Dnes je 2. 01. 2025

Valentýn napříč národy: čokoládové orgie v Japonsku, v Dánsku žádají o ruku své partnery ženy

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Úno 11th, 2016
0 komentářů

Svátek svatého Valentýna každoročně láká stále více zamilovaných párů k oslavám. Známá historie kněze Valentýna, který ve starém Římě tajně oddával páry milenců, položila základy pro později založený svátek. Ačkoliv se původně jednalo o americký svátek, během jednoho století se oslavy lásky a náklonnosti rozšířily po celém světě. Zatímco v Japonsku ženy obdarovávají muže čokoládou, v Dánsku žádají o ruku své partnery ženy.

Američané vyjadřují lásku i rodičům nebo mazlíčkům

V USA je Svátek svatého Valentýna velmi oblíbený, dříve se zde vyráběly jedny z nejhezčích valentýnek, které byly zdobeny ručně od korálků až po mušle. Domovská země svatého Valentýna je 14. února doslova zasypána srdíčky a růžovou barvou. Kdo z Američanů nedostane Valentýnku a pěkný dárek, jako by neexistoval. Navíc se Amerika od ostatních zemí odlišuje v tom, že v rámci oslav svatého Valentýna se neslaví pouze v páru, ale i mezi rodinou a přáteli. Děti si už na základní škole mezi sebou rozdávají sladkosti a společně vytváří valentýnská přání. Svou lásku tak vyjadřují nejen spolužákům a rodičům, ale i prarodičům, sourozencům, dokonce i domácím mazlíčkům.

Ve Francii se z mužů stanou kuchaři, ženy si hýčkají

Za hlavní město zamilovaných je již tradičně považována Paříž. Legenda tvrdí, že prapůvod Valentýnek pochází právě z Francie. Charles, vévoda Orleánský, prý sepsal první valentýnské přání. Milostnou báseň pro manželku totiž podepsal jako „Tvůj Valentýn“. Jednou z tradic v zemi šarmu a elegance je, že muži vaří ženám slavnostní večeři. Hýčkají si své ženy, ty v tento den pouze odpočívají. „Obecně lze doporučit lehkou a čerstvou stravu, která nezatíží organismus. Jedním z oblíbených valentýnských pokrmů je například filet z lososa nebo krevety na různé způsoby,“ vysvětlil ředitel sítě občerstvení Nordsee Marek Sedlák. Francouzské ženy dostávají jako dárek většinou v krabičce šperk nebo spodní prádlo.

Valentýn zvyšuje v Japonsku spotřebu čokolády

Oslava dne zamilovaných párů se rozšířila také do Asie, konkrétně do Japonska. Na svatého Valentýna ženy obdarovávají muže čokoládovými pralinkami, které se dělí na dva druhy. První druh darují přátelům, kolegům nebo šéfovi v práci. Druhý typ čokolád si Japonky schovávají pro milence, partnery a manžele. Přesně měsíc po Valentýnu přichází na řadu takzvaný Bílý den, kdy muži darují tentokrát bílé čokoládové pralinky ženám. Okolo Valentýna se tak v Japonsku každoročně prodá více než polovina roční spotřeby čokolády.

Češi slaví Valentýna od 90. let, nakupují erotické pomůcky

V České republice se svátek zamilovaných slaví zhruba od roku 1990. Zamilované páry si v tento den dávají různé dárky, jako jsou zamilovaná přáníčka, květiny, sladkosti, spodní prádlo, plyšová zvířátka a erotické pomůcky. Právě o sortiment sexuálních pomůcek mají Češi v posledních letech velký zájem. „Nejprodávanějšími sexuálními pomůckami jsou vibrátory a venušiny kuličky. Muži stále častěji nakupují například i erotické prádlo a různé doplňky, jako jsou kožená pouta, BDSM nebo hračky inspirované filmem 50 odstínů šedi,“ popsal Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

Dánky žádají své partnery o ruku

V den svatého Valentýna je v Dánsku dokonce tradicí, že se žádá o ruku. Nikoliv však muž ženu jak by se čekalo, ale žena muže. Pokud muž svou přítelkyni odmítne, musí jí koupit dvanáct párů hedvábných rukavic nebo punčoch. Tento zvyk v Dánsku vyznávají již od 13. století. V rámci valentýnských oslav dánští muži obdarovávají ženy bílými květinami a zasílají takzvaný geakkebrev, aneb romantický dopis ve verších, který je napsán žertovnější formou. Básně a vzkazy odesilatelé nepodepisují svým jménem ale pouze tečkami. Pokud adresátka odhalí jméno správně, dostane velikonoční malované vejce.

Číňané slaví svátek zamilovaných v srpnu

Čínský svátek zamilovaných se zcela liší od zbytku světa. Svůj Valentýn Číňané slaví sedmý den sedmého měsíce Čínského kalendáře. Loni tento den připadl na 20. srpna, letos to bude už 9. srpna. Svátek připomíná příběh dvou milenců, krásné tkadleny Zhinu a pasáka krav Niulanga, kteří měli zakázáno se milovat. Každý rok se ale sedmý den v sedmém měsíci slitovalo hejno strak a pomohlo jim vytvořit most, pomocí kterého se milenci mohli opět sejít. Svátek je důležitý hlavně pro ženy, které se modlí, aby byly stejně krásné jako Zhinu a našly si stejně dobrého manžela jako Niulanga. Každoročně se také na znamení Zhinu pořádají festivaly a soutěže ve tkaní za ztížených světelných podmínek, aby dívky prokázaly, že se stanou vhodnými manželkami.