněných úspor lze dosáhnout v kvalitně postavených domech, které samy o sobě nepotřebují tolik vytápění. Ve starých domech či nekvalitně postavených novostavbách vyjde elektřina podstatně dráž. 

Nižší pořizovací náklady

Při srovnání vytápění plynem a elektřinou je pak také možné zohlednit i náklady na pořízení samotného topného systému. „V takovém případě má jasně navrch elektřina. Elektrické přímotopy s dálkově řízeným termostatem totiž vyjdou na zlomek toho, na co by ho přišla plynová přípojka, kotel, topná tělesa a kotel dohromady,“ popisuje specialista společnosti Národní energie Michal Karabina. 

Plynový kotel v domě s sebou navíc přináší každoroční starosti s či revizních techniků, což znamená také další finanční náklady.  

Komerční sdělení